“UZPAYNET” МЧЖни хусусийлаштириш бўйича консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Сотувчи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “UZPAYNET” МЧЖ (кейинги ўринларда - Актив)ни хусусийлаштириш бўйича консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) танлаб олиниши юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 1 июль куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Консультантлардан талаб этилган иш ҳажмини тўлиқ бажариш учун консорциумга киришлари ёки биргаликда қўшма таклифлар тақдим этишлари мумкин.
Агар консорциум томонидан ариза тақдим этилса, консорциум битими тақдим этилиши сўралади. Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик-консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши лозим.
Жамшид Жўраев, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Давлат активларини хусусийлаштириш департаменти бошлиғи;
Тел.: + 998-71-259-22-98; эл.почта: privatization@davaktiv.uz;
Шоҳрух Оҳунов, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Мувофиқлашган ҳаракатни таъминлаш департаменти бошлиғи;
Тел.: + 998-71-259-21-87; эл.почта: cooperation@davaktiv.uz.
Мазкур сўровнома тижорат таклифини тақдим этиш мажбурияти ҳисобланмайди ва Сотувчига таклифни қабул қилиш ёки шартнома тузиш мажбуриятини юкламайди. Шунга кўра, таклифлар учун ушбу сўровни эълон қилиш ва/ёки у билан боғлиқ аризаларни олиш, бир ёки бир нечта иштирокчилар билан музокаралар ва муҳокамалар орқали шартнома тузишни назарда тутмайди.
Сотувчи сотиш жараёни бўйича, шу жумладан, уларнинг тавсиялари асосида қарор қабул қилиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
“UZPAYNET” МЧЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш бўйича таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 18 мартдаги ПҚ-168-сон қарорига мувофиқ, "UZPAYNET" МЧЖ устав капиталидаги 100% давлат улушини хусусийлаштириш (кейинги ўринларда - Битим) белгиланган.
Сотиш жараёнлари тўлов тизимлари бозорининг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб ҳамда Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида, энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим, қонун ҳужжатларига мувофиқ Сотувчи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш баҳолаш ишларини амалга оширади.
Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш доирасида хусусийлаштириш бўйича консультантдан талаб қилинадиган Иш ҳажми ушбу Сўровноманинг иловасида кўрсатиб ўтилган. Консультантлар талаб этилган иш ҳажмини тўлиқ бажариш учун консорциумга киришлари ёки биргаликда қўшма таклифлар тақдим этишлари мумкин.
“UZPAYNET” МЧЖ – PAYNET тўлов тизимининг эгаси ва яратувчиси ҳисобланади.
“UZPAYNET” компанияси Ўзбекистон бозорида 2005 йилдан буён 390 дан ортиқ турли хизматларни кўрсатиб келмоқда. Жумладан, PAYNET.UZ мобил иловаси орқали барча коммунал тўловларни амалга ошириш мумкин. Компаниянинг республика бўйича 21 000 та тўлов пунктлари хизмат кўрсатмоқда.
Ҳар куни 1,3 миллиондан ортиқ фойдаланувчи PAYNET тизими орқали тўловларни амалга оширади.
“UZPAYNET” МЧЖ Тошкент шаҳри, Фуркат кўчаси 10-уй манзилида жойлашган.
2021 йил якуни бўйича устав капитали 378,5 млн. сўм, соф активлари – 71,8 млрд.сўм, соф фойдаси – 94,6 млрд. сўмни ташкил этган.
Рақамлаштириш ва телекоммуникациялар соҳасида тегишли билим ва тажрибага эга маслаҳатчига устунлик берилади.
Консультантнинг таклифи (индивидуал ариза берувчи ёки консорциум*) ўзбек ёки рус/инглиз тилларида тайёрланиши ҳамда қуйидаги маълумотларни ўз ичига олиши лозим:
а) Активни хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараёнининг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
б) Шу тоифадаги активлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, 2017 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумот (35 баллгача);
в) Лойиҳани амалга оширишдан келиб чиқиб, Битимни амалга ошириш юзасидан ишларни ташкил этиш бўйича таклиф. Таклиф этилган битимга жалб қилинган жамоа ҳақида маълумот, шахсларнинг (жисмоний ва юридик) исмлари ва улар ҳақидаги маълумотлар: иш тажрибаси, фаолият муддати, битимлар тузиш бўйича умумий тажриба ва уларни амалга ошириш бўйича малакаси. Жамоа аъзоларининг ўзбек тилини билиши инобатга олинади (15 баллгача);
г) Тижорат таклифи икки қисмдан иборат (40 баллгача):
Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида бўлиши ва консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши керак;
Шу билан бирга, таклиф этилган ҳақ миқдори ишлаб чиқилган савдо стратегиясига боғлиқ ва Сотувчи таклифнинг муваффақияти учун (“success fee”) мутаносиб ҳақ тўлашни таъминлайдиган таклифларга устунлик беради;
д) Қўйилган вазифаларни бажариш учун етарли салоҳият ва ваколатга эгалиги, шунингдек, инсон, вақт ва моддий ресурсларнинг мавжудлиги тўғрисидаги ёзма ариза;
I. Тўлов тизимлари бозорини таҳлил қилиш:
Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва бозор таҳлили, соҳа корхоналарини ривожлантириш учун зарур шароитлар; Ўзбекистонда тўлов тизимлари бозорини тартибга солувчи асосий қоидалар тавсифи;
бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги активнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар.
II. Актив таҳлили:
хатарлар (риск)нинг таҳлили: инвестор таҳлилига мувофиқ активни хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг мувоффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган хатарларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш;
интеллектуал фаолиятнинг объектив ифодаланган натижаларига ва уларга тенглаштирилган индивидуаллаштириш воситаларига, шу жумладан, товар белгисига, бозор брендларига ва интеллектуал мулкнинг бошқа жиҳатларига эгалик ҳуқуқини белгилаш;
тадбиркорлик фаолияти натижаси бўйича асосланган ҳуқуқий манбаларини ва мулкдан фойдаланиш билан боғлиқ бошқа хўжалик фаолиятлари бўйича асосларни аниқлаш ва хулоса бериш, шунингдек, мол-мулкни яратиш, кўпайтириш, битимлар асосида қўлга киритиш, мерос қилиб қолдириш, Актив фойдасига ёки учинчи шахс мулкига эгалик қилиш ҳуқуқини вужудга келтириш муддати, учинчи шахслар фойдасига Активнинг мол-мулкига бўлган мулкий ҳуқуқлар бўйича белгиланган чекловлар;
юкланиш, шунингдек, қарзларни ундириш ва мажбурий ижро этиш бўйича кўрилган чоралар;
меҳнат ва антимонополия қонунларига, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тўғрисидаги низомларга риоя қилиш ҳолати;
Активни хусусийлаштириш бўйича ҳаракатлар кетма-кетлиги тавсифи билан хусусийлаштириш механизми бўйича таклифлар ва эълон матни бўйича тавсиялар.
жамоатчилик билан алоқалар ўрнатиш бўйича тавсиялар тақдимоти, уларнинг саволларига жавоблар;
баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, нарх диапазони бўйича тавсияларни тақдим этиш;
Активни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR)ни ташкил этиш;
(1) Консорциумлар ариза топширган тақдирда, консорциум тўғрисидаги шартномаларини тақдим этишларини, шунингдек, ишга бевосита жавобгар ва мувофиқлаштириш учун жалб қилинган консультант-шерикнинг асосий консультантини кўрсатиш сўралади. Бунда, умумий хизмат хақи кўрсатилиши лозим.
(2) Агар консультантларнинг таклифлари “а”, “б” ва “в” бандларида кўрсатилган талабларга жавоб бермаса, “г” бандида назарда тутилган баҳолаш бали қўлланилмайди.

Announcement on attracting a consulting company for the privatization of "UZPAYNET" LLC
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – the UzSAMA/The Seller) announces the selection of a consulting company (hereinafter – Consultant) for the privatization of the “UZPAYNET” LLC in accordance with the relevant privatization programs.
All interested applicants are invited to submit their commercial proposals based on this Request for Proposals (RfP) no later than 18:00 PM (Tashkent time) 1 July 2022.
It is expected to provide by the consultant all proposals and advisory services required for the privatization of assets.
Consultants may form a Consortium to carry out the required scope of work or cooperatively provide joint proposals.
If the application is submitted by a consortium, a consortium agreement must be provided. If a joint proposal is submitted, a key consultant must be named who is also responsible for coordinating the work of the consulting partner involved and assumes responsibility.
Jamshid Juraev, Head of the state assets privatization Department of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
Tel.: + 998-71-259-22-98; e-mail: privatization@davaktiv.uz;
Shokhruh Okhunov, Head of the department for ensuring the coordinated actions of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
Tel.: +998-71-259-21-87; e-mail: cooperation@davaktiv.uz.
It is expected that the work on the Transaction will be carried out in close cooperation between the representatives of the Consultant, the Seller and the Asset, if necessary, with a visit to the Asset and providing practical assistance to the Asset team in data collection.
This request does not constitute a commitment to submit an offer, the Seller does not give any obligation to accept any offer or conclude any contract in accordance with this Request. Accordingly, this Request does not imply the conclusion of a contract by virtue of the publication of this Request and/or receipt of applications in connection with it, or through negotiations or discussions with one or more selection participants regarding the Project.
The materials and information contained in this document are intended to serve as a preliminary summary of only the most important aspects of the Project and a general indication of the scope of work that can be expected from a Privatization Consultant.
The Seller reserves the right to decide on the sale process, including on the basis of their recommendations.
Request for Proposals (RfP) for consultant services for privatization of the state share in the authorized capital of the “UZPAYNET” LLC
In accordance with the Presidential Decree from March 18, 2022 № PD - 168 it is stated to privatize of "UZPAYNET" LLC by selling 100.0% of state shares in the authorized capital of LLC (hereinafter - the Transaction).
The sale process should be organized according to the best foreign and local practice, considering the industry and individual specifics of the payment systems market and the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, for the decision of the Seller, an independent assessment of the Asset in accordance with the law.
The required scope of work of the Privatization Consultant to support the Transaction is described in the attachment to this Request. Consultants may form a consortium to carry out the required scope of work or cooperatively provide joint proposals.
"UZPAYNET" LLC - the company is the owner and developer of the PAYNET payment system.
"UZPAYNET" company operates in the market of Uzbekistan since 2005. During this period it has connected more than 390 different service providers, including public utilities, whose services can be paid for via its mobile application PAYNET.UZ and in any of 21,000 payment points across the country.
Every day more than 1.3 million people make payments via the PAYNET system.
"UZPAYNET" LLC is located in Tashkent, 10 Furkat Street.
At the end of 2021, the authorized capital - 378.5 million soums, net assets - 71.8 billion soums, net profit - 94.6 billion soums.
Expected structure of Consultants’ proposals and requirements for them
Preference is given to a consultant with relevant knowledge and experience in digitalization and telecommunications.
The proposal of the Consultant (individual applicant or consortium) must be prepared in Russian/English or Uzbek, contain information about the following:
a) The Consultant’s vision on the organization of work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Asset. View on the duration of the process if the Consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time (up to 10 points);
b) Information about the Consultant’s experience in transactions with similar assets, including information about the Consultant’s mandates in the CIS region from January 1, 2017 – present (up to 35 points);
c) Proposal on the organization of the Transaction in terms of project management (phases, considering completion date). Information about the team that is involved in the proposed Transaction, indicating the names of individuals and information about them: work experience, work experience, general experience in concluding transactions and specific experience in conducting transactions. The knowledge of the Uzbek language by the team members is welcomed (up to 15 points);
d) The commercial proposal consists of two parts (up to 40 points):
The fixed part of the remuneration should be in the form of a single figure and free from the subjective assumptions of the Consultant himself;
At the same time, the amount of remuneration depends on the proposed Sales Strategy and the Seller gives preference to offers that provide a proportional reward for the success (“success fee”) of the Transaction;
If the offer is presented at a price in the range, then its upper limit is taken to evaluate the offer. Possible additional operating expenses (for travel trip, transfer, etc.) should be included in a fixed part of the cost;
e) A written statement on the availability of sufficient competence, as well as human, time, and material resources to complete the tasks.
f) Information about the existence of a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that may pose a conflict for them, if involved in this Transaction.
Scope of work expected from a privatization Consultant
I. Payment systems market analysis
analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, the necessary conditions for the development of industry enterprises; description of the basic rules for regulating the market of payment systems in Uzbekistan;
analysis of the experience of privatization of industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main reasons for failures in the privatization of this type of asset, factors ensuring the success of privatization and further development of the industry.
II. Asset Analysis
description of the Asset, its market and competitive positioning;
risk analysis: identification of potential areas for concern about the Asset from the investor's point of view and the most common reasons for the failures of such transactions. Providing recommendations on measures to reduce the identified risks;
conducting legal expertise, including, but not limited to the study of issues on:
determining the ownership of a trademark, market brands and other aspects of intellectual property;
determining the grounds and providing an opinion, including substantiation of legal aspects on the results of business and other economic activities related to the use of property, as well as the creation, accretion, acquisition of property by transactions, inheritance, acquisition of title in favor of the asset or to the property of third parties, limited property rights, established on the property of the Asset in favor of third parties;
claims and debts, the status of claims, as well as measures taken to recover debts and enforcement;
situations with compliance with labor and antimonopoly legislation, regulations on environmental protection;
recommendation on the mechanism of Asset privatization with a description of the sequence of actions and suggestions for the text of the announcement.
III. Consultations on pre-sale preparation of an Asset
proposals to increase the investment attractiveness of an Asset, improve the corporate structure and corporate governance based on best practices and a review of comparable analog companies during the pre-sale preparation period;
conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) of an Asset;
recommendations on the optimal marketing strategy, preparation of marketing materials (teaser, information memorandum, procedural letter, etc.);
presentation of recommendations on building public relations, answers to their questions;
review of suitable valuation methodologies and their relevance to investors, providing recommendations on the cost range;
identification of key factors, key indicators and assumptions affecting the assessment, including from the investor's point of view;
involvement of other Consultants within the Project (if necessary) and coordination of their work.
IV. Transaction support
taking all measures aimed at privatizing the Asset, organizing a virtual data room (VDR) (as needed);
coordination of communication with potential applicants, including answers to questions from potential buyers;
support of the sale process with the preparation of all necessary documentation, including the draft contract of sale (with translation into Uzbek, if needed into Russian and English);
(1) If a consortium applies, it is asked to provide a consortium agreement, as well as specify the main Consultant (usually referred to as the leader of the consortium), coordinating and responsible for the work of the Consultant-partner involved. In this case, the total cost of services should be indicated.
(2) If consultants' proposals do not meet the requirements specified in paragraphs a, b and c, the evaluation score provided in paragraph d does not apply.