“Бухоронефтгазпармалаш” АЖ ва “Олот нефть ва газ қидирув эспедицияси” МЧЖни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилинади
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) “Бухоронефтгазпармалаш” АЖнинг устав капиталидаги 51,3 фоиз ва Олот нефть ва газ қидирув эспедицияси МЧЖнинг 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда — Активлар) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2023 йил 4 август куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик — консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрастилиши лозим.
Танлов иштирокчилари ҳеч нарсага ишониб ва боғланиб қолишлари керак эмас, танлов жараёни билан боғлиқликда буюртмачи учун дастлабки тақдимот ва таклифларни тайёрлаш мақсадида ягона чеклов бундан мустасно.
Бухоронефтгазпармалаш АЖ ва Олот нефть ва газ қидирув эспедицияси МЧЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сон қарорига мувофиқ, Бухоронефтгазпармалаш АЖнинг устав капиталидаги 51,3 фоиз ва Олот нефть ва газ қидирув эспедицияси МЧЖнинг 100 фоиз давлат улушини сотилиши (кейинги ўринларда – Битим) белгиланган.
Сотиш жараёнлари Активларнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активларни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Буҳоронефтгазпармалаш АЖ нефть ва газ қудуқларини бурғилаш бўйича хизматлар кўрсатувчи бурғулаш корхонаси ҳисобланади.
Компания 1959 йилда ташкил этилган бўлиб, устав фонди 22,7 млрд.сўмни ташкил этади. Жамиятнинг юридик манзили: Бухоро вилояти, Қоровулбозор шаҳри, ст. Буюк Ипак йўли, 3-уй.
Олот нефть ва газ қидирув эспедицияси МЧЖ қидирув бурғулаш соҳасида хизматлар кўрсатади.
Устав фонди 9,0 млрд.сўм. Корхонанинг юридик манзили: Бухоро вилояти, Олот тумани, Олот шаҳри.
а) Активларни хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
• Таклиф этилган ҳақ миқдори ишлаб чиқилган савдо стратегиясига боғлиқ ва Буюртмачи таклифнинг муваффақияти учун (success fee) мутаносиб ҳақ тўлашни таъминлайдиган таклифларга устунлик беради;
• Агар хизмат ҳақи нархлар оралиғида берилган бўлса, унда таклифни баҳолаш учун унинг юқори чегараси қабул қилинади. Қўшимча жорий харажатлар (хизмат сафари, таржима ва бошқалар учун) белгиланган қатъий қисмига киритилиши керак;
1. Нефть ва газ қудуқларини бурғулаш хизматлари бозорини таҳлили:
• бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги Активларнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар;
• амалга оширилган таҳлиллар асосида Активларнинг хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштиш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.
2. Активларни сотишдан олдин тайёрлаш бўйича маслаҳатлар:
• Активларнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг илғор амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• Активларнинг ҳар томонлама (солиқ , ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence);
• баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, нарх диапазони бўйича тавсиярни тақдим этиш;
• инвестор нуқтаи назаридан баҳолашга таъсир этувчи асосий омиллар, асосий кўрсаткичлар ва таҳминларни аниқлаш;
3. Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш:
• Активларни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR)ни ташкил этиш;
(2) Агар консультантларнинг таклифлари "а","в" ва "г" бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, "б" бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.

Professional consulting company for the privatization of Buhoroneftgazparmalash JSC and Olot Oil and Gas Exploration Expedition LLC is attracting
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - "State Assets Agency"/"Client"), announces a tender for the selection of a professional consulting company (hereinafter - "Consultant") on privatization of 51,3% share of Buhoroneftgazparmalash JSC and 100% share of Olot Oil and Gas Exploration Expedition LLC (hereinafter - the "Assets").
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the following Request for Proposals (RfP) by 18:00 (Tashkent time) on August 4, 2023.
Additionally, it is reported that work on the Agreement can be carried out in close cooperation with representatives of consultants, and, if necessary, by creating an additional project team in the Assets.
Request for proposals for consulting services on privatization of Buhoroneftgazparmalash JSC and Olot Oil and Gas Exploration Expedition LLC (RfP)
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from March 24, 2023 №PD-102 provides for the sale of 51,3% share of Buhoroneftgazparmalash JSC and 100% share of Olot Oil and Gas Exploration Expedition LLC (hereinafter - Transaction).
The sale process must be organized in accordance with the best international practices, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, industry and individual specifics of each Assets. For making internal decision of the Seller, the Assets is evaluated in accordance with the legislation.
The Request for Proposals (hereinafter - the Request) specifies the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, also describing the required scope of work to support the Transaction in the annex of this Request. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
Briefly about the Assets
Buhoroneftgazparmalash JSC is a drilling company providing drilling services for oil and gas wells.
The company was founded in 1959 and the authorized capital is 22.7 billion UZS. Address of the company: Bukhara region, Karaulbazar city, Buyuk Ipak Yuli-4.
Olot Oil and Gas Exploration Expedition LLC - provides services in the field of exploratory drilling.
The authorized capital is 9.0 billion UZS. Address of the enterprise: Bukhara region, Olot district, Olot city.
a) The Consultant's vision for the organization of the work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Assets. Opinion on the duration of the process, in case the Consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time; (10 points);
• In the case of the presentation of the proposal at the price range, its upper limit is taken for the evaluation of the proposal. Possible additional transaction costs (travel, translation, etc.) must be included in the fixed part of the value;
1. Analysis of the market for oil and gas drilling services:
• analysis of the experience of privatization of industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main causes of failures in the privatization of this type of assets, the factors that ensure the success of privatization and further development of the industry;
• On the basis of the analysis a plan of measures necessary for the successful organization of the processes of privatization of the Assets will be developed.
2. Consultations on pre-sale preparation of the Assets:
• submission of proposals to improve the investment attractiveness of the Assets, improve the corporate structure and corporate governance based on best practices and a review of comparable peer companies;
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) of the Assets;