Бир нечта баҳоловчилар малака сертификатларининг амал қилиши муддатидан олдин тугатилди
Республикада баҳолаш фаолиятини амалга ошириш учун зарур қонуний-ҳуқуқий база шакллантирилди ҳамда баҳоловчининг малака сертификатини бериш тизими сезиларли даражада соддалаштирилди ва лицензия олиш тартиби бекор қилинди.
Айни вақтда баҳоловчи ташкилотларнинг амалий фаолияти ошиб бораётган замонавий талабларни қониқтирмаяпти. Баҳолаш ишлари бир қатор ҳолларда юзаки ва паст профессионал даражада ўтказилмоқда, хусусийлаштириладиган объектлар ва улушларнинг ҳақиқий бозор қийматини аниқланиши ва кўрсатиладиган хизматларнинг сифати учун баҳоловчи ташкилотларнинг зарур даражадаги масъулияти таъминлаб берилмаяпти.
Натижада ҳудудларда савдога чиқарилаётган бир қатор давлат активлари сотилмай қолмоқда ва/ёки нархи пасайтирилгандан сўнггина сотилмоқда.
Давактив агентлиги томонидан баҳоловчи ташкилотларнинг профессионал жамоат бирлашмалари ва баҳоловчилар иштирокида Сурхондарё вилоятидаги баҳоланган объектлар бўйича баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботлар танлов асосида кўриб чиқилди ва таҳлил қилинди.
Ўз навбатида, Баҳоловчи ташкилотларнинг профессионал жамоат бирлашмалари томонидан ўз аъзоларига баҳолаш ишларини профессионал даражада ўтказилиши ва кўрсатиладиган хизматларнинг сифати учун баҳоловчи ташкилотларнинг масъулияти юзасидан тегишли тушунтиришлар берилди.
Юқоридагилардан ва ўтказилган таҳлиллардан келиб чиқиб, Давлат активларини бошқариш агентлигининг 2023 йил 13 ноябрдаги буйруғига асосан, қуйидаги баҳоловчиларнинг ўз аризаларига кўра малака сертификатларининг амал қилиши муддатидан олдин тугатилди ва ушбу баҳоловчилар баҳоловчилар реестридан чиқарилди:
Малака сертификатига эга бўлган баҳоловчининг
Баҳоловчи фаолият юритаётган баҳоловчи ташкилот номи
Баҳоловчи малака сертификати рақами ва берилган сана
Баҳоловчи фаолият юритадиган ташкилот аъзо бўлган жамоат бирлашмаси
Йўлдошев Рустам
“Surxondaryo baholash va konsalting markazi” МЧЖ
(Сурхондарё вилояти)
0072-сон, 14.10.2019 йилда берилган
Баҳоловчи ташкилотлар ассоциацияси
Абдуллаев Олим Шайдуллаевич
“Termiz Asl Baho” МЧЖ
1217-сон, 29.07.2021 йилда берилган
Вахобов Абдурасул Зиётович
“Denov–holis baho” МЧЖ
0226-сон, 27.07.2019 йилда берилган
Тураев Равшан Мамазияевич
“Sifat baholash” МЧЖ
0961-сон, 17.09.2021 йилда берилган
Аввал маълум қилинганидек, мазкур ҳолат юзасидан Қашқадарё вилоятида фаолият юритадиган 7 та баҳоловчининг малака сертификатларининг амал қилиши муддатидан олдин тугатилган ва улар баҳоловчилар реестридан чиқарилган.
Шу билан бирга, баҳолаш хизматлари бозорининг ривожланиши учун шароитларни янада яхшилаш, баҳоловчи ташкилотлар хизматларининг аҳамиятини ошириш ҳамда амалга оширилган баҳолаш ишларининг натижалари ва холислиги учун жавобгарликни кучайтириш ва шу орқали тадбиркорлик тузилмалари томонидан уларга нисбатан ишончни ошириш мақсадида:
• PricewaterhouseCoopers (PWC) халқаро консалтинг компанияси тавсияларидан келиб чиқиб, баҳолашнинг халқаро стандартлари тамойиллари асосида ягона ёндашувни ва бозор конъюнктурасини ҳисобга олишни таъминлайдиган “Ўзбекистон Республикасининг Ягона миллий баҳолаш стандарти”нинг янги таҳрири ишлаб чиқилди ва бугунги кунда Адлия вазирлигидан давлат рўйхатидан ўтказилмоқда;
• Баҳолаш соҳасидаги энг яхши халқаро тажрибани ўрганган ҳолда, баҳолаш фаолияти соҳасида ўзини-ўзи бошқариш механизмларини ҳамда ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштиришни назарда тутувчи Ўзбекистон Республикаси “Баҳолаш фаолияти тўғрисида”ги Қонунининг янги таҳрири лойиҳаси ишлаб чиқилди.

The qualification certificate of several appraisers has been prematurely terminated
The necessary legislative and regulatory framework for appraisal activities in the republic was formed, the system of issuing appraiser's qualification certificate was significantly simplified and the procedure for obtaining a license was canceled.
At the same time, the practical activities of appraisal organizations do not meet the growing modern requirements. Appraisal work in a number of cases is carried out at a perfunctory and low professional level, the necessary level of responsibility of appraisal organizations for the quality of services provided and determination of the real market value of privatized objects and shares is not provided.
As a result, a number of state assets put up for sale in the regions remain unsold and/or are sold only after price reduction.
On the part of the State Assets Management Agency, with the participation of professional public associations of appraisal organizations and appraisers, on the basis of a sample were reviewed and analyzed appraisal reports of objects in Surkhandarya region.
In turn, professional public associations of appraisal organizations provided relevant explanations to their members on the responsibility of appraisal organizations for professional conduct of appraisal works and quality of services provided.
According to the above-mentioned and conducted analysis, in accordance with the order of the State Assets Management Agency dated November 13, 2023, the qualification certificates of the following appraisers were terminated prematurely on their own requests and these appraisers were excluded from the register of appraisers:
Full name of the appraiser having a qualification certificate
Name of the appraisal organisation where the appraiser works
Number and date of issue of the appraiser's certificate of qualification
Public association of the organisation of which the appraiser is a member
Yuldoshev Rustam
“Surxondaryo baholash va konsalting markazi” LLC
(Surkhandarya region)
0072, issued on 14.10.2019
Association of valuation organisations
Abdullayev Olim Shaydullayevich
“Termiz Asl Baho” LLC
1217, issued on 29.07.2021
Vakhobov Abdurasul Ziyotovich
“Denov–holis baho” LLC
0226, issued on 27.07.2019
Turayev Ravshan Mamaziyayevich
“Sifat baholash” LLC
0961, issued on 17.09.2021
As previously reported, due to the same circumstances, 7 appraisers in Kashkadarya region had their qualification certificates prematurely terminated and were excluded from the register of appraisers.
At the same time, in order to further improve the conditions for the development of the market of appraisal services, increase the importance of services of appraisal organizations, increase responsibility for the results and objectivity of the conducted appraisal work, and thereby increase confidence in them on the part of business structures:
• Based on the recommendations of the international consulting company PricewaterhouseCoopers (PWC) the "Unified National Valuation Standard of the Republic of Uzbekistan" has been developed in a new edition, providing a unified approach and accounting for market conditions based on the principles of international valuation standards, and is currently undergoing state registration at the Ministry of Justice;
• Based on the study of the best international experience in the field of appraisal, the draft Law of the Republic of Uzbekistan "On Appraisal Activity" in a new edition has been developed, which provides for the improvement of self-government mechanisms and law enforcement practice in the field of appraisal activity.