Дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича савдо жараёнлари юзасидан қўшимча ахборот
Аввал хабар берилганидек, дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг оммавий савдолари давом эттирилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, жорий йилнинг 14 апрель куни оммавий савдоларга чиқарилган 17 та дон корхоналаридаги давлат улушлари ва 7 та дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг 5 таси бўйича савдоларнинг биринчи босқичида савдоларда қатнашиш учун талабгорлардан таклифлар келиб тушган.
Ушбуларга кўра, қуйидаги дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг савдо жараёнларини давом эттириш учун савдода қатнашиш бўйича таклифлар келиб тушмаганлиги сабабли такрорий савдоларга чиқарилди.
Ўз навбатида, дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича нарх таклифларини кўриб чиқишда, Хусусийлаштириш давлат комиссияси томонидан мўлжал сифатида инобатга олинадиган тавсиявий баҳолаш қийматини 50 фоизга қадар қадамма-қадам пасайтириш механизми жорий этилган.
Шунингдек, мазкур активларнинг тавсиявий баҳолаш қиймати 50 фоизга пасайтирилган ҳолда инобатга олинади.
Талабгорлардан таклифлар 2024 йил 3 май куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади

Additional information about sales process of the state share in grain enterprises and property complexes of grain enterprises branches
As previously reported, public sales of state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches are continuing.
It is worth mentioning that for 17 state shares in grain enterprises and 7 property complexes of grain enterprises' branches, which were put up for public sales on April 14 of this year, at the first stage of the sales 5 of them received a sufficient number of proposals from applicants to participate in the sales.
Since the following state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches were not offered in a sufficient number of proposals to continue the sales process, and the competitive environment was not ensured, these assets are put up for repeated sales.
In turn, it should be noted that when considering price offers for the state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches, taken into account by the State Privatization Commission as a benchmark, a mechanism of gradual reduction of the recommended appraised value up to 50% has been introduced.
Also, the recommended appraised value of these assets was considered to be reduced by 50%.
The state share in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches to be put up for repeated sales.