Давлат муассасаларини ислоҳ қилиш жадаллаштирилади
“Давлат муассасаларини ислоҳ қилишни жадаллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–123-сон, 08.02.2022 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра:
• бир товар бозорида 5 та ва ундан ортиқ хусусий тадбиркорлик субъектлари фаолият юритиб келаётган, рақобат ривожланган соҳаларда фаолият юритаётган давлат муассасалари тугатилади ёки хўжалик жамиятларига ўзгартирилган ҳолда хусусий секторга сотилади;
• давлат муассасалари мажбурий тартибда Ягона ғазна ҳисобварағида шахсий ғазна ҳисобварақларига эга бўлади.
2022 йил 1 апрелдан:
• Очиқ маълумотлар порталида фойдаланувчилар учун қулай форматларда кўриш имкониятини яратган ҳолда муассасаларнинг юқори турувчи ташкилоти, кўчмас мулк объектлари, қурилиши тугалланмаган объектлар ва автотранспорт воситалари, режалаштирилган ва амалга оширилган харажатлар таркиби ҳақидаги ва бошқа маълумотларни (бундан тижорат сири мавжуд ёки чекланган ҳолда тарқатиладиган маълумотлар мустасно) эълон қилиш амалиёти жорий этилади.
• давлат муассасаларини ташкил этиш тўғрисидаги қарорда ҳамда муассаса устави (низоми)да унинг ташкилий-ҳуқуқий шакли “давлат муассасаси” эканлиги кўрсатилади;
• хўжалик жамиятлари устав фонди (устав капитали)даги давлат органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, давлат унитар корхоналари, давлат муассасалари, Марказий банк ҳамда Тикланиш ва тараққиёт жамғармасига тегишли акциялар ва улушлар давлат улушлари ҳисобланади;
• давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларига тегишли бўлган хўжалик жамиятларининг устав фонди (устав капитали)даги улушлар ва акциялар давлат улуши ҳисобланмайди.
2022 йил 1 сентябрга қадар:
• битта товар бозорида бешта ва ундан ортиқ хусусий тадбиркорлик субъектлари фаолият юритиб келаётган, рақобат ривожланган соҳаларда фаолият юритаётган давлат муассасалари ва уларга тегишли носоҳавий активлар хусусийлаштилади ёки белгиланган тартибда тугатилади.
Қарорга кўра, маҳсулотларни (ишларни, хизматларни) реализация қилишдан олган тушуми БҲМнинг 100 минг бараваридан ортиқ бўлган давлат муассасалари 2022 йил 1 мартдан 2023 йил 1 августгача эксперимент тариқасида ташқи, шу жумладан мол-мулкнинг мавжудлиги, мажбуриятлар бажарилишининг амалдаги ҳолати ва оқибатларини ўрганиш масалалари юзасидан аудиторлик текширувидан ўтказилади.
Президент ва Ҳукумат қарорларида назарда тутилган ҳоллардан ташқари давлат муассасаларига хўжалик жамиятларини таъсис қилиш ҳамда уларнинг устав фонди (устав капитали)да иштирок этиш тақиқланади.

Реформирование государственных учреждений будет ускорена
Принято Постановление Президента “О мерах по ускорению реформирования государственных учреждений” (№ПП–123, 08.02.2022 г.).
Согласно Постановлению:
• государственные учреждения, осуществляющие деятельность в отраслях с развитой конкуренцией, где функционируют 5 и более субъектов частного предпринимательства на одном товарном рынке, подлежат упразднению или реализации частному сектору с преобразованием в хозяйственные общества;
• государственные учреждения в обязательном порядке должны иметь казначейские лицевые счета на Едином казначейском счете.
В срок до 1 апреля 2022 года:
• Внедряется практика опубликования на Портале открытых данных сведений о вышестоящих организациях, объектах недвижимого имущества, объекта незавершенного строительства и автотранспортных средствах, состав запланированных и произведенных расходов учреждений и иных сведений (за исключением информации ограниченного распостранения или содержащей коммерческую тайну) с созданием возможности ознакомления в формате, удобном для пользователей.
• в решении о создании в уставе (положении) государственного учреждения указывается его организационно-правовая форма - "государственное учреждение";
• акции и доли в уставном фонде (уставном капитале) хозяйственных обществ, принадлежащие государственным органам, органам государственной власти на местах, государственным унитарным предприятиям, государственным учреждениям, Центральному банку, а также Фонду реконструкции и развития, являются государственными долями;
• доли и акции в уставном фонде (уставном капитале) хозяйственных обществ, принадлежащие хозяйственным обществам с государственным участием, не являются государственными долями.
В срок до 1 сентября 2022 года:
• принимаются меры по приватизации или упразднению в установленном порядке государственных учреждений, осуществляющих деятельность в отраслях с развитой конкуренцией, где функционируют пять и более субъектов частного предпринимательства на одном товарном рынке, а также принадлежащих им непрофильных активов.
Согласно Постановлению, в период с 1 марта 2022 года по 1 августа 2023 года в порядке эсперимента будет проводится внешняя аудиторская проверка, в том числе на предмет изучения наличия имущества, текущего состояния и последствий исполнения обязательств, государственных учреждений, поступления от реализации продукции (работ, услуг) которых превышают стотысячекратный размер базовой расчётной величины.
Государственным учреждениям запрещается учреждение и участие в уставном фонде (уставном капитале) хозяйственных обществ, за исключением случаев предусмотренных решениями Президента и Правительства.