Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi) 2023-yil 5-aprelda chop etilgan eʼlonga muvofiq, “Dori-Darmon” AJ (keyingi oʻrinlarda – “Kompaniya” yoki “Aktiv”) ustav kapitalidagi 51 foiz davlat ulushini xususiylashtirish (keyingi oʻrinlarda – “Bitim”) jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi yakunlanganligini va 6 nafar investorlarni keyingi Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) bosqichga oʻtganligini maʼlum qilgan edi.
“Portfolio Investments" MCHJ kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Maslahatchi) ushbu Bitim yuzasidan Davaktiv agentligining xususiylashtirish boʻyicha yetakchi maslahatchisi sifatida jalb etilgan.
Xususiylashtirish jarayonlarida kelgusidagi oʻz ishtirokini tasdiqlash uchun, ushbu talabgorlar bilan Axborotlarni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA)ni imzolash taklif etilgan, soʻngra ularga maslahatchi tomonidan tayyorlangan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha indikativ majburiyatga ega boʻlmagan takliflarni tayyorlash uchun zarur boʻlgan axborotni oʻz ichiga olgan dastlabki maʼlumotlar toʻplami (Information Memorandum) bilan tanishish imkoniyatini beruvchi virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratilgan.
Natijada, Maslahatchiga belgilangan muddatlarda 3 nafar talabgorlarning Majburiyatga ega boʻlmagan takliflari (NBO) kelib tushgan.
Maslahatchining tavsiyasiga asosan 3 nafar talabgorlar savdo jarayonlarining navbatdagi Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni (BO) qabul qilish bosqichiga oʻtkazildi.
Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) bosqichiga oʻtgan ishtirokchilarga Maslahatchi tomonidan tayyorlangan moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik boʻyicha tahliliy hisobotlardan foydalanish imkoniyati beriladi, shuningdek xususiylashtirish jarayonining ushbu bosqichini oʻtkazish tartibi hamda aktivni sotib olish boʻyicha qoʻyiladigan shartlar boʻyicha har bir talabgorga jarayoni xati (Process letter) yuboriladi. Bundan tashqari, ishtirokchilar bevosita Kompaniyaga tashrif buyurish va Kompaniyaning boshqaruv organi bilan uchrashish imkoniyatiga ega boʻladilar.
Maslahatchi tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2023-yil 10-iyul kuni soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar qabul qilinadi.
Davaktiv agentligi va “Portfolio Investments" MCHJ kompaniyasi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va takliflar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish boʻyicha Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar bosqichidan muvaffaqqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan kelgusidagi jarayon boʻyicha konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.

Information about the privatization process of the state share in "Dori Darmon" JSC
According to the announcement published by the State Assets Management Agency (UzSAMA) dated April 5, 2023, it was reported about the completion of the Express of Interest stage for the purchase of 51% state share (the "Transaction") in the authorized capital of "Dori Darmon" JSC (the "Company" or the "Asset") and the start of the next Non-Binding Offer (NBO) stage.
Portfolio Investments LLC (hereinafter referred to as the "Consultant") acts as a leading consultant of UzSAMA on this transaction.
In order to confirm applicants’ participation in the privatization process, a Non-Disclosure Agreement (NDA) had been signed, and access was granted to the virtual data room (VDR), which allowed them to study the Information Memorandum prepared by the Consultant, which contains the necessary information for the preparation of non-binding offers to buy the Asset.
As a result, the Consultant received Non-Binding Offers (NBO) from applicants during the specified period.
The offers were reviewed by the Consultant for compliance with the requirements of this stage of the sales process, including their financial performance, level of solvency, and based on the Consultant's recommendation 3 applicants were advised to join the next stage for the acceptance of Binding Offers (BO).
Applicants at the Binding Offers stage will be given access to financial, tax, legal, and environmental reports prepared by a Consultant, also, each applicant will be sent a procedural letter (Process Letter) on the procedure for this stage of the privatization process and the conditions for the purchase of the asset. Additionally, applicants will have the opportunity to visit the Company directly and meet with the management.
Binding Offers (BO) for the acquisition of the Asset will be accepted by the Consultant until 18:00 (Tashkent timeJuly 10, 2023.
UzSAMA and Portfolio Investments LLC express their gratitude to all participants who have shown interest in the privatization process and submitted offers and also express confidence in further constructive cooperation with applicants who have successfully passed the Non-binding Offers stage.