Судгача санация қилишни давлат томонидан ёрдам кўрсатган ҳолда ўтказиш бўйича давлат хизмати my.gov.uz портали орқали амалга оширилиши йўлга қўйилди
Вазирлар Маҳкамасининг «Судгача санация қилишни давлат томонидан ёрдам кўрсатган ҳолда ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида» 2024 йил 28 октябрдаги 708-сон қарорига мувофиқ, жорий йилнинг 19 декабридан бошлаб судгача санация қилишни давлат томонидан ёрдам кўрсатган ҳолда ўтказиш бўйича давлат хизмати Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари марказлари ва Ягона интерактив давлат хизматлари портали (кейинги ўринларда - ЯИДХП) (my.gov.uz) орқали амалга оширилиши йўлга қўйилди.
Мазкур хизматдан фойдаланиш учун тўловга қобилиятсизлик аломатига эга бўлган корхона раҳбари ёки унинг номидан ариза бериш ҳуқуқига эга бўлган шахс:
• Давлат хизматлари марказига ўзи келиб мурожаат этиши ёки давлат хизматларидан электрон шаклда фойдаланиш (хизматдан фойдаланиш ҳаволаси) учун ЯИДХПда рўйхатдан ўтади;
• Давлат хизматлари марказига ўзи келиб мурожаат этган тақдирда, Давлат хизматлари маркази ходими мурожаат қилувчи номидан, ЯИДХП орқали мурожаат этган тақдирда эса, мустақил равишда сўровномани электрон шаклда тўлдириши ва Қарор билан тасдиқланган тартибда назарда тутилган ҳужжатларни сўровномага илова қилади.
Судгача санация қилишни давлат томонидан ёрдам кўрсатган ҳолда ўтказиш Давактив агентлигининг қарори асосида 12 ойдан 24 ой муддатгача жорий этилади.
Давактив агентлиги қарори QR-код (матрик штрихли код) қўйилган ҳолда расмийлаштирилади ҳамда Давлат хизматлари марказига (ўзи келиб мурожаат этган тақдирда) ёки корхона раҳбарига (электрон тарзда мурожаат этган тақдирда) ЯИДХП орқали юборилади.
Санация даврида корхонага хизмат кўрсатувчи банкда санация ҳисобварағи очилади ва мазкур ҳисоб рақамга инкассо қўйилмайди.
Алоҳида таъкидлаш жоизки, Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан тасдиқланган мазкур Тартиб тадбиркорлик субъектларига молиявий қийинчиликлар ҳолатида кредиторлар олдидаги тўловлар муддатини кечиктириб туриш ҳамда ташқи ва ички манбалардан маблағ жалб этиш орқали тўлов қобилиятларини тиклашга хизмат қилади.
Ушбу давлат хизматидан фойдаланиш учун my.gov.uz порталиданСудгача санация қилишни давлат томонидан ёрдам кўрсатган ҳолда ўтказиш хизматини танлаб сўровномани тўлдириш мумкин. Хизматдан фойдаланиш мутлақо бепул.

Provided state service of pre-judicial sanitation with state support through the portal my.gov.uz
In accordance with the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan № 708 dated October 28, 2024 “On approval of the regulations on the order of pre-judicial sanitation with the provision of state support”, starting from December 19 this year launched a state service to conduct pre-judicial sanitation with the provision of state support through the Public Services Centers under the Ministry of Justice and the Single Portal of Interactive Public Services (hereinafter - SPIPS) my.gov.uz.
In order to take advantage of this service, the head of an enterprise that has signs of insolvency, or a person authorized to submit an application on its behalf:
• Can apply to the Public Services Centers in person or registers on SPIPS to receive the state service electronically (link to get the service);
• In case of applying to the Public Services Center in person, the employee of the Center submits an application on behalf of the applicant, and when applying through SPIPS, the applicant independently fills out the application in electronic form and attaches to the application the documents stipulated by the procedure approved by the resolution.
Pre-judicial sanitation with state support is introduced based on the decision of the State Assets Management Agency for a period of 12 to 24 months.
The decision of the State Assets Management Agency is issued with a QR code and is sent either to the Public Services Center (in case of personal appeal) or to the head of the enterprise via SPIPS (in case of electronic appeal).
During the sanation period, a special sanation account is opened for the enterprise in a bank and no encashment is imposed on this account.
It should be noted that this procedure, approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers, is aimed at supporting business entities in financial difficulties, giving them the opportunity to postpone payments to creditors and restore solvency by attracting funds from external and internal sources.
In order to use this state service, it is necessary to select the service “Conducting pre-judicial sanitation with the state support” on the portal my.gov.uz and fill in the application form. The service is absolutely free of charge.