"Фотон" АЖни хусусийлаштириш бўйича консультант танлаб олинди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан "Фотон" АЖнинг устав капиталидаги 85,6 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда ­ Актив) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълонига мувофиқ қуйидагилар маълум қилинади.
Мазкур танлов жараёнида 6 та маҳаллий ва халқаро профессионал консалтинг компаниялардан таклифлар қабул қилиниб, уларнинг молиявий таклифи, соҳадаги тажрибаси, малакаси ва белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ёндашувлари асосида сараланди.
Саралаш натижасида, фаолият соҳасида амалга оширган юқори даражадаги лойиҳалари, лойиҳа доирасида жалб қилинадиган профессионал жамоасининг малакаси ҳамда энг мақбул нарх таклифини билдирган "ABRAU CAPITAL" компанияси "Фотон" АЖнинг устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш бўйича профессионал консультант сифатида танланди.
• Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва электрон қисмларни ишлаб чиқариш бозорининг таҳлили;
• барча зарур ҳужжатларни, жумладан, олди-сотди шартнома лойиҳасини (ўзбек тилига таржимаси билан, керак бўлса рус ва инглиз тилларида ҳам) тайёрлаш билан бирга сотиш жараёнида ҳамроҳлик қилиш.
Давактив агентлиги "ABRAU CAPITAL" компанияси билан биргаликда жараённи очиқ, шаффоф ва рақобат тамойилларига асосланган савдо механизмларига мувофиқ ташкил этишнинг барча чораларини кўради ҳамда жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида оммага ахборот бериб борилишини таъминлайди.

Consultant on the privatization of "Foton" JSC was appointed
According to the relevant privatization programs, as well as the announcement of the State Assets Management Agency to attract a professional consulting company (hereinafter - Consultant) for the privatization of 85.6% state share in the authorized capital of "Foton" JSC , the following is reported.
During the selection process, proposals were received from 6 local and international professional consulting companies, and their financial proposals, experience in the relevant field, as well as approaches to perform the relevant tasks were considered.
Accordingly, as a result of the selection process, the consulting company "ABRAU CAPITAL", which presented the highest level of projects in this field, the qualification of the professional team involved in the project and the most acceptable price offer, was appointed as Consultant for the privatization of the state share in the authorized capital of "Foton" JSC.
• analysis of the electronic parts market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region;
• support of the sale process with the preparation of all necessary documentation, including the draft of Sale and Purchase Agreement (with translation into Uzbek and, if necessary, into English and Russian);
The State Assets Management Agency together with the consalting company "ABRAU CAPITAL" will take all necessary measures to organize the process in accordance with open, transparent and competitive sales mechanisms, as well as ensure the provision of information to the public on each stage of the process.