“Фотон” АЖни устав капиталидаги давлат улушининг хусусийлаштириш жараёни бошланганлиги тўғрисида эълон
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – “Давактив агентлиги” ёки “Сотувчи”) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Фотон” АЖ (кейинги ўринларда – “Компания” ёки “Актив”) устав капиталидаги 85,6 фоиз давлат акциялар пакетини хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланганлигини эълон қилади (кейинги ўринларда – “Битим”).
"ABRAU CAPITAL" компанияси (кейинги ўринларда – маслаҳатчи) ушбу Битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчиси ҳисобланади.
“Фотон” АЖ асосий фаолият соҳаси: радиоэлектрон жиҳозлар учун электрон техника ва интеграл микросхемалар ишлаб чиқиш, ишлаб чиқариш ҳамда электроника асосидаги турли маҳсулот турларини ишлаб чиқариш ҳисобланади.
Корхона (70 хилдан ортиқ) дискрет ва планар ярим ўтказгичли диодлар, кам шовқинли дала транзисторлари ва интеграл микросхемаларни тайёрлаш технологияларига эгалик қилади.
Асосий молиявий кўрсатгичлар:
• Устав фонди: 1,08 млрд.сўм.
• Ишчилар сони: 296 та.
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини 2023 йил 15 август соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қуйидаги электрон почта манзилларига юборишлари лозим: almo@abraucapital.com, d.rustamova@abraucapital.com.
Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан мувофаққиятли ўтган талабгорларга хусусийлаштириш жараёнларининг келгуси Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги, "ABRAU CAPITAL" ва Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва "ABRAU CAPITAL" ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор шахслар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги, Компания ва "ABRAU CAPITAL" томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Announcement on the beginning of the privatization process of the state share in the authorized capital of "Foton" JSC
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter referred to as "UzSAMA") announces the beginning of submitting applications for Express of Interest stage of the privatization process (hereinafter referred to as "Transaction") of 85,6 percent state share in the authorized capital of Foton JSC (hereinafter referred to as "Company" or "Asset").
ABRAU CAPITAL (hereinafter referred to as "Сonsultant") is the privatization consultant to UzSAMA on this Transaction.
Foton JSC core business is the development and production of electronic equipment and integrated circuits for radioelectronic equipment, as well as the manufacture of various electronics-based products.
The company possesses over 70 types of technologies for manufacturing discrete and planar semiconductor diodes, low-noise field-effect transistors and integrated microcircuits.
Key financial indicators:
• Share capital: 1.08 billion UZS.
• Number of employees: 296.
Express of interest can be prepared in Uzbek, Russian or English (at the discretion of the Applicants), and must be sent to the following e-mail addresses: almo@abraucapital.com, d.rustamova@abraucapital.com.
The deadline for submission of Express of interest is no later than August 15, 2023, 18:00 (Tashkent time).
Applicants who have successfully passed the Express of interest stage will be invited to participate in the next Submission of non-binding offers (NBO) stage of the privatization process, and Process Letter with detailed information on this stage will be addressed to them.
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of UzSAMA, "ABRAU CAPITAL" in relation to the Asset sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. UzSAMA and "ABRAU CAPITAL" reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(ii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the State Assets Agency and "ABRAU CAPITAL", to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;