“Oʻzagrosugʻurta” AJdagi davlat ulushini ommaviy savdolarini tashkil etish uchun xalqaro konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, "Oʻzagrosugʻurta" AJdagi 99,3% davlat ulushi (keyingi oʻrinlarda – Aktiv) ommaviy savdolarga chiqarilishi belgilangan.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Buyurtmachi) mazkur Aktivni ommaviy savdolarini tashkillashtirish uchun sohaviy yondashuvga muvofiq xalqaro tajribaga ega boʻlgan professional konsalting kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etilishini eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan quyidagi Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 22-iyul kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Talʼat Yuldashevich Samandarov — Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻining oʻrinbosari;
Konsultantlarning vakillari bilan Bitim boʻyicha ishlar yaqin hamkorlikda, zarur hollarda esa, Aktivda qoʻshimcha loyiha guruhini tuzish orqali amalga oshirilishi mumkinligi maʼlum qilinadi.
Mazkur soʻrovnoma tijorat taklifini taqdim etish majburiyati hisoblanmaydi va Buyurtmachiga taklifni qabul qilish yoki shartnoma tuzish majburiyatini yuklamaydi. Shunga koʻra, takliflar uchun ushbu soʻrovnomani eʼlon qilish va/yoki u bilan bogʻliq arizalarni olish, bir yoki bir nechta ishtirokchilar bilan muzokaralar va muhokamalar oʻtkazish orqali shartnoma tuzishni nazarda tutmaydi.
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Buyurtmachi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga tayana olmaydilar va ishonmasliklari shart.
“Oʻzagrosugʻurta” AJni xususiylashtirish boʻyicha konsultant jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Oʻzagrosugʻurta” AJdagi 99,3% davlat ulushi (keyingi oʻrinlarda – Bitim) savdoga chiqarilishi belgilangan.
Xalqaro savdo jarayonlari Aktivning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Ushbu Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (keyingi oʻrinlarda ­- Soʻrovnoma) Konsultantga qoʻyiladigan talablarni va uning baholanishi kerak boʻlgan taklifining tuzilishini, shuningdek, ushbu Soʻrovnomaning ilovasida Bitimni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha zarur ish hajmini tavsiflaydi. Konsultantlar konsorsiumga kirishlari yoki xizmatlarning toʻliq spektrini taqdim etish boʻyicha qoʻshma takliflar kiritishlari mumkin.
“Oʻzagrosugʻurta” AJ - umumiy sugʻurta sohasining barcha 17 ta klassi boʻyicha yuridik va jismoniy shaxslarga 100 dan ortiq sugʻurta xizmatlarini koʻrsatmoqda.
Konsultantning (individual arizachi yoki Konsorsium) taklifi rus/ingliz tilida tayyorlanishi va quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi kerak:
1. a) Aktivni xalqaro xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonining davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
2. b) Tijorat taklifi ikki qismdan iborat (50 ballgacha):
1. v) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
2. g) Loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, Bitimni amalga oshirish yuzasidan ishlarni tashkil etish boʻyicha taklif. Taklif etilgan Bitimga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish boʻyicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish boʻyicha malakasi (20 ballgacha);
3. d) Qoʻyilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi toʻgʻrisida yozma ariza;
4. ye) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
1. Sugʻurta bozorini tahlil qilish:
• amalga oshirilgan tahlillar asosida aktivning xususiylashtirish jarayonlarini muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi;
• Aktivning (koʻchmas mulk, aksiya paket, sohaviy va nosohaviy aktivlarini), shu jumladan xususiylashtirish dasturiga kiritilgan mulklarini sotish usullarini, tartibini hamda sotish boʻyicha takliflar va tavsiyalarni ishlab chiqish.
2. Aktivni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• jamoatchilik bilan aloqa oʻrnatish boʻyicha tavsiyalar taqdimoti, ularning savollariga javoblar;
3. Bitim jarayoniga hamrohlik qilish:
(2) Agar konsultantlarning takliflari Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablarning "a","v" va "g" bandlarida koʻrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, "b" bandida nazarda tutilgan baholash balli qoʻllanilmaydi.

On the attraction of international consulting company to organize the public sales of state shares in "Uzagrosugurta" JSC
In accordance with the relevant privatization programs, it is established to offer 99.3% state shares in "Uzagrosugurta" JSC (hereinafter - the Asset) for public sales.
The State Assets Management Agency (hereinafter - the Client) announces the attraction of a professional consulting company with international experience (hereinafter - the Consultant) in accordance with the industry approach to organize public sales of the Asset.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the following Request for Proposals (RfP) by 18:00 (Tashkent time) on July 22, 2024.
Request for Proposals (RfP) to attract a consultant for privatization of JSC "Uzagrosugurta"
In accordance with the privatization programs, 99.3% state shares of JSC "Uzagrosugurta" (hereinafter - the Transaction) are subject to sale.
International trade processes shall be organized on the basis of the most appropriate foreign experience within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, taking into account the network and individual characteristics of the Asset. The Client conducts an independent valuation of the Asset to make the right decision.
The Request for Proposals (hereinafter - the Request) specifies the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, also describing the required scope of work to support the Transaction in the annex of this Request. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
JSC “Uzagrosugurta” provides more than 100 types of insurance services to legal entities and individuals in all 17 classes of general insurance.
1. a) Consultant's plan for organizing the international privatization process of the asset, including the sequence of further actions and scope of work. Conclusion on the duration of the privatization process, provided that the consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time (up to 10 points);
2. b) Two-part Commercial Proposal (up to 50 points):
• The amount of remuneration offered depends on the trading strategy developed, and the Customer shall give priority to offers that provide a proportional payment for the success of the offer ("success fee");
1. c) Information about the Consultant's experience with transactions involving similar assets, including information about the Consultant's mandates in the CIS region in the period from January 1, 2019 to the present (up to 20 points);
2. d) Proposal for the organization of the Transaction in terms of governance of the project. Information about the team involved in the proposed Transaction, specifying the names of individuals and information about them: work experience, work experience, general transaction experience and specific transaction experience (up to 20 points);
3. e) A written statement of sufficient competence as well as human, time, and material resources to carry out the assigned tasks;
4. f) Information on whether there is a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that might present a conflict, should he/she be involved in this Transaction.
1. Analysis of the insurance market:
• development of methods and procedures for selling assets (real estate, shareholdings, sectoral and non-industry objects), including objects included in the privatization program, as well as proposals and recommendations for implementation.
2. Consultations on pre-sale preparation of the Asset:
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis of the Asset (due diligence);