“Ягона миллий баҳолаш стандартининг моҳияти ва аҳамияти” мавзусида семинар ўтказилади
Аввал маълум қилинганидек, умум-эътироф этилган халқаро баҳолаш стандартлари (ИВС, ЭВС, УСПАП, РИКС ва бошқалар) асосида бозор конъюнктурасини ҳисобга олган ҳолда баҳолашда ягона ёндашувни таъминлайдиган Ягона миллий баҳолаш стандартининг (кейинги ўринларда - ЯМБС) янги таҳрири ишлаб чиқилган ва Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан 2023 йил 28 декабрда рўйхатдан ўтказилди (рўйхат рақами 3487-сон) ва 2024 йил 1 январдан кучга кирди.
Шунга кўра ЯМБС моҳияти ва аҳамиятини, ундаги янги нормалар мазмунини кенг жамоатчиликка етказиш ва тушунтириш борасидаги ишларни самарали ташкил этиш мақсадида, 2023 йил 28 февраль соат 11:00да Давактив агентлигининг биносида (Тошкент шаҳри, Амир Темур шоҳ кўчаси, 6-уй) “Ягона миллий баҳолаш стандартининг моҳияти ва аҳамияти” мавзусида (онлайн ва офлайн шаклда) семинар ўтказилиши режалаштирилган.
Шу муносабат билан, мустақил ва холис баҳолаш тизимини ривожлантириш ҳамда баҳолаш хизматларининг профессионал даражаси ва сифатини ошириш мақсадида мазкур семинарга тегишли вазирлик ва идораларнинг баҳолаш фаолиятига алоқадор бўлган масъул ходимлари, Давактив агентлиги марказий аппарати ва ҳудудий бошқармалари ходимлари ҳамда баҳоловчи ташкилотлар ва баҳоловчи ташкилотларнинг профессионал жамоат бирлашмалари вакиллари таклиф этилади.

Состоится семинар на тему «Сущность и значение Единого национального стандарта оценки»
Как сообщалось ранее, разработана новая версия Единого национального стандарта оценки (далее - ЕНСО), обеспечивающая единый подход к проведению оценки с учетом конъюнктуры рынка, на основе общепризнанных международных стандартов оценки (ИВС, ЭВС, УСПАП, РИКС и др.). ЕНСО зарегистрирован Министерством юстиции Республики Узбекистан 28 декабря 2023 года (номер регистрации 3487) и вступил в силу 1 января 2024 года.
Соответственно, в целях эффективной организации и разъяснения сущности и значения ЕНСО широкой общественности, 28 февраля 2023 года в 11:00 в здании Агентства госактивов (г.Ташкент, проспект Амира Темура, 6) планируется проведение семинара (онлайн и офлайн) на тему «Сущность и значение Единого национального стандарта оценки».
В связи с этим, в целях развития независимой и беспристрастной системы оценки, а также повышения профессионального уровня и качества оценочных услуг, приглашаем ответственных сотрудников соответствующих министерств и ведомств, участвующих в оценочной деятельности, сотрудников центрального аппарата и территориальных управлений Агентства госактивов, а также представителей оценочных организаций и профессиональных общественных объединений оценочных организаций принять активное участие в данном семинаре.