Surxondaryo viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 2-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Surxondaryo viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
“Roadshow” taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Bekzod Usmonov, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Saydullo Xalikov hamda viloyat hokimining birinchi oʻrinbosari Anvar Oripov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Surxondaryo viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022-yil dasturlariga muvofiq jami 124 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 32 ta davlat aktivlari 70,1 mlrd.soʻm qiymatiga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 6006 ta 202,6 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 909 ta 54,1 gektar yer uchastkalari 18,2 mlrd.soʻmga sotilishiga erilishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Surxondaryo viloyatidagi jami 49 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 34 ta koʻchmas mulk obyektlari yaqindan tanishtirildi.
Bundan tashqari, qatnashchilarga avvaldan doimiy foydalanish yoki umrbod egalik qilish huquqi asosida oʻzlariga tegishli boʻlgan qishloq xoʻjaligiga moʻljalllanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish tartibi boʻyicha tushuntirishlar berildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan “Roadshow” davomida Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Bekzod Usmonov va viloyatning boshqa mutasaddi rahbarlari qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga javoblar berib oʻtdilar.
Mazkur tadbir keyingi oʻrinlarda Surxondaryo viloyatining varcha tuman va shaharlarida davom etadi.
Shuningdek, shu kabi tadbirlar bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Navoiy, Qashqadaryo, Buxoro hamda Xorazm viloyatlarida oʻtkazildi hamda yaqin kunlarda respublikamizning qolgan barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

В Сурхандарьинской области состоялась очередная презентация "Roadshow"
В целях ускорения работ в регионах по разъяснению и продвижению сути настоящего постановления, 2 августа текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередное «Roadshow» (презентация) государственных активов, подлежа приватизации в Сурхандарьинской области, в частности государственных долей в предприятияхпустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Бекзод Усманова, начальника территориального управления Агентства по управлению государственными активами в Сурхандарьинской области Сайдулла Халикова, а также первого заместителя хокима Сурхандарьинской области Анвар Орипова.
Участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе Сурхандарьинской области за 2022 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 124 государственных активов, из которых 32 актива были проданы за 70,1 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, в течение 2022 года на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлено 6006 земельных участков площадью 202,6 га, из них проданы 909 земельных участков площадью 54,1 га за 18,2 млрд.сумов.
При этом, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП-102, на мероприятии представлены 49 государственных активов и активов хозяйственных обществ с участием государства, из них 34 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Сурхандарьинской области.
В ходе “Roadshow”, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, заместитель директора Агентства госактивов Бекзод Усманова и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов, заданных со стороны участников и представителей СМИ.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам в Сурхандарьинской области и предоставлена информация о реализуемых проектах.
Данное мероприятие продолжится во всех районах и городах Сурхандарьинской области.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Навоийской, Кашкадарьинской, Бухарской и Хорезмской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики, городе Ташкенте и Республике Каракалпакстан.