"Фотон" АЖни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ "Фотон" АЖнинг устав капиталидаги 85,6 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда ­ Актив) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2023 йил 31 май куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик — консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрастилиши лозим.
"Фотон" АЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сон қарорига мувофиқ, "Фотон" АЖнинг 85,6 фоиз улуши (кейинги ўринларда – Битим) сотилиши белгиланган.
Сотиш жараёнлари "Фотон" АЖнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Ушбу Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (кейинги ўринларда ­ Сўровнома) Консультантга қўйиладиган талабларни ва унинг баҳоланиши керак бўлган таклифининг тузилишини, шунингдек, ушбу Сўровноманинг иловасида Битимни қўллаб-қувватлаш бўйича зарур иш ҳажмини тавсифлайди. Консультантлар консорциумга киришлари ёки хизматларнинг тўлиқ спектрини тақдим этиш бўйича қўшма таклифлар киритишлари мумкин.
"Фотон" АЖ электрон қисмлар ишлаб чиқарадиган корхона ҳисобланади.
Ҳозирда, Жамиятда 296 нафар иш ўрни мавжуд.
Устав капитали 1,08 млрд сўм.
Жамиятнинг юридик манзили: Тошкент шаҳри, Миробод тумани, А.Темур кўчаси, 13.
а) Активни хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида (ҚҚС ва бошқа харажатлар билан бирга) бўлиши ва консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши лозим;
Таклиф этилган ҳақ миқдори ишлаб чиқилган савдо стратегиясига боғлиқ ва Буюртмачи таклифнинг муваффақияти учун (“success fee”) мутаносиб ҳақ тўлашни таъминлайдиган таклифларга устунлик беради;
I. Электрон қисмларни ишлаб чиқариш бозорининг таҳлили:
Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва бозор таҳлили, соҳа корхоналарини ривожлантириш учун зарур шарт-шароитлар;
бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги активнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар;
амалга оширилган таҳлиллар асосида активнинг хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштиш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.
Активнинг ҳар томонлама (солиқ , ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence);
маркетинг материалларини тайёрлаш, шу жумладан инвестиция видеолари, тарқатма материаллар ва бошқалар;
жамоатчилик билан алоқа ўрнатиш бўйича тавсиялар тақдимоти, уларнинг саволларига жавоблар;
баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, нарх диапазони бўйича тавсиярни тақдим этиш;
инвестор нуқтаи назаридан баҳолашга таъсир этувчи асосий омиллар, асосий кўрсаткичлар ва таҳминларни аниқлаш;
Активни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (ВДР)ни ташкил этиш;
Битимни эълон қилиш ва ёпишни ташкиллаштириш.
(2) Агар консультантларнинг таклифлари "а","в" ва "г" бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, "б" бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.

Announcement on attracting a professional consulting company for the privatization of JSC "FOTON"
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter referred to as "State Assets Agency"/"Client"), in accordance with the relevant privatization programs, announces a tender for the selection of a professional consulting company (hereinafter referred to as "Consultant") on privatization of JSC "FOTON" by selling 85,6% share in the authorized capital of JSC (hereinafter - the "Asset").
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the following Request for Proposals (RfP) by 18:00 (Tashkent time) on May 31, 2023.
Request for proposals for consulting services on privatization of 100.0% share in the authorized capital of JSC "FOTON" (RfP)
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from March 24, 2023 №PP-102 provides for the sale of 85,6% share of JSC "FOTON" (hereinafter - Transaction).
The sale process must be organized in accordance with the best international practices, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, industry and individual specifics of JSC "FOTON" (hereinafter - the Asset). For making internal decision of the Seller, the Asset is evaluated in accordance with the legislation.
The Request for Proposals (hereinafter referred to as the Request) specifies the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, also describing the required scope of work to support the Transaction in the annex of this Request. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
JSC "FOTON" is an enterprise that produces electronic parts.
Currently, the company employs 296 people.
The authorized capital of 1,08 billion UZS.
This facility is located at the address: Tashkent, Mirabad district, A.Temur street, 13.
I. Market analysis of electronic parts:
analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, the necessary conditions for the development of enterprises of the industry;
analysis of the experience of privatization of industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main causes of failures in the privatization of this type of asset, the factors that ensure the success of privatization and further development of the industry;
On the basis of the analysis a plan of measures necessary for the successful organization of the processes of privatization of the Asset will be developed.
submission of proposals to improve the investment attractiveness of the Asset, improve the corporate structure and corporate governance based on best practices and a review of comparable peer companies;
conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) of the Asset;
preparation of recommendations on optimal marketing strategy, marketing materials (teaser, information memorandum, procedural letter, etc.) and distribution of information materials to investors;
preparation of marketing materials, including investment video, handouts, etc.
providing advice on building public relations, answering their questions;
reviewing appropriate valuation methodologies and their relevance to investors, providing a value range recommendation;
identifying key factors, key indicators and assumptions affecting the valuation, including from an investor's perspective;
Eengaging other consultants within the project (if necessary) and coordinating their work.
taking all measures aimed at privatizing the Asset, organizing the Virtual Data Room (VDR);
coordination with potential bidders, including answering questions from potential buyers;
support of the sale process with the preparation of all necessary documentation, including the draft sale and purchase agreement (with translation into Uzbek and, if necessary, into English and Russian);