Бир нечта баҳоловчилар малака сертификатларининг амал қилиши муддатидан олдин тугатилди
Республикада баҳолаш фаолиятини амалга ошириш учун зарур қонуний-ҳуқуқий база шакллантирилди ҳамда баҳоловчининг малака сертификатини бериш тизими сезиларли даражада соддалаштирилди ва лицензия олиш тартиби бекор қилинди.
Айни вақтда баҳоловчи ташкилотларнинг амалий фаолияти ошиб бораётган замонавий талабларни қониқтирмаяпти. Баҳолаш ишлари бир қатор ҳолларда юзаки ва паст профессионал даражада ўтказилмоқда, хусусийлаштириладиган объектлар ва улушларнинг ҳақиқий бозор қийматини аниқланиши ва кўрсатиладиган хизматларнинг сифати учун баҳоловчи ташкилотларнинг зарур даражадаги масъулияти таъминлаб берилмаяпти.
Натижада ҳудудларда савдога чиқарилаётган бир қатор давлат активлари сотилмай қолмоқда ва/ёки нархи пасайтирилгандан сўнггина сотилмоқда.
Давактив агентлиги томонидан баҳоловчи ташкилотларнинг профессионал жамоат бирлашмалари ва баҳоловчилар иштирокида Сурхондарё вилоятидаги баҳоланган объектлар бўйича баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботлар танлов асосида кўриб чиқилди ва таҳлил қилинди.
Ўз навбатида, Баҳоловчи ташкилотларнинг профессионал жамоат бирлашмалари томонидан ўз аъзоларига баҳолаш ишларини профессионал даражада ўтказилиши ва кўрсатиладиган хизматларнинг сифати учун баҳоловчи ташкилотларнинг масъулияти юзасидан тегишли тушунтиришлар берилди.
Юқоридагилардан ва ўтказилган таҳлиллардан келиб чиқиб, Давлат активларини бошқариш агентлигининг 2023 йил 13 ноябрдаги буйруғига асосан, қуйидаги баҳоловчиларнинг ўз аризаларига кўра малака сертификатларининг амал қилиши муддатидан олдин тугатилди ва ушбу баҳоловчилар баҳоловчилар реестридан чиқарилди:
Малака сертификатига эга бўлган баҳоловчининг
Баҳоловчи фаолият юритаётган баҳоловчи ташкилот номи
Баҳоловчи малака сертификати рақами ва берилган сана
Баҳоловчи фаолият юритадиган ташкилот аъзо бўлган жамоат бирлашмаси
Йўлдошев Рустам
“Surxondaryo baholash va konsalting markazi” МЧЖ
(Сурхондарё вилояти)
0072-сон, 14.10.2019 йилда берилган
Баҳоловчи ташкилотлар ассоциацияси
Абдуллаев Олим Шайдуллаевич
“Termiz Asl Baho” МЧЖ
1217-сон, 29.07.2021 йилда берилган
Вахобов Абдурасул Зиётович
“Denov–holis baho” МЧЖ
0226-сон, 27.07.2019 йилда берилган
Тураев Равшан Мамазияевич
“Sifat baholash” МЧЖ
0961-сон, 17.09.2021 йилда берилган
Аввал маълум қилинганидек, мазкур ҳолат юзасидан Қашқадарё вилоятида фаолият юритадиган 7 та баҳоловчининг малака сертификатларининг амал қилиши муддатидан олдин тугатилган ва улар баҳоловчилар реестридан чиқарилган.
Шу билан бирга, баҳолаш хизматлари бозорининг ривожланиши учун шароитларни янада яхшилаш, баҳоловчи ташкилотлар хизматларининг аҳамиятини ошириш ҳамда амалга оширилган баҳолаш ишларининг натижалари ва холислиги учун жавобгарликни кучайтириш ва шу орқали тадбиркорлик тузилмалари томонидан уларга нисбатан ишончни ошириш мақсадида:
• PricewaterhouseCoopers (PWC) халқаро консалтинг компанияси тавсияларидан келиб чиқиб, баҳолашнинг халқаро стандартлари тамойиллари асосида ягона ёндашувни ва бозор конъюнктурасини ҳисобга олишни таъминлайдиган “Ўзбекистон Республикасининг Ягона миллий баҳолаш стандарти”нинг янги таҳрири ишлаб чиқилди ва бугунги кунда Адлия вазирлигидан давлат рўйхатидан ўтказилмоқда;
• Баҳолаш соҳасидаги энг яхши халқаро тажрибани ўрганган ҳолда, баҳолаш фаолияти соҳасида ўзини-ўзи бошқариш механизмларини ҳамда ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштиришни назарда тутувчи Ўзбекистон Республикаси “Баҳолаш фаолияти тўғрисида”ги Қонунининг янги таҳрири лойиҳаси ишлаб чиқилди.

Досрочно прекращено действие квалификационного сертификата нескольких оценщиков
Была сформирована необходимая законодательная и правовая база для осуществления оценочной деятельности в республике, существенно упрощена система выдачи квалификационного аттестата оценщика и отменена процедура получения лицензии.
В то же время практическая деятельность оценочных организаций не соответствуют растущим современным требованиям. Оценочная работа в ряде случаев проводится на поверхностном и низком профессиональном уровне, не обеспечивается необходимый уровень ответственности оценочных организаций за качество предоставляемых услуг и определение реальной рыночной стоимости приватизируемых объектов и долей.
В результате ряд государственных активов, выставленных на продажу в регионах, остаются непроданными и/или продаются только после снижения цены.
Со стороны Агентства госактивов, при участии профессиональных общественных объединений оценочных организаций и оценщиков, на основе выборки были рассмотрены и проанализированы отчеты об оценке объектов в Сурхандарьинской области.
В свою очередь, профессиональные общественные объединения оценочных организаций дали соответствующие разъяснения своим членам об ответственности оценочных организаций за профессиональное проведение оценочных работ и качество предоставляемых услуг.
На основании вышеизложенного и проведенного анализа, согласно приказу Агентства по управлению государственными активами от 13 ноября 2023 года, досрочно прекращено действие квалификационных сертификатов по собственным заявлениям нижеследующих оценщиков и данные оценщики исключены из реестра оценщиков:
Ф.И.О. оценщика, имеющего квалификационный сертификат
Наименование оценочной организации, в которой работает оценщик
Номер и дата выдачи сертификата о квалификации оценщика
Общественное объединение, членом которого является организация, в которой работает оценщик
Йулдошев Рустам
ООО “Surxondaryo baholash va konsalting markazi”
(Сурхондарьинская область)
№0072, выдано 14.10.2019
Ассоциация оценочных организаций
Абдуллаев Олим Шайдуллаевич
ООО “Termiz Asl Baho”
№1217, выдано 29.07.2021
Вахобов Абдурасул Зиётович
ООО “Denov–holis baho”
№0226, выдано 27.07.2019
Тураев Равшан Мамазияевич
ООО “Sifat baholash”
№0961, выдано 17.09.2021
Как сообщалось ранее, по таким же обстоятельсвам было досрочно прекращено действие квалификационных сертификатов 7 оценщиков в Кашкадарьинской области и они были исключены из реестра оценщиков.
В то же время, в целях дальнейшего улучшения условий для развития рынка оценочных услуг, повышения значимости услуг оценочных организаций, повышения ответственности за результаты и объективность проводимых оценочных работ, и тем самым повышения доверия к ним со стороны предпринимательских структур:
• На основе рекомендаций международной консалтинговой компании PricewaterhouseCoopers (PWC) разработан «Единый национальный стандарт оценки Республики Узбекистан» в новой редакции, обеспечивающая единый подход и учет рыночной конъюнктуры на основе принципов международных стандартов оценки, и в настоящее время проходит государственную регистрацию в Министерстве юстиции;
• Изучив лучший международный опыт в области оценки, разработан проект Закона Республики Узбекистан «Об оценочной деятельности» в новой редакции, который предусматривает совершенствование механизмов самоуправления и правоприменительной практики в сфере оценочной деятельности.