O‘zbekiston Respublikasining “Davlat mulkini boshqarish to‘g‘risida”gi Qonuni qabul qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 27-oktyabrdagi PF-6096-son Farmoni va 2021-2025-yillarda davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish strategiyasi doirasida Davaktiv agentligi tomonidan ishlab chiqilgan Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi Qonuni qabul qilinib, ijroga kiritildi (2023-yil 9 mart, OʻRQ-821).
Qonunni ishlab chiqishda ushbu sohaga oid xalqaro tajriba, xususan, Xalqaro moliya tashkilotlari ekspertlari va boshqa bir qator malakali horijiy maslahatchilar takliflari inobatga olingan.
Qonunning maqsadi – davlat mulkini boshqarish sohasidagi munosabatlarni tartibga solishdan iborat.
Qonunda quyidagi asosiy normalar nazarda tutilgan:
1) davlat mulkini boshqarish sohasida davlat siyosatining yoʻnalishlari;
2) davlat mulkini boshqarish prinsiplari: bunda muhim prinsiplardan biri sifatida davlat korxonalari va nodavlat tashkilotlari yuridik shaxslariga teng shart-sharoitlar yaratish hamda davlat korxonalariga qoʻshimcha imtiyozlar va preferensiyalar berilmasligi belgilab qoʻyildi;
3) davlat mulkining toifalanishi: endilikda, davlat mulki respublika va munitsipal mulkka toifalanadi;
4) xususiylashtirilmaydigan davlat mulki obyektlari roʻyxati tasdiqlandi (jumladan, yer osti boyliklari, suv omborlari, oʻsimlik va hayvonot dunyosi, shuningdek xiyobonlar va botanika bogʻlari va boshqalar);
5) davlat mulkini boshqarish subyektlari etib, Vazirlar Mahkamasi, Davaktiv agentligi, maxsus vakolatli davlat organlari, davlat muassasalari, shu jumladan davlat organlari va mahalliy davlat hokimiyati organlari va ularning vakolatlari belgilanmoqda;
Davaktiv agentligi davlat mulkini boshqarish sohasida yagona davlat siyosatini amalga oshirishi belgilab qoʻyildi.
6) davlat mulkiga egalik qilish va undan foydalanishning asosiy qoidalari belgilanmoqda: davlat mulkiga biriktirilgan shaxslar, egalik qilish, undan oqilona va samarali foydalanish, ehtiyotkorlik bilan munosabatda boʻlish, uning yaxlitligi va but saqlanishini taʼminlash uchun masʼul etib belgilanmoqda;
7) davlat mulkidan foydalanish qoidalari va davlat mulkini boshqarish samaradorligini baholash tartibi ishlab chiqiladi. Bunda, ortiqcha, foydalanilmagan yoki maqsadga muvofiq foydalanilmagan mulk qaytarib olinadi;
8) davlat ishtirokidagi korxonalarni tashkil etishga faqat davlat mulkiga egalik qilish mezonlariga muvofiq boʻlgan taqdirda yoʻl qoʻyiladi;
9) davlat ishtirokidagi korxonalarda korporativ boshqaruvni joriy etishning asosiy yoʻnalishlari belgilanmoqda:
• davlat ishtirokidagi korxonalar rahbarlariga ularning faoliyati samaradorligiga qarab, kuzatuv kengashiga esa, korxonalardagi korporativ boshqaruv tizimi natijalariga qarab baho beriladi. Kuzatuv kengashi tomonidan rahbarning hisobotlari, jumladan xaridlar toʻgʻrisidagi hisobotlari har chorakda kamida bir marta koʻrib chiqiladi;
• korxonalarda kuzatuv kengashining aʼzolariga haq toʻlash mexanizmi korporativ boshqaruv tizimining baholash natijalariga bogʻliq holda ishlab chiqiladi;
10) kuzatuv kengashlari va ijroiya organlari aʼzolarining javobgarligi sugʻurta qilinishi belgilandi;
11) kuzatuv kengashi aʼzolarining korxona manfaatlarini koʻzlab harakat qilishi va qonunga muvofiq javobgar boʻlishi belgilandi;
12) davlat mulkiga egalik qilish mezonlariga muvofiq boʻlmagan davlat unitar korxonasi va davlat muassasasi xoʻjalik jamiyati etib (AJ, MChJ) oʻzgartiriladi;
13) davlat mulki reestri yagona markazlashtirilgan elektron axborot maʼlumotlar bazasi shaklida yuritiladi;
14) davlat mulkidan foydalanish samaradorligini baholashni joriy qilish hamda davlat mulkini boshqarishda hisobdorlik, shaffoflik va maʼlumotlarni oshkor qilish talablari belgilandi.
Davlat mulkini boshqarish samaradorligi boʻyicha Davaktiv agentligi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga bir yilda kamida bir marta, soʻrovlar boʻyicha esa, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalariga hisobot berib boradi.
Davlat mulkini boshqaruvchi barcha tashkilotlar tomonidan maʼlumotlar oshkor etiladi va davlat mulkini boshqarish samaradorligi toʻgʻrisidagi yigʻma hisobot Davaktiv agentligi saytida joylashtiriladi.
15) davlat mulkiga egalik qilish mezonlariga muvofiq har yili 1 oktyabrga qadar realizatsiya qilinadigan korxonalar roʻyxati tasdiqlanadi;
Tabiiy monopoliya, norentabel sohalar, xususiylashtirilmaydigan obyektlar, strategik manfaat va aholi xavfsizligi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan belgilangan obyektlar saqlab qolinadi.
16) mulkdor huquqini Davaktiv agentligiga yoki tartibga solish vazifalarini boshqa davlat organlariga oʻtkazish orqali mulkdor va tartibga solish vazifalari ajratiladi;
Bugungi kunda korxonalar 61 ta vazirlik va idoralar tomonidan boshqarilmoqda.
Ushbu Qonunning qabul qilinishi davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini kamaytirishga, davlat mulkini boshqarish sohasini yanada takomillashtirishga hamda bu sohada davlat va mahalliy davlat hokimiyati organlarining masʼuliyati va vakolatlarini aniq belgilash, davlat mulkini boshqarish samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Eslatib oʻtamiz, ushbu Qonun Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik Palatasi tomonidan 2022-yil 15-mart kuni qabul qilinib, Oliy Majlis Senati tomonidan 2022-yil 13-iyunda maʼqullangan.

The Law of the Republic of Uzbekistan "On State Property Management" was adopted
Developed by the State Assets Management Agency within the framework of the Presidential Decree No. 6096 dated October 27, 2020 and the "Strategy of management and reform of enterprises with state participation for 2021-2025" Law "On state property management" is adopted and enacted (No. LRU-321 dated 09.03.2023).
In the development of the law, international experience in this area was taken into account, in particular, the suggestions of experts of the International Financial Organizations and a number of other qualified foreign consultants.
The purpose of the law is to regulate relations in the field of state property management.
The law provides the following main norms:
1) directions of state policy in the field of state property management;
2) principles of state property management: in this, one of the important principles was the creation of equal conditions for state enterprises and non-state legal entities and abandonment to provide additional benefits and preferences to state enterprises;
3) classification of state property: henceforth state property is divided into republican and municipal property;
4) approval of the list of non-privatizable state property (including underground resources, reservoirs, flora and fauna, as well as alleys and botanical gardens, etc.).
5) The Cabinet of Ministers, State Assets Management Agency, specially authorized state bodies, state institutions, including state bodies and local public authorities and their authority are defined as subjects of state property management;
It is determined that the State Assets Management Agency will be responsible for the single state policy in the management of state property.
6) main rules for the ownership and use of state property are defined: individuals who are entrusted with the state property are responsible for its reasonable and efficient management and use, careful maintenance, ensuring its integrity and security;
7) rules for using state property and the procedure for assessing the effectiveness of state property management will be developed. In this, redundant, unused or not used for its intended purpose state property will be confiscated;
8) establishment of enterprises with state participation will be allowed only if it complies with the criteria of state property ownership;
9) the main directions of implementation of corporate governance in enterprises with state participation are determined:
• executives of enterprises with state participation are evaluated according to the results of their performance, and the Supervisory Board is evaluated according to the results of the corporate governance system in enterprises, also the Supervisory Board considers reports of executives, including reports on procurements, at least once a quarter;
• the mechanism of remuneration of Supervisory Board members in enterprises will be developed depending on the results of the evaluation of the corporate governance system;
10) established liability insurance of Supervisory Board members and executive bodies;
11) it is noted that Supervisory Board members act in the interests of the enterprise and are responsible in accordance with the law;
12) state unitary enterprise and state entity that do not comply with the criteria of state property ownership will be transformed into a business entity (JSC, LLC);
13) the procedure for maintaining the register of state property will be carried out in the form of a single centralized electronic information database;
14) requirements for accountability, transparency and disclosure of information in the management of state property and implementation of the effectiveness assessment of the use of state property are established.
The Agency reports on the effectiveness of state property management to the President of the Republic of Uzbekistan and the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan at least once a year, as well as upon request to the chambers of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
Established the procedure for disclosure of information by all organizations managing state property and placement of a consolidated report on the effectiveness of state property management on the website of the State Assets Management Agency.
15) in accordance with the criteria of state property ownership, a list of enterprises to be sold is being approved annually by October 1;
Natural monopolies, unprofitable enterprises, assets not subject to privatization, assets of strategic interest and public security, as well as assets determined by the President of the Republic of Uzbekistan are preserved.
16) ownership and regulatory functions are to be separated, by transferring ownership rights to the State Assets Management Agency or regulatory functions to other state agencies;
To date, enterprises are managed by 61 ministries and agencies.
The adoption of this law serves to reduce state participation in the economy, further improve the state property management, clearly define the responsibilities and authorities of public authorities and local government authorities in this area, and improve the effectiveness of state property management.