“Сувмаш” АЖнинг 47,0% акция пакетини сотиб олиш бўйича мажбурий бўлмаган таклифларни қабул қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик ёки Сотувчи) “Сувмаш” АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки Сувмаш) устав капиталидаги 47,0 фоиз акциялар пакетини музокараларга оммавий таклиф этиш орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим ёки Сотув).
Deloitte халқаро компанияси ушбу Битим бўйича Агентлик маслаҳатчиси вазифасини бажаради. Агентлик томонидан берилган ваколатга асосан “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ(кейинги ўринларда – UzAssets) сотув жараёнларини маслаҳатчи билан биргаликда ташкил этади. “Dentons” юридик фирмаси “UzAssets” активларни хусусийлаштириш бўйича фаолиятига ҳамроҳлик қилади.
"Сувмаш" АЖ насос агрегатлари, тегишли ускуналар ва бутловчи қисмларни ишлаб чиқариш ва таъмирлашга ихтисослашган бўлиб, бозорда 1971 йилдан бери ўз фаолиятини кўрсатади.
Компания “Иргидромаш”, “Туямўйин” ГЭСи, Тўпаланг сув омбори, Аму-Бухоро машина канали ва бошқа йирик сув хўжалиги объектлари учун Ўзбекистон Республикаси ва қўшни давлатлар учун маҳсулот етказиб берувчи ўз сегментида тан олинган етакчи корхоналардан бири ҳисобланади. Компаниянинг Тошкент шаҳри (Ҳ.Бойқаро кўчаси, 21)да умумий майдони 12,8 гектар бўлган ишлаб чиқариш мажмуаси бўлиб, ишчилар сони 257 кишини ташкил этади.
2020 йил якуни бўйича компаниянинг даромади 45 миллиард сўмдан, соф фойдаси эса 4,3 миллиард сўмдан ошди.
Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати томонидан қабул қилинган Гидроэнергетикани ривожлантириш дастури ва Ирригация тармоғини янада ривожлантириш стратегиясини ҳисобга олган ҳолда, янги гидроэлектр станциялар ва насос станцияларини қуриш ҳамда мавжудларини модернизация қилишни назарда тутган ҳолда компаниянинг янада ривожланиш истиқболлари мавжуд.
Ҳозирда Иштирокчилар қуйидаги маълумотларни ўз ичига олган ариза хатида (кейинги ўринларда - "Мажбурий бўлмаган таклиф") ўз қизиқишларини билдиришлари тавсия этилади:
1. Давлат рўйхатидан ўтказилганлиги тўғрисидаги гувоҳноманинг нусхаси;
2. Охирги 3 йил учун аудит қилинган консолидацияланган молиявий ҳисобот;
3. Барча акциядорлар (ва уларнинг мулкий манфаатлари) ва якуний бенефициарлар тўғрисидаги маълумотлар;
4. Таклиф нархи ва Битим шартлари
5. Битимни, шунингдек Компаниянинг операцион фаолиятини ўз ва/ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имконияти мавжудлигини тасдиқлаш;
6. Сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларига, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг шу каби рўйхатларига киритилмаган бўлиши лозим.
7. “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 660-ИИ-сонли Қонунига (2019 йил 15 январдаги таҳририда) риоя қилиш;
Мажбурий бўлмаган таклиф аризачининг хоҳишига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрланиши мумкин.
Мажбурий бўлмаган таклифларни кўриб чиқиш асосида энг яхши таклифларни тақдим этган Иштирокчиларга, Компания ҳақида қўшимча маълумотлар, жумладан Deloitte томонидан тайёрланган таҳлилий ҳисоботлар (due diligence), олди-сотди шартномаси лойиҳаси тақдим этилади ва улардан Мажбурий бўлган таклифларни тайёрлаш сўралади. Мажбурий таклифларни тайёрлаш муддатлари ва унинг тузилишига қўйиладиган талаблар билан танланган иштирокчилар шахсан хабардор қилинади.
Аризалар ва санаб ўтилган ҳужжатларнинг тақдим этилиши Иштирокчига Ошкор этмаслик тўғрисидаги битимни имзолаганидан сўнг, Deloitte томонидан тайёрланган маълумотларни батафсил ўрганиш имкониятини беради.
Мажбурий бўлмаган таклифлар кўринишида аризаларни топширишнинг охирги муддати 2021 йил 10 декабр Тошкент вақти билан соат 18:00гача.
Аризалар ва мажбурий таклифлар қуйидаги электрон манзилларга юборилиши керак: rmukhametshin@deloitte.uzamaltseva@deloitte.kzsh.oxunov@davaktiv.uz ва a.kahhorov@uz-assets.uz.
Агентлик сотиш жараёнининг кетма-кетлигини ўзгартириш ёки потенциал харидорга (харидорларга) сотишни ёки сабабларини тушунтирмасдан исталган вақтда улар билан музокара олиб боришни рад этиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Агентлик, UzAssets, Сувмаш ва Deloitteнинг Заводни сотиш билан боғлиқ бирор бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Агентлик UzAssets ва Deloitte ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) ҳар қандай сабабга кўра сотиш жараёнини тўхтатиш; ва/ёки
(iii) исталган вақтда ва сабабларни тушунтирмасдан Битимга тааллуқли бўлган ҳар қандай потенциал харидор (харидорлар) билан ҳар қандай муҳокама ва музокараларни тугатиш ҳуқуқларини ўзида сақлаб қолади.

Объявление о сборе необязывающих предложений по приобретению 47,0% пакета акций АО «Сувмаш»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 г. №УП-6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее - Агентство или Продавец) объявляет о намерении продать долю в акционерном капитале АО «Сувмаш» (далее – «Компания» или «Сувмаш») в размере 47,0%, путем публичного приглашения к переговорам (далее – «Сделка» или «Продажа»).
Консультантом Агентства по данной Сделке выступает международная компания Deloitte. Агентство уполномочивает инвестиционную компанию UzAssets (далее - UzAssets) для дальнейшей организации совместно с Консультантом Сделки. Юридическая фирма «Dentons» сопровождает деятельность UzAssets по приватизации активов.
АО «Сувмаш» специализируется на производстве и ремонте насосных агрегатов, сопутствующего оборудования и комплектующих, работая на рынке с 1971 г.
Компания является признанным лидером в своем сегменте, поставляя продукцию для Иргидромаш, Туямуюнского гидроузла, Тупалангского водохранилища, Аму-Бухарского машинного канала и других крупных объектов водохозяйственного строительства в Республике Узбекистан и соседних странах.  Компания располагает производственным комплексом общей площадью 12,8 га в г. Ташкент (ул. Х.Байкаро, 21), численность сотрудников составляет 257 человек.
По итогам 2020 г. выручка Компании превысила 45 млрд. сум, чистая прибыль – 4,3 млрд. сум.
Принимая во внимание принятые Правительством Республики Узбекистан Программу развития гидроэнергетики и Стратегию развития сектора ирригации, которые предусматривают строительство новых и модернизацию действующих гидроэлектростанций и насосных станций, Компания имеет самые широкие перспективы для дальнейшего развития.
Продажа организована как конкурентный процесс подачи заявок, открытый для всех заинтересованных сторон (далее – «Участники»). Процесс будет состоять из получения необязывающих, а затем обязывающих предложений от заинтересованных участников, и последующих переговоров с одним или нескольким из заинтересованных претендентов.
2. Консолидированная аудированная финансовая отчетность за последние 3 года;
4. Предложение цены и условий Сделки
5. Подтверждение возможности профинансировать Сделку, а также операционную деятельность, за счет собственных и/или заемных средств
Необязывающее предложение может быть подготовлено на английском, русском или узбекском языках, на усмотрение заявителя.
По результатам рассмотрения Заявок и приложенных документов, претенденты будут персонально уведомлены о результатах отбора и последующих шагах.
По итогам рассмотрения необязывающих предложений, претендентам, предложившим наилучшие предложения будет предоставлена дополнительная информация о Компании, включая аналитические отчеты (due diligence), подготовленные Deloitte, проект Договора купли-продажи и будет предложено подготовить обязывающие предложения. Сроки подготовки обязывающих предложений и требования к его структуре будут сообщены отобранным претендентам индивидуально.
Окончательный срок подачи заявок в виде необязывающих предложений – не позднее 18:00 по Ташкентскому времени 10 декабря 2021 года.
Заявки необходимо отправить на электронные адреса: rmukhametshin@deloitte.uzamaltseva@deloitte.kzsh.oxunov@davaktiv.uz  и a.kahhorov@uz-assets.uz.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства, UzAssets, Компании и Deloitte в отношении продажи Компании, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности
(ii) прекратить процесс продажи по любой причине; и/или
(iii) прекратить любые обсуждения и переговоры с любым потенциальным покупателем (покупателями) в отношении Сделки в любое время и без разъяснения причин.