"Ипак йўлидаги корпоратив бошқарув" Директорларининг биринчи халқаро бизнес саммитида Давактив агентлиги вакиллари иштирок этишди
Жорий йилнинг 7 октябрь куни Тошкент шаҳрида корпоратив бошқарувни ривожлантиришда давлат, инвесторлар ва бизнеснинг ролини муҳокама қилишга қаратилган "Ипак йўлидаги корпоратив бошқарув" Директорларининг биринчи халқаро бизнес саммити бўлиб ўтди.
Саммитдан кўзланган асосий мақсад, Марказий Осиё ва “Ипак йўли” давлатларида корпоратив бошқарув соҳасида эришилган ютуқлар ва амалиётлар билан ўзаро тажриба алмашиш, компаниялар кузатув кенгашлари (директорлар кенгашлари)даги ҳолат, улар фаолиятидаги тенденцияларни ўрганишдир.
Шунингдек мазкур саммитда, Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев ҳам маъруза қилди ва Ўзбекистон Республикасида корпоратив бошқарувнинг ривожланиши асослари, соҳада норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштириб борилиши, давлат иштирокидаги корхоналар фаолиятига бошқарувнинг замонавий амалиётларини жорий қилиш тўғрисида маълумот берди.
Хусусан, 2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси талабларини давлат иштирокидаги корхоналар фаолиятига жорий этиш, Стратегия билан уларнинг бошқарув ва назорат органлари аъзолари фаолияти самарадорлигини, масъулиятини ошириш бўйича кўзда тутилган янгиликлар билан таништириб ўтилди.
Ўз навбатида, сўнгги йилларда давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини қисқартириш, давлат иштирокидаги корхоналарни трансформация қилиш, уларнинг кузатув кенгашлари ва бошқарувига мустақил аъзоларни, малакали, халқаро тажрибага эга бўлган мутахассисларни жалб қилиш борасидаги тажриба билан фикр алмашилди.
Шу билан бирга, Ўзбекистонда давлат иштирокидаги корхоналарни трансформация қилиш, уларнинг бошқарув тизимини ривожлантиришнинг устувор йўналишлари, корпоратив бошқарувни такомиллаштиришдаги устувор вазифалар ҳамда келгуси йил режалари ҳақида сўз олиб борилди.
Саммит ташкилотчилари (Ипак йўли кенгаши ва бошқарув институти (SR BGI), Ўзбекистондаги KPMG компанияси, Халқаро Молия корпорацияси (IFC), Профессионал директорлар уюшмаси (ADI) ва TEAM университети) Марказий Осиё ва Кавказ минтақаси мамлакатлари иқтисодиётлари юксалган даврда давлат ва хусусий компанияларида корпоратив бошқарувнинг энг яхши амалиётларини, ҳар битта давлатнинг иқтисодиёти модели ва ривожланиш даражасини инобатга олган ҳолда, такомиллаштириб борилишига ишонч билдиришди.

Представители Агентства госактивов приняли участие в первом международном бизнес-саммите Директоров «Корпоративного управления на Шелковом пути»
7 октября текущего года В Ташкенте прошел первый международный бизнес-саммит Директоров «Корпоративного управления на Шелковом пути», направленный на обсуждение роли государства, инвесторов и бизнеса в развитии корпоративного управления.
Основной целью саммита является обмен опытом с достижениями и практиками в области корпоративного управления в Центральной Азии и странах «Шелкового пути», изучение состояния наблюдательных советов (советов директоров) компаний, а также тенденций в их деятельности.
Заместитель директора Агентства по управлению государственными активами Алишер Миралиев также выступил на данном саммите с информацией об основах развития корпоративного управления в Республике Узбекистан, совершенствовании нормативно-правовой базы в сфере, внедрении современных управленческих практик в деятельность государственных предприятий.
В частности, участники саммита были ознакомлены с внедрением требований Стратегии управления и реформирования предприятий с государственным участием на 2021-2025 годы в деятельность предприятий с государственным участием, а также предусмотренными стратегией нововведениями по повышению эффективности и ответственности членов органов управления и контроля.
В свою очередь, участники саммита обменялись мнениями и опытом в области сокращения государственного участия в экономике, преобразования государственных предприятий, привлечения в их наблюдательные советы и управления независимых членов, квалифицированных специалистов с международным опытом.
При этом, обсуждены вопросы трансформации предприятий с государственным участием в Узбекистане, приоритетные направления развития их системы управления, первоочередные задачи по совершенствованию системы корпоративного управления, а также планы на следующий год.
Организаторы саммита (Silk Road Board and Management Institute (SR BGI), компания KPMG в Узбекистане, Международная финансовая корпорация (IFC), Ассоциация профессиональных директоров (ADI) и Университет TEAM) выразили уверенность в том, что лучшие практики корпоративного управления в государственных и частных компаниях, с учетом экономической модели и уровня развития каждой страны, будут совершенствоваться в период роста экономик стран Средней Азии и Кавказского региона.