Samarqand viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar ishtirokida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisidagi qaroriga muvofiq, 247 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari va 1028 ta koʻchmas mulk obyektlari ommaviy savdolarga chiqarilishi, shuningdek, 12 ta yirik korxonadagi davlat ulushlarining mahalliy fond bozorida birlamchi (IPO) va (yoki) ikkilamchi (SPO) ommaviy taklifi oʻtkazilishi belgilangan.
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 26-iyul kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Samarqand viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 400 nafardan ziyod tadbirkorlar va ishbilarmonlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davaktiv agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari Nodirbek Xusanov, Davaktiv agentligining Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Akram Egamov hamda viloyat hokimiyati kotibiyati mudiri Rivojiddin Mahkulov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda N.Xusanov so‘zga chiqib, so‘ngi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun bir qator yangilik va qulayliklar yaratilganligini ta’kidlab o‘tdi. Xususan:
• 2024-yil 1-yanvargacha ijara shartnomalari asosida ijaraga olganiga kamida 5-yil boʻlgan va majburiyatlarni bajargan tadbirkorlarga xususiylashtirish dasturlariga kirgan davlat mulkini baholangan qiymatda toʻgʻridan-toʻgʻri sotib olish huquqi berildi;
• Tadbirkorlik uchun auksion savdolariga chiqarilgan yer uchastkalari (viloyat markazlari bundan mustasno) 3 oy davomida sotilmaganda boshlangʻich qiymatining 30 foizigacha, 6 oy davomida sotilmaganda 10 foizigacha bosqichma-bosqich 10 foizdan pasaytirilishi, sotib olish toʻlovlarining 15 foizini uch oy muddatda qolgan qismini 10-yilgacha muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati yaratildi;
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2023-yilgi xususiylashtirish dasturlariga muvofiq jami 103 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 59 ta davlat aktivlari 97,4 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 2150 ta 980,4 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1536 ta 187,8 gektar yer uchastkalari 302,1 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2024-yilning oʻtgan davrida jami 60 ta yangi davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan bo‘lib, shundan 65 ta davlat aktivlari 74,7 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan. Hozirgi kunda umumiy qiymati 84,9 mlrd.soʻm boʻlgan 62 ta davlat aktivlarining savdosi davom etmoqda.
Oʻz oʻrnida, yangi 2024-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Samarqand viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 91 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 78 ta koʻchmas mulk obyektlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Shu bilan birga, kunning ikkinchi yarmida OAV vakillari uchun Press-tur ham tashkil etilib, davlat aktivlarini sotib olgan tadbirkorlar tomonidan ushbu obyektlar negizida bajarilgan ishlar hamda sotuvga chiqarilgan davlat aktivlari joyiga chiqqan holda o‘rganildi.
Mazkur tadbir bugungi kunga qadar Farg'ona, Andijon, Namangan viloyatlarida o'tkazildi hamda keyingi o'rinlarda respublikaning barcha viloyatlarida hamda Qoraqalpog'iston Respublikasida o'tkaziladi.

В Самаркандской области для предпринимателей и инвесторов состоялась очередная презентация "Roadshow"
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2024 года «О дополнительных мерах по сокращению участия государства в экономике», утверждены выставление на публичные торги государственные пакеты акций в 247 предприятиях и 1028 объектов недвижимости, а также первичное публичное размещение (IPO) и (или) вторичное публичное размещение (SPO) государственных акций 12 крупных предприятий на местном фондовом рынке.
В целях ускорения работ по разъяснению и продвижению сути и значения настоящего постановления в регионах, 26 июля текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередная презентация “Roadshow” государственных активов, подлежащих приватизации в Самаркандской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
На мероприятии приняли участие более 400 предпринимателей и инвесторов, а также представителей местных хокимиятов и крупных предприятий области.
Данное мероприятие прошло под руководством первого заместителя директора Агентства госактивов Нодирбека Хусанова, начальника территориального управления Агентства госактивов в Самаркандской области Акрама Эгамова, а также руководителя секретариата хокимията Самаркандской области Ривожиддина Махкулова.
Вместе с тем, участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Самаркандской области за 2023 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 103 государственных активов, из которых 59 активов были проданы за 97,4 млрд.сумов. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 2150 земельных участков площадью 980,4 га, из них проданы 1536 земельных участков площадью 187,8 га за 302,1 млрд.сумов.
Областным управлением за прошедший период 2024 года на торги было выставлено всего 60 новых государственных активов, продано 65 государственных активов на сумму 74,7 млрд.сумов. В настоящее время продолжаются торги 62 государственных активов общей стоимостью 84,9 млрд.сумов.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2024 год, предпринимателям и участникам мероприятия были представлены 91 активов государства и хозяйственных обществ с участием государства, а также 78 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Самаркандкой области.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам и предоставлена информация о реализованных проектах.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики и Республике Каракалпакстан.