Жиззах вилоятида тадбиркорлар ва ишбилармонлар иштирокида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 9 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Жиззах вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 250 нафардан зиёд тадбиркорлар ва инвесторлар, маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари иштирок этди.
Тақдимот Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев, Давактив агентлигининг Жиззах вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи Алишер Исраилов, вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Абдували Мустанов ҳамда Бизнес-омбудсман Жиззах вилояти вакили Сардор Усмонов бошчилигида бўлиб ўтди.
Тадбирда А.Миралиев сўзга чиқиб, сўнги йилларда мамлакатимизда хусусийлаштириш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, тадбиркорликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш юзасидан кескин ислоҳотлар амалга оширилиб, тадбиркорлар учун бир қатор янгилик ва қулайликлар яратилганлигини таъкидлаб ўтди. Хусусан:
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Жиззах вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2023 йил давомида жами 175 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 44 та давлат активлари 74,9 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 2 116 та 190,4 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 840 та 91,3 гектар ер участкалари 18,2 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2024 йилнинг ўтган даврида жами 123 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 70 та давлат активлари 44,2 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган. Ҳозирги кунда умумий қиймати 123,7 млрд.сўм бўлган 84 та давлат активларининг савдоси давом этмоқда.
Ўз ўрнида, янги 2024 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Жиззах вилоятида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 12 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 69 та кўчмас мулк объектлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Мазкур тадбир бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Самарқанд, Қашқадарё, Навоий, Бухоро, Сирдарё вилоятларида ўтказилди ва кейинги ўринларда республиканинг барча қолган вилоятларида ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилади.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in Jizzakh region
In order to accelerate the work on explaining and promoting the essence and meaning of this decree in the regions, on August 9 of this year, the State Assets Management Agency (UzSAMA) held a regular “Roadshow” presentation of state assets to be privatized in Jizzakh region, in particular, state shares in enterprises, vacant state facilities and land plots.
This event was led by the Deputy Director of the UzSAMA Alisher Miraliyev, the Head of the territorial department of the UzSAMA in Jizzakh region Alisher Israilov, the first deputy khokim of Jizzakh region Abduvali Mustanov, as well as representative of the Business Ombudsman of Jizzak region Sardor Usmonov.
At the same time, the Roadshow participants were informed about the work done in Syrdarya region during 2023, in particular, 175 state assets were put up for auction by the territorial department of the UzSAMA, of which 44 assets were sold for 74,9 billion.UZS. In addition, 2 116 land plots with the area of 190,4 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 840 land plots with the area of 91,3 hectares were sold for 18,2 billion UZS.
In the past period of 2024, the regional department put up a total of 123 state assets for public sales and sold 70 state assets worth 44,2 billion.UZS. Currently, 84 state assets worth 123,7 billion.UZS are still continuing to be offered for sale.
In turn, in accordance with the 2024 privatization program12 assets of the state and enterprises with state participation, as well as 69 real estate objects put up for public sales in Jizzakh region were presented to entrepreneurs and participants of the event.
To date, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Samarkand, Kashkadarya, Navai, Bukhara, Syrdarya regions, and will be held in the coming days in all other regions of the republic and the Republic of Karakalpakstan.