Давактив агентлиги иштирокидаги 40 та корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига ўтказилган танлов натижалари тўғрисида эълон
Аввал маълум қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 4 ноябрдаги 647-сон қарорига мувофиқ, Давактив агентлиги иштирокидаги 40 та корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига давлат улуши бўйича 201 нафар аъзолик ўринларига танлов эълон қилинган эди.
Танловда иштирок этиш учун 605 та талабгорлардан аризалар келиб тушган, шундан, 139 таси малака талабларига мос келмаганлиги сабабли рад этилган ва 466 таси қабул қилинган.
Малака талабларига мос келган 466 та номзодларнинг аризалари ичидан:
• 18 та корхоналарнинг 99 та аъзолик ўринларига келиб тушган 281 та аризалардан 99 нафар номзодлар танлаб олинди (танлов натижалари номзодларнинг шахсий кабинетларига юборилди);
• 21 та корхоналарнинг 97 та аъзолик ўринларига 185 та аризалар топширилганлиги, лекин ҳар бир аъзолик ўрнига камида 2 нафар номзодлардан аризалар келиб тушмаганлиги сабабли ушбу 21 та корхоналарнинг 97 нафар аъзолик ўринларига танлов муддати жорий йил 9 сентябрга қадар узайтирилди;
• 1 та корхонанинг, яъни “Ўрта Осиё транс” АЖ устав капиталидаги давлат улуши сотилганлиги сабабли 5 та аъзолик ўринларига эълон қилинган танлов тўxтатилди.
Номзодларни саралаш жараёнида олий маълумотли, корпоратив бошқарувчи малака аттестатига эга, камида 2 йиллик иш тажрибасига эга бўл шахслар, уларнинг малакаси, амалий тажрибаси, қонунчиликка оид, хусусан корпоратив соҳасидаги билимга эга бўлган номзодлар заруратга кўра суҳбатдан ўтказилиб, танлаб олинди.
18 та корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига давлат улуши бўйича танлаб олинган 99 нафар номзодларни акциядор (таъсисчи)лар умумий йиғилишига тавсия этиш ва кузатув кенгашлари таркибига киритиш бўйича давлат иштирокидаги корхоналарга таклифлар юборилди.

Announcement of the selection results for the composition of the supervisory board of 40 enterprises with UzSAMA participation
As previously reported, in accordance with the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan from November 4, 2022 №647, a selection competition was announced for 201 members of the supervisory board of 40 enterprises with the participation of the State Assets Management Agency.
A total of 605 applications were received from applicants, of which 139 were rejected due to failure to meet qualification requirements and 466 were accepted.
Among the applications, 466 candidates met the eligibility requirements:
• Out of 281 applications received, 98 candidates were selected for 99 positions in 18 companies (the results of the selection have been sent to the candidates' personal accounts);
• Due to the fact that 185 applications were submitted for 97 positions of 21 enterprises, but there were no applications from at least 2 candidates for each position, the selection period for 97 positions of these 21 enterprises was extended till September 9 of this year;
• Due to the sale of the state share in the authorised capital of 1 enterprise of Urta Osiyo Trans JSC, the announced selection for 5 positions was canceled.
In the process of selection of candidates, interviews were conducted and applicants with university degree, certificate of qualification in corporate governance, work experience of at least 2 years, candidates with qualification, practical experience, knowledge of legislation, especially in the corporate sphere, were selected as needed.
Proposals have been sent to enterprises with state participation to recommend 99 candidates for state share in the supervisory board of 18 enterprises for the general meeting of shareholders (founders) and their inclusion in the supervisory board.