Давактив агентлиги ходимлари учун коррупция ва манфаатлар тўқнашувининг салбий оқибатлари тўғрисида семинар ўтказилди
Жорий йил 17 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги биносида марказий аппарат таркибий бўлинмалари, ҳудудий бошқармалар ва идоравий мансуб тузилмалар раҳбарлари ва ходимлари учун “Коррупция ва манфаатлар тўқнашувининг салбий оқибатлари” мавзусида семинар ташкил қилинди.
Мазкур семинар Давактив агентлиги директори ўринбосари Мухаммадносир Кадиров бошчилигида бўлиб ўтди. Шу билан бирга, тадбирда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги бошқармаси бошлиғи ўринбосари Шерзод Сапаров ўз маърузаси билан иштирок этди. Маърузада коррупция ва манфаатлар тўқнашувининг салбий оқибатлари ҳақида ҳамда коррупциявий хавф-хатар юқори бўлган лавозимлар бўйича коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишга, уларга чек қўйиш ҳақида батафсил тушунча берилди.
Шунингдек, Ш.Сапаров коррупцияни келтириб чиқарувчи сабабларни бирма бир келтириб ўтди. Бундан ташқари, коррупцияга имкон берувчи сабабларни бартараф этиш йўлари ҳақида тўхталиб ўтилди. Хусусан, очиқлик ва ҳисобдорлик, бюрократик тўсиқларнинг бартараф этиш, манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш, самарали ички назорат тизими, самарали ижтимоий ҳимоя, давлат хизматларини кўрсатишни рақамлаштириш, коррупцияга қарши экспертизани амалга оширишдир.
Мавзу юзасидан Давактив агентлиги ходимлари саволлар билан фаол иштирок этиб, қизиқтирган барча маълумотларни олишди ҳамда меҳнат фаолиятлари давомида манфаатлар тўқнашувига дуч келган тақдирда белгиланган тартибда ахборот беришлари зарурлиги тўғрисида яна бир бор хабардор бўлишди.

Семинар о негативных последствиях коррупции и конфликта интересов прошел для сотрудников Агентства госактивов
17 августа т.г. в здании Агентства по управлению государственными активами был организован семинар на тему «Негативные последствия коррупции и конфликта интересов» для руководителей и сотрудников центрального аппарата, структурных подразделений, территориальных управлений и ведомственных структур.
Данный семинар прошел под руководством заместителя директора Агентства госактивов Мухаммадносира Кадырова. При этом с докладом в мероприятии принял участие заместитель руководителя управления Агентства по противодействию коррупции Шерзод Сапаров. В докладе представлено подробное понимание негативных последствий коррупции и конфликта интересов, а также предупреждение и пресечение коррупционных правонарушений на должностях с высоким коррупционным риском.
Также, Ш.Сапаров последовательно перечислил причины возникновения коррупции. Кроме того, обсуждались пути устранения причин, способствующих коррупции. В частности, открытость и подотчетность, устранение бюрократических препятствий, предотвращение конфликта интересов, эффективная система внутреннего контроля, эффективная социальная защита, цифровизация государственных услуг, внедрение антикоррупционной экспертизы.
Сотрудники Агентства госактивов приняли активное участие в обсуждении, получили всю интересующую их информацию и еще раз были осведомлены о необходимости информирования в установленном порядке в случае возникновения конфликта интересов в ходе их профессиональной деятельности.