Ommaviy savdolarga chiqarilgan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha navbatdagi savdo jarayonining birinchi bosqichi yakunlanib, Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori qabul qilindi. Unga koʻra:
I. Savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichga oʻtgan talabgorlar roʻyxati tasdiqlandi va ushbu talabgorlardan 2023-yil 16-iyun soat 18-00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar tijorat takliflari, yaʼni sotib olish narxi, toʻlov muddati va toʻlov qobiliyati boʻyicha takliflar “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali qabul qilinadi;
II. Savdo jarayonida raqobat muhiti taʼminlanmagan aktivlar boʻyicha savdo jarayonlarining birinchi bosqichida talabgorlardan takliflarni qabul qilish muddati 15 kunga uzaytirildi.
Ushbu davlat aktivlari boʻyicha savdo jarayonlarining birinchi bosqichida ishtirok etgan barcha talabgorlarga Ishchi organ tomonidan individual xabar yuboriladi.
Oʻz navbatida, savdo jarayonlarini davom ettirish uchun yetarli takliflar shakllanmagan va savdoda qatnashish boʻyicha takliflar kelib tushmagan quyidagi don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali takroriy savdolarga chiqariladi.

Завершен первый этап процесса торгов долей государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, выставленные на публичные торги, и принято соответствующее решение Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации. Согласно решению:
I. Утвержден список претендентов, прошедших на второй этап торгов. От претендентов, прошедших на второй этап процесса торгов, до 18:00 часов (Ташкентское время) 16 июня 2023 года будут приниматься коммерческие предложения (о покупочной цене, сроке оплаты и платежеспособности) через электронную торговую платформу «E-auksion»;
II. На 15 дней продлен срок приема предложений от претендентов на первом этапе проведения торгов по активам, не обеспечившим конкурентной среды в процессе торгов.
В свою очередь, государственные доли в зерновых предприятиях и имущественные комплексы филиалов зерновых предприятий, по которым на первом этапе торгов поступило недостаточное количество предложений и вовсе не поступали, выставляются на повторные торги через электронную торговую платформу «E-auksion».
Доля государства (пакет акций) в зерновом предприятии, перешедшем на второй этап торгов
Предложения от претендентов принимаются до 16 июня 2022 года 18:00 (Ташкентское время)
АО “Шовот дон махсулотлари”
Шаватский район
6026414
Доля государства в зерновых предприятиях и имущественные комплексы филиалов зерновых предприятий, по которым продлеваются сроки торгов
Предложения от претендентов принимаются до 26 июня 2022 года 18:00 (Ташкентское время)
Доля государства в зерновых предприятиях
ООО “Косон дон маҳсулотлари кабул қилиш”
6026917
Имущественный комплекс филиалов зерновых предприятий
Филиал “Кукон дон”
6026928
Доля государства в зерновых предприятиях и имущественные комплексы филиалов зерновых предприятий, выставляемые на повторные публичные торги