“Бухоронефтгазпармалаш” АЖ ва “Олот нефть ва газ қидирув эспедицияси” МЧЖни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилинади
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) “Бухоронефтгазпармалаш” АЖнинг устав капиталидаги 51,3 фоиз ва Олот нефть ва газ қидирув эспедицияси МЧЖнинг 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда — Активлар) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2023 йил 4 август куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик — консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрастилиши лозим.
Танлов иштирокчилари ҳеч нарсага ишониб ва боғланиб қолишлари керак эмас, танлов жараёни билан боғлиқликда буюртмачи учун дастлабки тақдимот ва таклифларни тайёрлаш мақсадида ягона чеклов бундан мустасно.
Бухоронефтгазпармалаш АЖ ва Олот нефть ва газ қидирув эспедицияси МЧЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сон қарорига мувофиқ, Бухоронефтгазпармалаш АЖнинг устав капиталидаги 51,3 фоиз ва Олот нефть ва газ қидирув эспедицияси МЧЖнинг 100 фоиз давлат улушини сотилиши (кейинги ўринларда – Битим) белгиланган.
Сотиш жараёнлари Активларнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активларни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Буҳоронефтгазпармалаш АЖ нефть ва газ қудуқларини бурғилаш бўйича хизматлар кўрсатувчи бурғулаш корхонаси ҳисобланади.
Компания 1959 йилда ташкил этилган бўлиб, устав фонди 22,7 млрд.сўмни ташкил этади. Жамиятнинг юридик манзили: Бухоро вилояти, Қоровулбозор шаҳри, ст. Буюк Ипак йўли, 3-уй.
Олот нефть ва газ қидирув эспедицияси МЧЖ қидирув бурғулаш соҳасида хизматлар кўрсатади.
Устав фонди 9,0 млрд.сўм. Корхонанинг юридик манзили: Бухоро вилояти, Олот тумани, Олот шаҳри.
а) Активларни хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
• Таклиф этилган ҳақ миқдори ишлаб чиқилган савдо стратегиясига боғлиқ ва Буюртмачи таклифнинг муваффақияти учун (success fee) мутаносиб ҳақ тўлашни таъминлайдиган таклифларга устунлик беради;
• Агар хизмат ҳақи нархлар оралиғида берилган бўлса, унда таклифни баҳолаш учун унинг юқори чегараси қабул қилинади. Қўшимча жорий харажатлар (хизмат сафари, таржима ва бошқалар учун) белгиланган қатъий қисмига киритилиши керак;
1. Нефть ва газ қудуқларини бурғулаш хизматлари бозорини таҳлили:
• бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги Активларнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар;
• амалга оширилган таҳлиллар асосида Активларнинг хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштиш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.
2. Активларни сотишдан олдин тайёрлаш бўйича маслаҳатлар:
• Активларнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг илғор амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• Активларнинг ҳар томонлама (солиқ , ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence);
• баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, нарх диапазони бўйича тавсиярни тақдим этиш;
• инвестор нуқтаи назаридан баҳолашга таъсир этувчи асосий омиллар, асосий кўрсаткичлар ва таҳминларни аниқлаш;
3. Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш:
• Активларни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR)ни ташкил этиш;
(2) Агар консультантларнинг таклифлари "а","в" ва "г" бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, "б" бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.

Привлекается профессиональная консалтинговая компания по приватизации АO «Бухоронефтгазпармалаш» и ООО «Алатская нефтегазоразведочная экспедиция»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов»/ «Заказчик») объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по приватизации АO «Бухоронефтгазпармалаш» путем продажи 51,3% государственной доли и ООО «Алатская нефтегазоразведочная экспедиция» путем продажи 100% государственной доли в уставном капитале (далее – «Активы»).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 4 августа 2023 года.
Самандаров Талъат Юлдашевич – Заместитель начальника Департамента по подготовке к приватизации и приватизации государственных активов;
Запрос на предоставление предложений (RfP) для оказания услуг консультанта по приватизации АO «Бухоронефтгазпармалаш» и ООО «Алатская нефтегазоразведочная экспедиция»
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП–102 предусмотрена реализация 51,3% доли АO «Бухоронефтгазпармалаш» и 100% доли ООО «Олотская нефтегазоразведочная экспедиция» (далее - Сделка).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом требований законодательства Республики Узбекистан, отраслевой и индивидуальной специфики Активов. Для принятия внутреннего решения Продавца, проводится оценка Активов в соответствии с законодательством.
Настоящий Запрос на предоставление предложений (далее – Запрос) определяет требования к Консультанту и структуре его предложения, которые подлежат оценке, также описывает необходимый объем работ по сопровождению Сделки в приложении данного Запроса. Консультанты для оказания всего спектра услуг могут вступать в консорциум или представить совместные предложения.
АO «Бухоронефтгазпармалаш» – буровая компания, предоставляющая сервисные услуги по бурению нефтяных и газовых скважин.
Компания основана в 1959 году и уставный фонд составляет – 22,7 млрд сум.
Юридический адрес предприятия: Бухарская область, г.Караулбазар, ул. Буюк Ипак Йули-4.
ООО «Алатская нефтегазоразведочная экспедиция» – данное предприятие оказывает услуги в области разведочного бурения.
Уставный фонд составляет – 9,0 млрд сум. Юридический адрес предприятия: Бухарская область, Олотский район, город Олот.
а) Видение Консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Активов. Мнение по продолжительности процесса, в случае если рекомендациям и предложениям Консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени; (10 баллов);
б) Предложение о вознаграждении за успех. При этом, размер вознаграждения зависит от предлагаемой Стратегии продажи и Продавец дает предпочтение предложениям, предусматривающим пропорциональное вознаграждение за успех («success fee») Сделки. Фиксированная часть вознаграждения должна быть в виде единой цифры и свободна от субъективных предположений самого Консультанта. В случае представления предложения по цене в диапазоне, то верхняя граница принимается для оценки предложения. Возможные дополнительные операционные расходы (по командировке, переводу и т.п.) и налог (НДС) должны быть включены в фиксированную часть стоимости (50 баллов);
в) Информация об опыте Консультанта по сделкам с аналогичными активами, включая информацию о мандатах Консультанта в регионе СНГ и в период с 1 января 2017 года по н.в. (20 баллов);
1. Анализ рынка услуг по бурению нефтяных и газовых скважин:
• анализ опыта приватизации предприятий отрасли в других (в т.ч. соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного типа Активов, факторы, обеспечивающие успешность приватизации и дальнейшее развитие отрасли;
• На основе проведенного анализа будет разработан план мероприятий, необходимых для успешной организации процессов приватизации Активов.
2. Консультации по предпродажной подготовке Активов:
• Предоставление предложений по повышению инвестиционной привлекательности Активов, совершенствованию корпоративной структуры и корпоративного управления на основе передового опыта и обзора сопоставимых компаний-аналогов;
3. Сопровождение Сделки:
• принятие всех мер, направленных на приватизацию Активов, организации виртуальной комнаты данных (VDR);
(2) Если предложения консультантов оцениваются менее чем 30 баллов по пунктам «a», «в» и «г», то предложен не подлежат оценке в соответствии с пунктом «б».