“Фотон” АЖ устав капиталидаги 85,58 фоиз давлат улушини хусусийлаштириш бўйича келишувга эришилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давактив агентлиги “Фотон” АЖ (кейинги ўринларда - Корхона) устав капиталидаги 85,58 фоиз давлат улушини профессионал консультантни жалб этган ҳолда музокараларга оммавий равишда таклиф қилиш йўли билан ташкиллаштирилган хусусийлаштириш натижалари бўйича 151,0 млрд.сўм сотиб олиш тўлови билан “HAVVO GROUP” МЧЖ (кейинги ўринларда - Харидор) савдо ғолиби деб топилганлигини маълум қилади.
Ушбу жараёнга “ABRAU CAPITAL” компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб этилган.
Аввал хабар берилганидек, рақобат муҳити таъминланган савдо жараёни натижасида, инвесторлар томонидан келиб тушган аризалар (Express of Interest) уларнинг тўловга қобилиятлилик, хусусийлаштириш жараёнида иштирок этилишини тақиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги ҳамда Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги юзасидан ўрганилиб, мазкур шартларга мувофиқ келадиган талабгорлар хусусийлаштириш жараёнининг кейинги – Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни тақдим этиш босқичига ўтказилган.
Ушбу босқичда талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланиб, Консультант томонидан тайёрланган Корхонанинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан комплекс таҳлил (due diligence) ҳисоботлари жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш ва Корхонанинг бошқарув органи билан учрашиш ҳамда Корхона билан танишиш имконияти яратилган.
Натижада, “HAVVO GROUP” МЧЖ энг юқори нарх таклифи билан савдо ғолиби деб топилди.
Ғолиб томонидан келажакда Корхонанинг ишлаб чиқариш ҳажмини кўпайтириш, маҳсулотлар турини ва реализацияси географиясини янада кенгайтириш, бошқарув самарадорлигини ошириш, шунингдек корхона фаолиятига замонавий корпоратив бошқарув тизимларини жорий этиш ва барқарор ривожлантиришни таъминлаш режалаштирилган.
Таъкидлаш жоизки, Харидорнинг таклифи консультант томонидан ҳисобланган Корхонанинг индикатив нархлар оралиғининг юқори қисмида жойлашган ҳамда Корхонанинг баҳоланган қийматидан юқори.
Маълумот ўрнида, 2023 йилда “Фотон” АЖ томонидан 14,5 минг дона маҳсулотлар ишлаб чиқарилган бўлиб, соф тушуми 36,4 млрд сўмни, соф фойдаси 1,4 млрд сўмни, соф активлари 20,1 млрд сўмни ва мажбуриятлари 1,8 млрд сўмни ташкил қилган.

Достигнуто соглашение по приватизации 85,58% государственной доли в уставном капитале АО «Фотон»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство госактивов по итогам приватизации 85,58%  государственной доли в уставном капитале АО «Фотон» (далее – Предприятие), путем публичного приглашения к переговорам с привлечением профессионального консультанта сообщает, что ООО «HAVVO GROUP» (далее – Покупатель) признано победителем торгов с покупной ценой 151 млрд сумов.
В данном процессе компания «ABRAU CAPITAL» привлечена в качестве консультанта по приватизации (далее – Консультант).
Как сообщалось ранее, в результате конкурентного торгового процесса, поступившие заявки от инвесторов (Express of Interest) были изучены на предмет отсутствия неплатежеспособности, административного, арбитражного или иного судебного разбирательства, которое могло бы запретить заявителям участвовать в процессе приватизации, а также на предмет того, что они не включены в санкционный список Европейского Союза, США и крупных международных финансовых институтов. Соответствующие данным условиям претенденты были переведены на следующий этап процесса приватизации – подачи Обязывающих предложений (BO).
На данном этапе с заявителями было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR). При этом всем заявителям была предоставлена возможность организовать встречи с руководством предприятия и ознакомиться с деятельностью предприятия.
В результате, ООО «HAVVO GROUP» был признан победителем торгов с наибольшим ценовым предложением.
Победителем в будущем запланировано увеличение объемов производства Предприятия, дальнейшее расширение вида продукции и географии её реализации, повышение эффективности управления, а также внедрение современных корпоративных систем управления и обеспечение стабильного развития Предприятия.
Следует отметить, что предложение Покупателя находится в верхнем пределе индикативного ценового диапазона Компании, рассчитанного международным консультантом, и превышает оценочную стоимость Предприятия.
Итоги приватизации Предприятия одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации.
Для справки, АО «Фотон» в 2023 году произведено 14,5 тыс. единиц продукции, чистый доход общества составил 36,4 млрд сумов, чистая прибыль – 1,4 млрд сумов, чистые активы – 20,1 млрд сумов, обязательства – 1,8 млрд сумов.