Судгача санация қилишни давлат томонидан ёрдам кўрсатган ҳолда ўтказиш бўйича давлат хизмати my.gov.uz портали орқали амалга оширилиши йўлга қўйилди
Вазирлар Маҳкамасининг «Судгача санация қилишни давлат томонидан ёрдам кўрсатган ҳолда ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида» 2024 йил 28 октябрдаги 708-сон қарорига мувофиқ, жорий йилнинг 19 декабридан бошлаб судгача санация қилишни давлат томонидан ёрдам кўрсатган ҳолда ўтказиш бўйича давлат хизмати Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари марказлари ва Ягона интерактив давлат хизматлари портали (кейинги ўринларда - ЯИДХП) (my.gov.uz) орқали амалга оширилиши йўлга қўйилди.
Мазкур хизматдан фойдаланиш учун тўловга қобилиятсизлик аломатига эга бўлган корхона раҳбари ёки унинг номидан ариза бериш ҳуқуқига эга бўлган шахс:
• Давлат хизматлари марказига ўзи келиб мурожаат этиши ёки давлат хизматларидан электрон шаклда фойдаланиш (хизматдан фойдаланиш ҳаволаси) учун ЯИДХПда рўйхатдан ўтади;
• Давлат хизматлари марказига ўзи келиб мурожаат этган тақдирда, Давлат хизматлари маркази ходими мурожаат қилувчи номидан, ЯИДХП орқали мурожаат этган тақдирда эса, мустақил равишда сўровномани электрон шаклда тўлдириши ва Қарор билан тасдиқланган тартибда назарда тутилган ҳужжатларни сўровномага илова қилади.
Судгача санация қилишни давлат томонидан ёрдам кўрсатган ҳолда ўтказиш Давактив агентлигининг қарори асосида 12 ойдан 24 ой муддатгача жорий этилади.
Давактив агентлиги қарори QR-код (матрик штрихли код) қўйилган ҳолда расмийлаштирилади ҳамда Давлат хизматлари марказига (ўзи келиб мурожаат этган тақдирда) ёки корхона раҳбарига (электрон тарзда мурожаат этган тақдирда) ЯИДХП орқали юборилади.
Санация даврида корхонага хизмат кўрсатувчи банкда санация ҳисобварағи очилади ва мазкур ҳисоб рақамга инкассо қўйилмайди.
Алоҳида таъкидлаш жоизки, Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан тасдиқланган мазкур Тартиб тадбиркорлик субъектларига молиявий қийинчиликлар ҳолатида кредиторлар олдидаги тўловлар муддатини кечиктириб туриш ҳамда ташқи ва ички манбалардан маблағ жалб этиш орқали тўлов қобилиятларини тиклашга хизмат қилади.
Ушбу давлат хизматидан фойдаланиш учун my.gov.uz порталиданСудгача санация қилишни давлат томонидан ёрдам кўрсатган ҳолда ўтказиш хизматини танлаб сўровномани тўлдириш мумкин. Хизматдан фойдаланиш мутлақо бепул.

Запущена государственная услуга по проведению досудебной санации с предоставлением государственной поддержки через портал my.gov.uz
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №708 от 28 октября 2024 года «Об утверждении положения о порядке проведения досудебной санации с предоставлением государственной поддержки», c 19 декабря текущего года запущена государственная услуга по проведению досудебной санации с предоставлением государственной поддержки через Центры государственных услуг при Министерстве юстиции и Единый портал интерактивных государственных услуг (далее - ЕПИГУ) my.gov.uz.
Для того чтобы воспользоваться данной услугой, руководитель предприятия, имеющий признаки неплатежеспособности, или лицо, имеющее право подать заявление от его имени:
• Может обратиться в Центры государственных услуг лично или регистрируется на ЕПИГУ для получения государственной услуги в электронном виде (ссылка для получения услуги);
• В случае обращения в Центр государственных услуг лично, сотрудник Центра подает заявление от имени заявителя, а при обращении через ЕПИГУ заявитель самостоятельно заполняет заявление в электронном виде и прикладывает к заявлению документы, предусмотренные порядком, утвержденным постановлением.
Проведение досудебной санации с государственной поддержкой вводится на основании решения Агентства госактивов на срок от 12 до 24 месяцев.
Решение Агентства госактивов оформляется QR-кодом (матричный штрих-код) и направляется либо в Центр государственных услуг (в случае личного обращения) или руководителю предприятия через ЕПИГУ (в случае электронного обращения).
В период санации для предприятия открывается специальный счет санации в банке и на этот счет не накладывается инкассо.
Отдельно стоит отметить, что данный порядок, утвержденный постановлением Кабинета Министров, направлен на поддержку субъектов предпринимательства в условиях финансовых затруднений, предоставляя им возможность отсрочить выплаты перед кредиторами и восстановить платежеспособность через привлечение средств из внешних и внутренних источников.
Для того чтобы воспользоваться данной государственной услугой, нужно выбрать услугу «Проведение досудебной санации при содействии государства» на портале my.gov.uz и заполнить заявку. Использование услуги абсолютно бесплатно.