Давактив агентлиги иштирокидаги 40 та корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига ўтказилган танлов натижалари тўғрисида эълон
Аввал маълум қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 4 ноябрдаги 647-сон қарорига мувофиқ, Давактив агентлиги иштирокидаги 40 та корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига давлат улуши бўйича 201 нафар аъзолик ўринларига танлов эълон қилинган эди.
Танловда иштирок этиш учун 605 та талабгорлардан аризалар келиб тушган, шундан, 139 таси малака талабларига мос келмаганлиги сабабли рад этилган ва 466 таси қабул қилинган.
Малака талабларига мос келган 466 та номзодларнинг аризалари ичидан:
• 18 та корхоналарнинг 99 та аъзолик ўринларига келиб тушган 281 та аризалардан 99 нафар номзодлар танлаб олинди (танлов натижалари номзодларнинг шахсий кабинетларига юборилди);
• 21 та корхоналарнинг 97 та аъзолик ўринларига 185 та аризалар топширилганлиги, лекин ҳар бир аъзолик ўрнига камида 2 нафар номзодлардан аризалар келиб тушмаганлиги сабабли ушбу 21 та корхоналарнинг 97 нафар аъзолик ўринларига танлов муддати жорий йил 9 сентябрга қадар узайтирилди;
• 1 та корхонанинг, яъни “Ўрта Осиё транс” АЖ устав капиталидаги давлат улуши сотилганлиги сабабли 5 та аъзолик ўринларига эълон қилинган танлов тўxтатилди.
Номзодларни саралаш жараёнида олий маълумотли, корпоратив бошқарувчи малака аттестатига эга, камида 2 йиллик иш тажрибасига эга бўл шахслар, уларнинг малакаси, амалий тажрибаси, қонунчиликка оид, хусусан корпоратив соҳасидаги билимга эга бўлган номзодлар заруратга кўра суҳбатдан ўтказилиб, танлаб олинди.
18 та корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига давлат улуши бўйича танлаб олинган 99 нафар номзодларни акциядор (таъсисчи)лар умумий йиғилишига тавсия этиш ва кузатув кенгашлари таркибига киритиш бўйича давлат иштирокидаги корхоналарга таклифлар юборилди.

Объявление о результатах конкурса по составу наблюдательного совета 40 предприятий с участием Агентства госактивов
Как сообщалось ранее, в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 4 ноября 2022 года №647, был объявлен конкурс по отбору 201 членов наблюдательного совета 40 предприятий с участием Агентства госактивов.
От претендентов на участие в отборе поступило 605 заявок, из них 139 отклонено в связи с несоответствием квалификационным требованиям и 466 принято.
Среди заявок 466 кандидатов, соответствующих квалификационным требованиям:
• Из 281 поступивших заявок на 99 позиций в 18 предприятиях отобраны 98 кандидатов (результаты отбора отправлены в личные кабинеты кандидатов);
• В связи с тем, что на 97 позиций в 21 предприятии были поданы 185 заявлений, но не поступили заявления как минимум от 2-х кандидатов на каждую позицию, срок отбора на 97 позиций в данных 21 предприятиях продлен до 9 сентября текущего года;
• В связи с продажей государственной доли в уставном капитале 1 предприятия АО «Урта Осиё Транс», объявленный конкурс на 5 позиций прекращен.
В процессе отбора кандидатов были проведены собеседования и отбор по необходимости лиц с высшим образованием, аттестатом о квалификации корпоративного управления, опытом работы не менее 2 лет, кандидатами, имеющими квалификацию, практический опыт, знание законодательства, особенно в корпоративной сфере.
Предприятиям с государственным участием направлены предложения о рекомендации 99 кандидатов по государственной доле в наблюдательный совет 18 предприятий для общего собрания акционеров (учредителей) и включению их в состав наблюдательного совета.