Жиззах вилоятида тадбиркорлар ва ишбилармонлар иштирокида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 9 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Жиззах вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 250 нафардан зиёд тадбиркорлар ва инвесторлар, маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари иштирок этди.
Тақдимот Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев, Давактив агентлигининг Жиззах вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи Алишер Исраилов, вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Абдували Мустанов ҳамда Бизнес-омбудсман Жиззах вилояти вакили Сардор Усмонов бошчилигида бўлиб ўтди.
Тадбирда А.Миралиев сўзга чиқиб, сўнги йилларда мамлакатимизда хусусийлаштириш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, тадбиркорликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш юзасидан кескин ислоҳотлар амалга оширилиб, тадбиркорлар учун бир қатор янгилик ва қулайликлар яратилганлигини таъкидлаб ўтди. Хусусан:
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Жиззах вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2023 йил давомида жами 175 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 44 та давлат активлари 74,9 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 2 116 та 190,4 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 840 та 91,3 гектар ер участкалари 18,2 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2024 йилнинг ўтган даврида жами 123 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 70 та давлат активлари 44,2 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган. Ҳозирги кунда умумий қиймати 123,7 млрд.сўм бўлган 84 та давлат активларининг савдоси давом этмоқда.
Ўз ўрнида, янги 2024 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Жиззах вилоятида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 12 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 69 та кўчмас мулк объектлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Мазкур тадбир бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Самарқанд, Қашқадарё, Навоий, Бухоро, Сирдарё вилоятларида ўтказилди ва кейинги ўринларда республиканинг барча қолган вилоятларида ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилади.

В Джизакской области для предпринимателей и инвесторов состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ по разъяснению и продвижению сути и значения настоящего постановления в регионах, августа текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередная презентация “Roadshow” государственных активов, подлежащих приватизации в Джизакской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства госактивов Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства госактивов в Джизакской области Алишера Исраилова, первого заместителя хокима Джизакской области Абдували Мустановаа также Представителя Бизнес-омбудсмена Джизакской области Сардора Усмонова.
Вместе с тем, участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Джизакской области за 2023 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 175 государственных активов, из которых 44 активов были проданы за 74,9 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 2 116 земельных участков площадью 190,4 га, из них проданы 840 земельных участков площадью 91,3 га за 18,2 млрд. сумов.
Областным управлением за прошедший период 2024 года на торги было выставлено всего 123 государственных активов, из них продано 70 государственных активов на сумму 44,2 млрд. сум. В настоящее время продолжаются торги 84 государственных активов общей стоимостью 123,7 млрд.сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2024 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены 12 активов государства и хозяйственных обществ с участием государства, а также 69 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Джизакской области.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Самаркандской, Кашкадарьинской, Навоийской, Бухарской, Сырдарьинской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики и Республике Каракалпакстан.