Davaktiv agentligida navbatdagi "Rahbar va yoshlar" ochiq muloqoti tashkil etildi
Joriy yil 24-dekabr kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi binosida Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov ishtirokida tizimidagi yoshlar bilan "Rahbar va yoshlar" ochiq muloqoti tashkil qilindi. Mazkur tadbir Agentlikning markaziy apparati, hududiy boshqarmalari va tizim tashkilotlarining 230 dan ortiq yoshlari ishtirokida boʻlib oʻtdi.
A.Ortikov soʻzining boshida Muhtaram Prezidentimiz tomonidan 2024-yil Oʻzbekistonda “Yoshlar va biznesni qoʻllab-quvvatlash yili” deb eʼlon qilinganligi, shuningdek, Prezidentimizning 2024-yil 21-fevraldagi “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qoʻllab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi toʻgʻrisida”gi Farmoni qabul qilinganligi, yurtimizda yoshlarga boʻlgan eʼtibor va ularga nisbatan ishonchning yuqori ekanligidan dalolat berishini taʼkidlab oʻtdi.
Oʻz oʻrnida, bugungi kunda Davaktiv agentligi tizimida 255 nafar yoshlar faoliyat koʻrsatib kelayotgan boʻlsa (jami tizimdagi xodimlarning 24 foizi), ulardan 20 nafari rahbarlik lavozimlarida ishlab kelmoqda. Joriy yil mobaynida yoshlar bilan ishlash, xususan ularni qoʻllab-quvvatlash, malakasini oshirish boʻyicha tizimda bir qator ishlar amalga oshirildi. Jumladan, Davaktiv agentligi tizimidagi yoshlarning bilim va salohiyatlarini oshirish maqsadida:
• Davaktiv agentligining bir qator yosh xodimlari Xitoy Xalq Respublikasida “Davlat ishtirokidagi korxonalarni xususiylashtirish va Oʻzbekistonning xalqaro hamkorligi sohasidagi salohiyatini oshirish” mavzusida oʻtkazilgan seminarda qatnashishdi;
• Ikki yosh xodimlar tomonidan Birlashgan Arab Amirliklarida biznes soha vakillariga Oʻzbekistondagi xususiylashtirish jarayonlari taqdimot qilindi hamda Turkiya Respublikasida boʻlib oʻtgan “Oʻzbekiston-Turkiya biznes forumi” doirasida ishtiroki taʼminlandi;
• Bir nafar yosh xodim Shveysariyaning Jeneva, AQSHning Vashington va Qozogʻistonning Ostona shaharlarida boʻlib oʻtgan Oʻzbekistonning Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʻlishi boʻyicha Ishchi guruhining yigʻilishlarida qatnashdi;
• Bir nafar yosh xodim Yaponiyaning Tokio shahrida boʻlib oʻtgan “Loyihalarni boshqarish” boʻyicha treningda ishtirok etib, xorijiy davlatlar tajribalarini oʻrganib qaytdi.
Shuningdek, Davaktiv agentligi tizimida faoliyat olib borayotgan yosh xodimlardan 2 nafari Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirishga tayyorlash boshqarmasi bosh mutaxassisi Omanov Shoxjaxon va Metodologiya boshqarmasi yetakchi mutaxassisi Yaxshiboyev Shohruh hozirda Janubiy Koreyaning “Ajou University” universitetining “MBA in IT-Business” magistratura bosqichini yakunlash arafasida ekanligi aytib oʻtildi.
Tadbir davomida Davaktiv agentligining bir qator yosh xodimlari oʻz maʼruzalari bilan ham ishtirok etdi va oʻzining tajribasi va yoshlarga yaratilgan sharoitlar haqida soʻz yuritdi.
Kelgusida ham Davaktiv agentligi tizimida faoliyat olib borayotgan yoshlarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha ishlarni tizimli ravishda davom ettirilishi taʼkidlanib oʻtildi.
Tadbir soʻngida, Davaktiv agentligining yoshlari tomonidan bir qator takliflar bildirildi hamda ularning takliflari 2025-yil uchun ishlab chiqiladigan Yoshlar bilan ishlash boʻyicha Davaktiv agentligining dasturiga kiritilishi belgilandi. Oʻz oʻrnida, eng faol va izlanuvchan yoshlarga tashakkurnoma va esdalik sovgʻalari topshirildi.

В Агентстве госактивов состоялся очередной открытый диалог "Руководитель и молодежь"
24 декабря текущего года в здании Агентства по управлению государственными активами состоялся открытый диалог "Руководитель и молодежь" с участием директора Агентства госактивов Акмалхона Ортикова. Мероприятие прошло с участием более 230 молодых специалистов центрального аппарата, территориальных управлений и подведомственных структур Агентства.
В начале своего выступления А.Ортиков отметил, что по инициативе Президента в Узбекистане 2024 год был объявлен «Годом поддержки молодежи и бизнеса», а также был принят Указ Президента от 21 февраля 2024 года о «Государственной программе по реализации стратегии «Узбекистан — 2030» в год «поддержки молодежи и бизнеса». Он подчеркнул, что это свидетельствует о высоком внимании и доверии, оказанном молодежи в нашей стране.
На данный момент в системе Агентства госактивов работают 255 молодых специалистов (24% от общего числа сотрудников системы), 20 из которых занимают руководящие должности. В текущем году в системе было реализовано несколько инициатив по работе с молодежью, в частности, направленных на их поддержку и повышение квалификации. К примеру, для повышения знаний и потенциала молодых кадров Агентства были предприняты следующие шаги:
• Несколько молодых сотрудников Агентства госактивов приняли участие в семинаре, проходившем в Китайской Народной Республике, на тему «Приватизация предприятий с участием государства и повышение потенциала Узбекистана в области международного сотрудничества».
• Два молодых сотрудника представили презентацию о процессе приватизации в Узбекистане для представителей бизнеса в Объединенных Арабских Эмиратах, а также приняли участие в «Узбекско-Турецком бизнес-форуме», прошедшем в Турецкой Республике.
• Один молодой сотрудник принял участие во встречах Рабочей группы по присоединению Узбекистана ко Всемирной торговой организации, которые прошли в Женеве (Швейцария), Вашингтоне (США) и Астане (Казахстан).
• Один молодой сотрудник участвовал в тренинге по «Управлению проектами», который проходил в Токио (Япония), и вернулся с ценным опытом международной практики.
Также было отмечено, что 2 молодых сотрудников Агентства госактивов, главный специалист Управления приватизации и подготовке к приватизации государственных активов Оманов Шохжахон и ведущий специалист Управления методологии Яхшибоев Шохрух, в настоящее время находятся на завершающем этапе магистратуры «MBA in IT-Business» в Университете «Ajou University» (Южная Корея).
В ходе мероприятия ряд молодых сотрудников Агентства госактивов также выступили с докладами, поделились своим опытом и рассказали о созданных для молодежи возможностях и условиях для развития.
Было подчеркнуто, что в будущем работа по поддержке молодежи, ведущей деятельность в системе Агентства госактивов будет продолжаться в системном порядке.
В конце мероприятия молодые сотрудники Агентства госактивов выдвинули ряд предложений, которые будут включены в разрабатываемую на 2025 год Программу по работе с молодежью Агентства госактивов. В свою очередь, самым активным и инициативным молодым сотрудникам были вручены благодарственные письма и памятные подарки.