Сирдарё вилоятида тадбиркорлар ва ишбилармонлар иштирокида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 10 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Сирдарё вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 200 нафардан зиёд тадбиркорлар ва инвесторлар, маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари иштирок этди.
Тақдимот Давактив агентлиги директорининг ўринбосари Алишер Миралиев, Давактив агентлигининг Сирдарё вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи Муҳаммад Мусурмонкулов ҳамда вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Абдурахим Умаров бошчилигида бўлиб ўтди.
Тадбирда А.Миралиев сўзга чиқиб, сўнги йилларда мамлакатимизда хусусийлаштириш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, тадбиркорликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш юзасидан кескин ислоҳотлар амалга оширилиб, тадбиркорлар учун бир қатор янгилик ва қулайликлар яратилганлигини таъкидлаб ўтди. Хусусан:
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Сирдарё вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2023 йил давомида жами 79 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 37 та давлат активлари 126,1 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 2 668 та 156,1 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 1 047 та 115,5 гектар ер участкалари 33,5 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2024 йилнинг ўтган даврида жами 62 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 49 та давлат активлари 146,6 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган. Ҳозирги кунда умумий қиймати 235,4 млрд.сўм бўлган 68 та давлат активларининг савдоси давом этмоқда.
Ўз ўрнида, янги 2024 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Сирдарё вилоятида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 7 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 80 та кўчмас мулк объектлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган тадбир якунида қатнашчилар ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга тегишли жавоблар бериб ўтилди. Жумладан, махсус саноат зоналарида тадбиркорларга берилган давлат кўчмас мулк объектларини хусусийлаштириш имкониятлари ва тартиби юзасидан тадбиркор томонидан берилган саволга тушунтириш берилди. Шунингдек, маҳаллий тадбиркорларнинг давлат объектларини ижара олиш муддатлари бўйича бир қатор таклифлари қабул қилинди.
Мазкур тадбир бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Самарқанд, Қашқадарё, Навоий, Бухоро, Жиззах вилоятларида ўтказилди ва кейинги ўринларда республиканинг барча қолган вилоятларида ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилади.

В Сырдарьинской области для предпринимателей и инвесторов состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ по разъяснению и продвижению сути и значения настоящего постановления в регионах, 10 августа текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередная презентация “Roadshow” государственных активов, подлежащих приватизации в Сырдарьинской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
На мероприятии приняли участие более 200 предпринимателей и инвесторов, а также представителей местных хокимиятов и крупных предприятий области.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства госактивов Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства госактивов в Сырдарьинской области Мухаммада Мусурмонкулова, а также первого заместителя хокима Сырдарьинской области Абдурахима Умарова.
Вместе с тем, участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Сырдарьинской области за 2023 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 79 государственных активов, из которых 37 активов были проданы за 126,1 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 2 668 земельных участков площадью 156,1 га, из них проданы 1 047 земельных участков площадью 115,5 га за 33,5 млрд. сумов.
Областным управлением за прошедший период 2024 года на торги было выставлено всего 62 государственных активов, из них продано 49 государственных активов на сумму 146,6 млрд. сум. В настоящее время продолжаются торги 68 государственных активов общей стоимостью 235,4 млрд.сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2024 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены 7 активов государства и хозяйственных обществ с участием государства, а также 80 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Сырдарьинской области.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Самаркандской, Кашкадарьинской, Навоийской, Бухарской, Джиззакской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики и Республике Каракалпакстан.