“Ягона миллий баҳолаш стандартининг моҳияти ва аҳамияти” мавзусида семинар ўтказилади
Аввал маълум қилинганидек, умум-эътироф этилган халқаро баҳолаш стандартлари (ИВС, ЭВС, УСПАП, РИКС ва бошқалар) асосида бозор конъюнктурасини ҳисобга олган ҳолда баҳолашда ягона ёндашувни таъминлайдиган Ягона миллий баҳолаш стандартининг (кейинги ўринларда - ЯМБС) янги таҳрири ишлаб чиқилган ва Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан 2023 йил 28 декабрда рўйхатдан ўтказилди (рўйхат рақами 3487-сон) ва 2024 йил 1 январдан кучга кирди.
Шунга кўра ЯМБС моҳияти ва аҳамиятини, ундаги янги нормалар мазмунини кенг жамоатчиликка етказиш ва тушунтириш борасидаги ишларни самарали ташкил этиш мақсадида, 2023 йил 28 февраль соат 11:00да Давактив агентлигининг биносида (Тошкент шаҳри, Амир Темур шоҳ кўчаси, 6-уй) “Ягона миллий баҳолаш стандартининг моҳияти ва аҳамияти” мавзусида (онлайн ва офлайн шаклда) семинар ўтказилиши режалаштирилган.
Шу муносабат билан, мустақил ва холис баҳолаш тизимини ривожлантириш ҳамда баҳолаш хизматларининг профессионал даражаси ва сифатини ошириш мақсадида мазкур семинарга тегишли вазирлик ва идораларнинг баҳолаш фаолиятига алоқадор бўлган масъул ходимлари, Давактив агентлиги марказий аппарати ва ҳудудий бошқармалари ходимлари ҳамда баҳоловчи ташкилотлар ва баҳоловчи ташкилотларнинг профессионал жамоат бирлашмалари вакиллари таклиф этилади.

A seminar on "The essence and importance of the Unified National Valuation Standard" will be held.
As previously reported, a new version of the Unified National Valuation Standard (hereinafter - UNVS) has been developed, providing a unified approach to valuation, taking into account the market conditions, based on generally recognized international valuation standards (IVS, EVS, USPAP, RICS, etc.), and registered by the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan on December 28, 2023 (registration number 3487) and has come into operation on January 1, 2024.
Accordingly, in order to effectively organize and explain the essence and meaning of the UNVS to the public, it is planned to hold a seminar (online and offline) on "The essence and meaning of the Unified National Valuation Standard" on February 28, 2023 at 11:00 am in the building of UzSAMA (Tashkent, Amir Temur Avenue, 6).
In this regard, in order to develop an independent and impartial appraisal system, as well as to improve the professional level and quality of appraisal services, responsible officers of relevant ministries and departments involved in appraisal activities, employees of the central office and territorial departments of the State Assets Agency, as well as representatives of appraisal organizations and professional public associations of appraisal organizations are invited to participate in this seminar.