Бирлашган Араб Амирликларининг бизнес соҳа вакилларига Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнлари тақдимот қилинди
Жорий йил 18 сентябрь куни Абу Даби шаҳрида Бирлашган Араб Амирликлари (БАА) ишбилармон доира вакиллари иштирокида бўлиб ўтган “Бизнес алоқалар: Абу Даби ва Ўзбекистон” форумида, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан “Хусусийлаштириш - бу бизнес учун янги йўналиш ва имкониятлар” мавзусида тақдимот ўтказилди.
Унда, Давлат активларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш Департаменти бошлиғи Шохруҳ Оҳунов тақдимот билан иштирок этиб, 70 дан ортиқ БАА ишбилармон соҳа вакилларига Ўзбекистонда хусусийлаштириш соҳасида эришилган натижалар, келгусидаги истиқболли режалар, жумладан, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ савдога чиқарилган ва хусусийлаштирилиши белгиланган йирик давлат активлари тўғрисидаги маълумотлар ҳамда уларни сотиб олиш жараёнлари бўйича тушинтиришлар бериб ўтди.
Шу билан бирга, музокараларга бой ўтган давра суҳбати давомида Давактив агентлиги вакиллари БААнинг 10 дан ортиқ йирик бизнес ҳамжамияти, жумладан, “Watania International Holding”, “Confity capital partners” ва “Emirates NBD” компаниялари вакиллари билан G2B учрашувларини ўтказди.
Учрашувлар давомида, хорижий инвесторлар учун мамлакатимизда яратилаётган шароитлар юзасидан тушунтириш берилиб, БАА бизнес вакиллари Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларида фаол қатнашишга таклиф этилди. Ўз навбатида, хориж ишбилармон доира вакиллари томонидан Ўзбекистондаги жорий хусусийлаштириш жараёнларига катта қизиқиш билдирилиб, келгуси ҳамкорлик алоқалари келишиб олинди.

Представителям бизнес-сообщества Объединенных Арабских Эмиратов презентовали процессы приватизации Узбекистана
18 сентября текущего года в Абу-Даби, на форуме «Деловые коммуникации: Абу-Даби и Узбекистан» с участием представителей бизнес-сообщества Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ), Агентство госактивов провело презентацию на тему «Приватизация – это новые горизонты и возможности для бизнеса».
Начальник Департамента по подготовке к приватизации и приватизации государственных активов Шохрух Охунов презентовал более 70 представителям деловых кругов ОАЭ результаты, достигнутые в сфере приватизации в Узбекистане, перспективные планы на будущее, включая информацию о крупных государственных активах, выставленных на продажу и подлежащие приватизации согласно соответствующим программам приватизации, а также разъяснения о порядке их приобретения.
Вместе с тем, в рамках круглого стола представители Агентства госактивов провели встречи G2B с лидерами более 10 крупных бизнес-сообществ ОАЭ, в том числе «Watania International Holding», «Confity capital partners» и «Emirates NBD».
В ходе встречи было дано разъяснение о созданных в нашей стране условиях для иностранных инвесторов, а также представители бизнеса ОАЭ были приглашены к активному участию в процессах приватизации в Узбекистане. В свою очередь, представители зарубежного делового круга отметили, что текущая программа приватизации в Узбекистане вызвала у них большой интерес, и были согласованы дальнейшие пути сотрудничества.