“Issiqlik elektr stansiyalari” AJni xususiylashtirish strategiyasini ishlab chiqish uchun professional konsalting kompaniyasini jalb qilish toʼgʼrisida eʼlon
O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ (keyingi o‘rinlarda - Аktiv)ni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda - Konsultant) tanlab olinishi yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan mahalliy va xorijiy talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun so‘rovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini joriy yil 20 sentabr kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar taqdim etishlarini so‘raymiz.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari so‘raladi
Shoxrux Oxunov, O'zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Muvofiqlashgan harakatni ta'minlash departamenti boshlig'i;
Tel.: + 998-71-259-21-87; el.pochta: tender@davaktiv.uz.
“Issiqlik elektr stansiyalari” AJni xususiylashtirish bo‘yicha strategiya ishlab chiqish yuzasidan taklif taqdim etish uchun so‘rovnoma (RfP)
Yangi Oʼzbekistonning 2022-2026 yillarga moʼljallangan rivojlanish strategiyasini amalga oshirish, xususan, iqtisodiyotda raqobatni taʼminlash, tadbirkorlik subʼektlari uchun teng sharoitlar yaratish, bozor munosabatlariga toʼliq oʼtishni jadallashtirish, milliy iqtisodiyotning raqobatbardoshligini oshirish, shuningdek, xususiy investitsiyalar hajmini keskin oʼsishini taʼminlash maqsadida Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 8 apreldagi PF–101-son Farmonida quyidagilar belgilangan:
"2022 yil yakuniga qadar “Issiqlik elektr stantsiyalari” АJdagi 51 foiz va undan ortiq miqdorda davlat ulushini xususiylashtirish ishlarini boshlash".
Shu munosabat bilan, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan raqobat tamoyillari asosida “Issiqlik elektr stantsiyalari” АJ  (keyingi oʼrinlarda - Konsultant)ni xususiylashtirish strategiyasini ishlab chiqish uchun mustaqil konsultant jalb qilish chorasini koʼradi.
Elektr energiya tarmogʼidagi aktivlarni xususiylashtirish quyidagi maqsadlarga erishishga qaratilgan:
-tarmoqda raqobatni rivojlantirish va unda davlat ishtirokini qisqartirish;
-tabiiy, moliyaviy va inson resurslaridan samarali foydalanishni oshirish;
-tarmoqni rivojlantirish uchun xususiy investitsiyalarni hajmini koʼpaytirish.
“Issiqlik elektr stantsiyalari” АJ elektr energiyasi ishlab chiqarish vazifasini amalga oshirib, mamlakat iqtisodiyoti va aholisining ehtiyojlarining qondirilishini taʼminlash maqsadida belgilangan miqdorda elektr energiyasi va issiqlik energiyasi ishlab chiqarishini taʼminlaydi.
Jamiyat tarkibiga 6 ta issiqlik elektr stantsiyalari, 3 ta issiqlik elektr markazlari va 3 ta soha korxonalariga xizmat koʼrsatuvchi tashkilotlar kiradi.
“Issiqlik elektr stantsiyalari” АJ tizimidagi korxonalar tomonidan 2021 yilda 60,5 mlrd. kVt.soat elektr energiyasi va 5,6 mln. Gkal issiqlik energiyasi ishlab chiqarildi.
Jamiyat tarkibidagi korxonalar tomonidan 2022 yilda 55,9 mlrd. kVt.soat elektr energiyasi hamda 5,1 mln. Gkal issiqlik energiyasi ishlab chiqarilishi koʼzda tutilgan.
2021 yil yakuniga koʼra Jamiyat 360,1 mlrd. soʼm miqdoridagi sof foydaga, shuningdek 13,2 trln. soʼm miqdoridagi ustav kapitaliga ega.
Jamiyatning markaziy ofisi Toshkent shahar, Chilonzor tumani, Bunyodkor koʼchasida, 23 uyda joylashgan.
Xizmatlar hajmi:
Ushbu loyiha doirasida konsultant xizmatlarining hajmi 2 bosqichga boʼlingan:
1-bosqich: Oʼzbekiston Respublikasining elektr energiya tarmogʼining tahlili.
1. Oʼzbekiston Respublikasi elektr energiya bozori tahlilini amalga oshirish, jumladan:
1.1. Birlamchi energiya manbalari kesimida ishlab chiqarish quvvatlarining tahlili;
1.2. Eng yirik elektr energiya ishlab chiqaruvchi aktivlarning texnik holati va operatsion samaradorligining tahlili;
1.3. Elektr energiya ishlab chiqaruvchi korxonalarning kontsentratsiya darajasini va aktivlarning investitsion jozibadorligini oshirish maqsadida restrukturizatsiya qilish imkoniyatlari tahlili;.
1.4 Аmaldagi tariflar tizimining tahlili.
2. Elektr energiya tarmogʼidagi korxonalar faoliyatini tartibga soluvchi Oʼzbekiston Respublikasining amaldagi meʼyoriy-huquqiy bazasini oʼrganib chiqish va ushbu tarmoqda raqobatni yanada rivojlantirish boʼyicha normativ-huquqiy bazani takomillashtirish boʼyicha tavsiyalar ishlab chiqish.
3. Oʼzbekiston Respublikasi Davlat organlari tomonidan elektr energiya sohasini isloh qilish boʼyicha eʼlon qilingan chora-tadbirlarni oʼrganib chiqish va ularni mazkur tarmoqda (asosan generatsiya sohasiga yoʼnaltirish orqali) raqobatni kuchaytirish choralari, shuningdek aktivlarni xususiylashtirish jarayonida potentsial taʼsirning tahlili.
4. Xalqaro amaliyot va turli mamlakatlarda (kamida uchta mamlakatda) elektr energiya bozorida joriy etilgan tartibga soluvchi modellar tahlilini oʼtkazish.
5. Oʼtkazilgan barcha tahlillar asosida Oʼzbekiston Respublikasiga va uning elektr energiya tarmogʼining joriy holatiga mos tushuvchi modelni, jumladan “2020-2030 yillarda Oʼzbekiston Respublikasini elektr energiya bilan taʼminlash kontseptsiyasi”ni faollashtirish va tarif siyosatini takomillashtirish boʼyicha tavsiyalarni taklif qilish. Tavsiyalar qulay narxlar boʼyicha elektr energiya yetkazib berishga qodir boʼlgan hamda elektr energiya tarmogʼning raqobatbardosh va ishonchli rivojlantirishga qaratilgan boʼlishi lozim.
Birinchi bosqichni amalga oshirish jarayonida sohadagi vazirlik va idoralar hamda yetakchi soha korxonalarining vakillaridan iborat ishchi guruh tuziladi. Ishchi guruhning asosiy vazifasi konsultantga sohaning joriy holati toʼgʼrisida zarur maʼlumotlarni taqdim etish va konsultant bilan ishlab chiqilgan taklif va xulosalarni muhokama qilishdan iborat boʼladi.
1-bosqichni amalga oshirish doirasida tegishli vazirlik va idora, shuningdek, elektr energiya sohasining yetakchi subʼektlari vakillaridan iborat Ishchi guruh tuziladi. Ishchi guruhning asosiy vazifasi Kosulьtantga sohaning joriy holati toʼgʼrisida zarur maʼlumotlarni taqdim etish va Kosulьtant bilan olingan tushuncha va xulosalarni muhokama qilishdan iborat boʼladi.
1-bosqich natijalariga koʼra, Konsultant 1-5 banlarga muvofiq tahlil va tavsiyalarni oʼz ichiga olgan tahliliy hisobotni taqdim etishi lozim. Hisobot rus va ingliz tillarida PDF formatda tayyorlanishi kerak.
2-bosqich: “Issiqlik elektr stantsiyalari” АJni hususiylashtirish boʼyicha strategiyani ishlab chiqish.
Buyurtmachi 1-bosqich boʼyicha hisobotni tasdiqlaganidan soʼng Konsultant 2-bosqichga oʼtadi.
Buyurtmachi 1-bosqich natijalariga koʼra, 2-bosqichda ish hajmini oʼzgartirish (shu jumladan, kamaytirish) huquqini oʼzida saqlab qoladi. Shu bilan birga, ish hajmi va konsultantchining ish haqi miqdoridagi oʼzgarishlarni buyurtmachi va konsultant oʼrtasidagi shartnomaga qoʼshimcha va oʼzgartirishlar kiritmasdan amalga oshirilmaydi.
1. “Issiqlik elektr stantsiyalari” АJ investitsiya oldi diagnostikasi (predыnvestitsionnaya diagnostika), shu jumladan:
1.1. Kompaniya va uning tarkibidagi korxonalarning tashkiliy tuzilmasi tahlili;
1.2. Kompaniyaning soʼngi 3 yil davomidagi moliyaviy holati va moliyaviy natijalarning konsolidatsiyasi tahlili, shuningdek stantsiyalar kesimida;
1.3. Аsosiy faoliyat koʼrsatkichlari va ularni boshqa davlatlardagi oʼxshash kompaniyalar koʼrsatkichlari bilan taqqoslash (MDH davlatlari asosida);
1.4. Kompaniyaning xalqaro fond birjalari va kapital bozorlari talablariga muvofiqligini yuqori darajada tahlil qilish.
2. “Issiqlik elektr stantsiyalari” АJning davlat ulushini sotish boʼyicha tavsiyalar berish. Konsultantning tavsiyasi ulushining konsolidatsiyalashgan darajada maqbullangan ulushni sotish hamda sotish qiymatining indikativ imkoniyatini oʼz ichiga olishi shart.
3. Konsultant tomonidan ““Issiqlik elektr stantsiyalari” АJning davlat ulushini konsolidatsiyalangan darajada sotish maqsadga muvofiq emas degan xulosaga kelgan taqdirda, Konsultant davlat ulushini Kompaniyaning tarkibiy individual aktivlar darajasida sotish yuzasidan tavsiyalar berishi lozim. Shu bilan birga, barcha shoʼba korxonalar uchta guruhga boʼlinishi lozim:
• xususiylashtirishga tayyor korxonalar (1-guruh);
• sotishdan oldingi tayyorgarlikdan oʼtishi kerak boʼlgan korxonalar (2-guruh);
• xususiylashtirish maqsadga muvofiq boʼlmagan korxonalar (3-guruh).
4. Konsultant 1-guruh korxonalarining har biri uchun quyidagi masalalarni aks ettiruvchi xususiylashtirish yoʼl xaritasini ishlab chiqishi lozim:
1. Sotishning maqsadga muvofiqligini asoslash va sotishning maqbul ulushi boʼyicha taklif tayyorlash;
2. indikativ qiymat tahlili;
3. aktivlarni sotishning eng maqbul usuli boʼyicha maslahatlar (IPO yoki strategik investorlarga sotish);
4. keyingi jarayonlarni tashkil etish va talab etiladigan muddatlari boʼyicha tavsiyalar berish.
Аgar konsultant tomonidan ulushni IPO orqali sotish tavsiya etiladigan boʼlsa, konsultantning tavsiyasi quyidagilarni oʼz ichiga olishi lozim:
• IPO doirasida sotiladigan har bir kompaniya aktsiyalari paketi hajmi va IPO oʼtkazish uchun fond birjasi boʼyicha aniq va birmaʼnoli tavsiyalar;
• raqobat muhitiga kirishda kompaniya qiymatining qiyosiy tahlili va taqqoslanadigan ochiq kompaniyalarning qiymatini hisobga olgan holda sotish narxi boʼyicha potentsial mukofot/chegirma miqdorini aniqlash boʼyicha tavsiyalar;
• taqqoslanadigan kompaniyalarning soʼngi joylashuvini tahlil qilish orqali IPO uchun potentsial bozor talabining umumiy tahlili.
5. Konsultant 2-guruh korxonalarining har biri uchun quyidagi masalalarni aks ettiruvchi xususiylashtirish yoʼl xaritasini tuzadi:
1. aktiv hozirda sotuvga tayyor emasligi toʼgʼrisidagi xulosani asoslash, shu jumladan korxonalarning moliyaviy holatini, soliq, huquqiy va ekologik xavflarning mavjudligini tahlil qilish;
2. aktivni xususiylashtirishga imkon beradigan qonunchilik bazasidagi mumkin boʼlgan oʼzgarishlar boʼyicha tavsiyalar (agar zarur boʼlsa);
3. asosiy aktivdan alohida sotilishi mumkin boʼlgan nosohaviy aktivlar boʼyicha tavsiyalar.
6. Davlat ulushini xususiylashtirishning yuqoridagi usullarining har biri uchun Konsultant xususiylashtirishning mamlakat iqtisodiyotiga taʼsirini pul tushumlarining indikativ miqdor koʼrinishida baholaydi.
7. Konsultant 3-guruh boʼyicha oʼrta/uzoq muddatli istiqbolda sotishning maqsadga muvofiq emasligini koʼrsatadigan sabablarni, shuningdek aktivni davlat mulkida saqlashning iqtisodiy samarasini tahlili qilishi lozim.
2-bosqichning natijalari:
• “Issiqlik elektr stantsiyalari” АJning konsolidatsiyalashgan darajada yoki alohida aktivlar kesimida xususiylashtirishning maqsadga muvofiqligini tahlil qilgan holda investitsiya oldi diagnostikasi (predыnvestitsionnaya diagnostika);
• Davlat ulushini konsolidatsiyalashgan yoki aktivlar koʼrinishida sotish boʼyicha yoʼl xaritalari.
Barcha hujjatlar rus va ingliz tillarida PDF formatda taqdim etilishi lozim.
Ushbu texnik topshiriqda 1- va 2-bosqichlarda taklif qilingan tavsiyalarni amalga oshirish/tatbiq etish nazarda tutilmagan.
Konsultantga qoʼyiladigan talablar:
1. Konsultant elektr energiya tarmogʼida konsalting xizmatlarini amalga oshirishda yetarli tajribani namoyish etishi va tavsiflangan vazifalarni bajarish uchun tayinlangan asosiy guruh aʼzolarini taqdim etishi lozim. Jamoa quyidagi shartlardan kamida bittasiga javob beradigan bir kishini oʼz ichiga olishi kerak:
• maʼmuriy-jamoa sharoitida ilgari ishlagan, elektr energiya tarmogʼini oʼzgartirishda qaror qabul qiluvchi konsultant yoki elektr energiya subʼektining vakolatli organ aʼzosi sifatida shaxsan ishtirok etishi;
• MDH davlatlarida energetika tarmogʼida tariflarni tartibga solish sohasida kamida 5 ta loyihaga rahbarlik tajribasiga ega boʼlishi; davlat organlarining ishchi guhlarida, tariflarni tartibga solish va energetika tarmogʼini rivojlantirish masalalari boʼyicha ekspert kengashlarida ishtirok etish tajribasi.
2. Konsultant yoqilgʼi-energetika kompleksi korxonalari uchun konsulting xizmat koʼrsatishda yetarli tajribaga ega ekanligini namoyish qilishi lozim (MDH bozorida ohirgi 5 yil ichida kamida 10ta yoqilgʼi-energetika kompleksi obʼektlari).
3. Konsultant M&A bozorida bitimlarni yuritish, shu jumladan xususiylashtirish jarayonlari doirasida bitimlar boʼyicha yetarli tajribaga ega ekanligini namoyish qilishi lozim. Konsultant kamida 10ta bitimni yopish boʼyicha tajribaga ega ekanligini namoyish qilishi. Konsultant jamoa aʼzolari xususiylashtirish masalalari boʼyicha kompaniyalarda maslahatlar berish yuzasidan tajribaga ega boʼlishi lozim.
4. Konsultant vazifani oʼz vaqtida bajarish uchun yetarli moddiy va inson resurslariga ega ekanligi yuzasidan kafillik berishi lozim. Konsultantning loyiha jamoasida quyidagilar boʼlishi zarur:
1. kamida 3 (uch) nafar energetika sohasining texnik maʼlumotga ega mutaxasislar;
2. kamida 3 (uch) nafar CFA (Chartered Financial Analyst) xalqaro malakasiga ega va kamida 5 (besh) yil moliya sohasida ish tajribasiga ega mutaxasislar;
3. kamida 10 (oʼn) nafar ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) xalqaro malakasiga ega boʼlgan, oliy maʼlumotli, kamida 5 (besh) yil moliya sohasida ish tajribasiga ega mutaxasislar;
4. kamida 1 (bir) nafar RICS xalqaro malakasiga ega boʼlgan va kamida 5 (besh) yil moliya sohasida ish tajribasiga ega mutaxasislar;
Vakolatli organning qaroriga muvofiq Konsultant keyinchalik ushbu aktivni xususiylashtirish uchun jalb qilinishi mumkin.

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по разработке стратегии приватизации АО «Тепловые электрические станции»
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов» / «Заказчик»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по разработке стратегии приватизации АО «Тепловые электрические станции» (далее – «Актив» / «Компания»).
Всем местным и иностранным заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с ниже приведенным Запросом на предоставление предложений (RfP)не позднее 18:00 (по ташкентскому времени) 20 сентября 2022 года.
Тел.: + 998-71-259-21-87; эл.почта: tender@davaktiv.uz.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для того, чтобы служить предварительным кратким изложением только наиболее важных аспектов Сделки и общим указанием объема работ, которого можно ожидать от Консультанта по разработке стратегии приватизации.
Запрос на предоставление предложений по разработке стратегии приватизации АО «Тепловые электрические станции» (RfP)
В целях реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022 — 2026 годы, в частности, путем обеспечения конкуренции в экономике, создания равных условий субъектам предпринимательства, ускорения полноценного перехода на рыночные отношения, повышения конкурентоспособности национальной экономики, а также резкого увеличения объема частных инвестиций, Указ Президента Республики Узбекистан от 8 апреля 2022 года № УП-101 предусматривает (п.10 а):
«начать до конца 2022 года работу по приватизации государственной доли в размере 51 процента и более в АО «Тепловые электрические станции».
В связи с этим Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан намерено привлечь, на основе конкурентной процедуры, независимого консультанта для разработки стратегии приватизации АО «Тепловые электрические станции» (далее - «Консультант»).
Приватизация активов в электроэнергетическом секторе нацелена на достижение:
• развития конкуренции в секторе и сокращение участия в ним государства;
• повышения эффективности использования природных, финансовых, и человеческих ресурсов;
• увеличения объема частных инвестиций для развития сектора.
Коротко об активе
АО «Тепловые электрические станции» выполняет функцию выработки электроэнергии и тепловой энергии для удовлетворения потребностей экономического сектора и населения Республики Узбекистан.
В состав АО «Тепловые электрические станции» входят 6 тепловых электрических станций, 3 тепловых электрических централи и 3 обслуживающие предприятия
Предприятиями АО «Тепловые электрические станции» в 2021 году  выработано 60,5 млрд. кВт/ч. электроэнергии и 5.6 млн. Гкал тепловой энергии
Предприятиями общества запланирована в 2022 году выработка 55,9 млрд. кВт. ч. электроэнергии и 5,1 млн. Гкал тепловой энергии.
По итогом 2021 года чистая прибыль общества составила 360,1 млрд. сум, а также уставный фонд составляет 13,2 трлн. сум.
Центральный офис общества расположен в городе Ташкент, Чиланзарский район, улица Бунёдкор, дом 23.
Объем закупаемых услуг:
Объем услуг Консультанта в рамках настоящего Проекта будет разделен на 2 этапа:
Этап 1: Анализ электроэнергетического сектора Республики Узбекистан.
1. Выполнить анализ рынка электроэнергетики Республики Узбекистан, включая:
1.1. Анализ производственных мощностей в разрезе первичных источников энергии;
1.2. Обзор технического состояния и операционной эффективности крупнейших электрогенерирующих активов;
1.3. Анализ уровня концентрации электрогенерирующих предприятий, и возможной реструктуризации с целью повышения инвестиционной привлекательности активов;
1.4. Анализ действующей системы тарифов.
2. Провести обзор текущей нормативно-правовой базы Республики Узбекистан, регулирующей деятельность предприятий в электроэнергетическом секторе и рекомендации по совершенствованию нормативно-правовой базы для дальнейшего развития конкуренции в данном секторе.
3. Провести обзор мер по реформированию электроэнергетической отрасли, уже заявленных государственными органами Республики Узбекистан, и анализ потенциального влияния данных мер на рост конкуренции в секторе (с особенным фокусом на сектор генерации), а также на процесс приватизации активов.
4. Провести обзор международной практики и применяемых в разных странах (не менее трех) стран) моделей рынка регулирования электроэнергии.
5. На основе всего проведенного анализа предложить рекомендации по модели, наиболее подходящей к Республике Узбекистан и текущему состоянию ее электроэнергетического сектора, включая рекомендации по актуализации «Концепции обеспечения Республики Узбекистан электрической энергией на 2020-2030 годы» и совершенствованию тарифной политики. Рекомендации должны быть направлены на развитие надежного и конкурентного электроэнергетического сектора, способного поставлять электроэнергию по доступным ценам.
В рамках выполнения Этапа 1 будет создана Рабочая группа, включая представителей профильных министерств и ведомств, а также ведущих субъектов электроэнергетического сектора. Основной задачей Рабочей группы будет предоставление Консультанту необходимой информации о текущем состоянии отрасли и обсуждение с Консультантом полученных гипотез и выводов.
По итогам проведения Этапа 1 Консультант должен предоставить аналитический отчет, включающий анализ и рекомендации согласно пп. 1-5. Отчет должен быть составлен на русском и английском языке в формате PDF.
Этап 2: Разработка стратегии по приватизации АО «ТЭС».
Консультант приступит к Этапу 2 после того, как Заказчик утвердит отчет по Этапу 1.
Заказчик оставляет за собой право корректировать объем работ в рамках Этапа 2 (в том числе, в сторону уменьшения) в зависимости от результатов Этапа 1. При этом изменение объема работ и размера вознаграждения Консультанта не могут быть увеличены без заключения дополнительного приложения к договору между Заказчиком и Консультантом.
Объем работ по Этапу 2 включат в себя:
1. Предынвестиционная диагностика АО «ТЭС», включая:
1.1. Анализ организационной структуры компании и входящих в нее структурных предприятий;
1.2. Анализ финансового состояния и финансовых результатов Компании за последние 3 года как консолидировано, так и в разрезе станций.
1.3. Анализ ключевых показателей эффективности и их сравнение с показателями аналогичных компаниями в других странах (с фокусом на страны СНГ).
1.4. Верхнеуровневый анализ соответствия Компании требованиям международных фондовых бирж и рынков капитала.
2. Предоставить рекомендации относительно продажи государственной доли АО «ТЭС». Мнение Консультанта должно включать анализ целесообразности продажи доли на консолидированном уровне, c рекомендацией оптимальной доли продажи и возможной индикативной стоимости продажи.
3. В случае, если Консультант приходит к заключению, что продажа государственной доли АО "ТЭС" на консолидированном уровне является нецелесообразной, то Консультант должен предоставить рекомендации по дальнейшей продаже государственной доли на уровне индивидуальных активов. При этом все дочерние предприятия должны быть сегментированы на три группы:
• Предприятия, уже готовые к приватизации (Группа «1);
• Предприятия, которые должны пройти предпродажную подготовку (Группа «2);
• Предприятия, приватизация которых представляется нецелесообразной (Группа «3»).
4. Для каждого из предприятий Группы 1 Консультант должен составить Дорожную карту приватизации с отражением следующих вопросов:
а) Обоснование целесообразности продажи и предложение по оптимальной доле продажи;
б) Анализ индикативной стоимости;
в) Рекомендации в отношении оптимального способа продажи активов (IPO или продажа стратегическому инвестору);
г) Рекомендации по дальнейшей организации процесса и возможным срокам продажи.
В случае, если Консультантом будет рекомендована продажа методом проведения IPO, то мнение Консультанта должно включать:
• четкие и однозначные рекомендации по размеру пакета акций каждой из компаний для реализации в рамках IPO и фондовой бирже (площадке) для проведения IPO;
• Рекомендации по определению размера потенциальной премии/скидки по цене реализации при выводе компании в конкурентную среду с учетом сравнительного анализа стоимости компании и стоимости сопоставимых публичных компаний;
• Обзор потенциального рыночного спроса на IPO путем анализа недавних размещений сопоставимых компаний.
5. Для каждого из предприятий Группы 2 Консультант должен составить Дорожную карту приватизации с отражением следующих вопросов:
а) Обоснование вывода о текущей неготовности актива к продаже, включая анализ финансового состояния предприятия, наличие налоговых, юридических и экологических рисков;
б) Рекомендации по возможному изменению законодательной базы, которые позволят приватизировать актив (при необходимости);
в) Рекомендации в отношении непрофильных активов, которые возможно реализовать отдельно от основного актива.
6. Для каждого из рассмотренных выше вариантов реализации государственной доли, Консультант оценивает эффект от приватизации на экономику страны в виде индикативного размера денежных поступлений.
7. Для Группы 3 Консультант должен предоставить анализ причин, которые указывают на нецелесообразность продажи предприятий в среднесрочной/долгосрочной перспективе, а также расчет экономического эффекта от сохранения актива в государственной собственности.
Результатами Этапа 2 являются:
• Предынвестиционная диагностика АО «ТЭС» с анализом целесообразности приватизации государственной доли на консолидированном уровне или на уровне активов;
• Дорожные карты по продаже государственной доли на консолидированном уровне или на уровне активов.
Все документы должны быть предоставлены на русском и английском языке в формате PDF.
В данном техническом задании не предусматривается этап имплементации/внедрения рекомендации, предложенных на Этапах 1 и 2.
1. Консультант должен продемонстрировать достаточный опыт в реализации консультационных услуг для электроэнергетического сектора и представить ключевых членов команды, назначенных для выполнения описанных задач. В состав команды должен входить как минимум 1 человек, который соответствует хотя бы одному из следующих условий:
• личное участие в качестве лица, принимающего решения, консультанта или члена органов власти субъекта электроэнергетики в преобразовании электроэнергетической отрасли, ранее работавшей в условиях командно-административной системы;
• наличие опыта руководства не менее 5 проектов в сфере тарифного регулирования в энергетике стран СНГ; опыт участия в рабочих группах государственных органов, экспертных советах по вопросам развития энергетики и тарифного регулирования.
2. Консультант должен продемонстрировать достаточный опыт в оказании консультационных услуг для предприятий топливно-энергетического комплекса (не менее 10 объектов топливно-энергетического комплекса за последние 5 лет на рынке СНГ).
3. Консультант должен продемонстрировать достаточный опыт в сопровождении сделок на рынке слияний и поглощений, в том числе сделок в рамках процессов приватизации. Консультант должен продемонстрировать опыт закрытия не менее 10 сделок. Члены команды консультанта должны иметь опыт работы в консультировании компаний по вопросам приватизации.
4. Консультант должен гарантировать, что у него достаточно материальных и человеческих ресурсов для своевременного выполнения задачи. В проектной команде Консультанта должно быть:
1. не менее 3 (трех) специалистов с техническим образование в области энергетики;
2. не менее 3 (трех) специалистов с международной квалификацией CFA (Chartered Financial Analyst) и с опытом работы в области финансов не менее 5 (пяти) лет;
3. не менее 10 (десяти) специалистов с международной квалификацией ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), с высшим образованием, с опытом работы в области финансов не менее 5 (пяти) лет;
4. не менее 1 (одного) специалиста с международной квалификацией RICS и опытом работы в области финансов не менее 10 (десяти) лет.
Консультант в дальнейшем может быть привлечен в качестве консультанта по приватизации данного актива в соответствии с решением уполномоченного органа.