“Farg`ona neftni qayta ishlash zavodi” MChJ ustav kapitalidagi ulushni sotish to`g`risida e’longa qo`shimcha
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 11-fevraldagi “Davlat aktivlarini xususiylashtirish jarayonlarini yanada jadallashtirish to`g`risida”gi PF–6167-son Farmoniga muvofiq, “Farg`ona neftni qayta ishlash zavodi” MChJ (keyingi o`rinlarda – “Zavod” yoki “FNQZ”) ustav kapitalidagi 100 foiz ulushni sotishni tashkil etish ishlari davom etmoqda.
"UzAssets investitsiya kompaniyasi" AJ (keyingi o'rinlarda – “UzAssets” yoki “Sotuvchi”) veb-saytida FNQZni sotuv jarayonining boshlanishi va barcha manfaatdor tomonlarni unda ishtirok etishga taklif qilish to'g'risida 2021-yilning 30-aprel sanasida e'lon chop etildi.
Xususiylashtirish bo'yicha maslahatchi - KPMG kompaniyasi tomonidan mazkur turdagi bitimlarni amalga oshirishning xalqaro amaliyotiga muvofiq bildirilgan tavsiyalar va Zavodni rivojlantirishning ustuvor yo'nalishlarini inobatga olgan holda, FNQZni sotishning ikki bosqichli jarayoni e'lon qilinadi (keyingi o`rinlarda – “Bitim” yoki “Sotuv”).
Qabul qilingan yondashuvga muvofiq, FNQZni sotish jarayoni quyidagi bosqichlardan iborat bo'ladi:
1. Bitimda ishtirok etish istagini bildirish bo`yicha arizalar asosida Oshkor etmaslik to'g'risidagi bitim tuzish;
2. Majburiy takliflarni qabul qilish, muzokaralar va Bitim tuzish.
Birinchi bosqichda Bitimda ishtirok etish istagi bildirilgan arizalar asosida Sotuvchi tomonidan 2021-yil 3-iyulgacha muddatda Bitimning 2-bosqichiga o`tishga ruxsat beruvchi Oshkor etmaslik to'g'risidagi bitimni imzolash taklif etiladi. Bunda, Bitimda ishtirok etish istagini bildirish bo`yicha 2021-yil 3-iyul kuni Toshkent vaqti bilan soat 18:00 ga qadar kelib tushgan arizalar Sotuvchi tomonidan qabul qilinadi va ko'rib chiqiladi.
Oshkor etmaslik to'g'risidagi bitim imzolanganidan so'ng, ikkinchi bosqichda potensial investorlar bir vaqtning o'zida 2021-yil 6-iyulda qo'shimcha ma'lumotlarni olish imkoniyatiga ega bo`lishadi.
Potensial investorlardan qo'shimcha ma'lumotni tahlil qilish va oldi-sotdi shartnomasi loyihasiga tuzatishlarni hamda majburiy takliflarni 2021-yil 30-avgustdan kechiktirmasdan taqdim etish orqali Bitimni amalga oshirishga tayyorligini tasdiqlash so'raladi.
Potensial investorlar o'zlarining majburiy takliflari bilan birgalikda 1-ilovada keltirib o’tilgan mezonlar bo`yicha malakaviy saralashdan o`tish uchun zarur va yetarli ma'lumotlarni taqdim etishlari lozim.
Qabul qilingan majburiy takliflar va oldi-sotdi shartnomasiga tuzatishlar asosida, Sotuvchi uch hafta ichida keyingi bosqichda o’tkazilishi mumkin bo’lgan muzokaralar bosqichiga ruxsat berilgan kompaniyalar ro'yxatini tasdiqlaydi. G'olib, boshqa omillar qatorida, narx taklifi va kelishilgan oldi-sotdi shartlarining eng yaxshi kombinatsiyasini hisobga olgan holda aniqlanadi.
1-Ilova. Jarayon Ishtirokchilariga qo'yiladigan malaka talablari
Xaridor va / yoki uning tasischilari, benefitsiarlari, xaridorning affillangan kompaniyalar guruhlarida neft mahsulotlarini ishlab chiqarish va sotish sohasida malakaviy tajribaning mavjudligi;
FNQZ ustav kapitalidagi 100 foiz ulushni sotib olish uchun pul mablag`lari yoki uning ekvivalentida yetarli moliyaviy resurslarga ega bo’lishlik;
potensial xaridorlar Oshkor etmaslik to'g'risidagi bitim imzolaganidan keyin tanishishi mumkin bo`lgan 2020-2030-yillarda "Farg'ona neftni qayta ishlash zavodi" MChJni rivojlantirish bo'yicha chora-tadbirlar dasturida ko'zda tutilgan, O'zbekiston Respublikasi iqtisodiyotining va biznesning uzoq muddatli o'sishiga erishishini ko’zlagan Zavodni modernizatsiya qilish dasturi doirasida FNQZga investitsiya kiritish imkoniyatiga ega bo’lishlik va tayyor bo’lishlik, xususan, quyidagi shartlarning bajarilishini ta'minlash:
Evro-5 talablariga javob beradigan zamonaviy va ekologik toza benzin va dizel yoqilg'isi ishlab chiqarishni tashkil etish;
API (Amerika neft instituti) bo'yicha II va III guruh bazaviy va dvigatel moylarini, shuningdek A-1 reaktiv yoqilg'isini ishlab chiqarishni tashkil etish;
Uglevodorod gazlaridan suyultirilgan tabiiy gaz ishlab chiqarishni ko'paytirish;
Xomashyoni qayta ishlash darajasini 92% gacha oshirish;
Moy-blokini modernizatsiya qilish va xalqaro standartlarga javob beradigan motor moylarini ishlab chiqarishni yo'lga qo'yish;
2030-yilgacha ishlab chiqarish quvvatini kamida 2 million tonnaga yetkazishni ta'minlash;
Bitim tuzilgan sanadan 12 oy davomida Kompaniya xodimlar sonini Bitimni amalga oshirish sanasidagi Kompaniya xodimlari o`rtacha sonidan kelib chiqqan holda bandlik darajasini saqlab turishga imkoniyat mavjudligi va tayyor bo’lishlik, ikkinchi yildan boshlab, ishchilar sonini yiliga 20% dan ko'p bo'lmagan miqdorda optimallashtirishga tegishli kompensatsiyalar to'langan holda ruxsat etiladi;
“Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining 660-II-sonli Qonuniga (2019-yil 15-yanvardagi tahririda) rioya qilish.
Ushbu e'lon yoki uning mazmunining biron bir qismi mazkur e’lon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin bo`lgan UzAssets, Kompaniya va KPMGning Kompaniyani sotish bilan bo`g`liq biror bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. UzAssets va KPMG (Bitim doirasida UzAssetsning eksklyuziv moliyaviy maslahatchisi vazifasini bajaruvchi) o'z xohishiga ko'ra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni o'z zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar bo‘yicha ish tutish va/yoki UzAssets, FNQZ va KPMG tomonidan ko‘zda tutilgan reja jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;
(iv) istalgan vaqtda va sabablarni tushuntirmasdan Bitimga taalluqli bo‘lgan har qanday potensial xaridor (xaridorlar) bilan har qanday muhokama va muzokaralarni tugatish huquqlarini o‘zida saqlab qoladi.
(v) jarayon haqida qo‘shimcha maʼlumot yoki tushuntirishlar olish uchun a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzSSandykbayeva@kpmg.kz va annakireeva@kpmg.ru elektron pochta manzillariga murojaat qilish mumkin.

Additional information on Announcement of the sale of 100% of the shares of the chartered capital of “Fergana Oil Refinery” LLC
In accordance with the Presidential Decree PD-6167 of the Republic of Uzbekistan, dated 11 February 2021, “On measures to further accelerate privatization processes of state assets”, “UzAssets Investment Joint-Stock Company” (hereinafter – UzAssets or Seller) announces its intention to sell 100% of the shares in the chartered capital of “Fergana Oil Refinery” LLC (hereinafter – the Company or Fergana Oil Refinery).
On April 30, 2021, the UzAssets published an Announcement about the sale process of the Company and invited all interested parties to participate.
Taking into account the recommendation of the Privatization Consultant, KPMG, on global best practices for similar transactions and the Company’s development priorities, a two-step process for the sale of the Fergana Oil Refinery (hereinafter referred to as the Transaction or Sale) is announced.
According to the approach adopted, the process of selling the Fergana Oil Refinery consists of the following steps:
1. Based on the Expression of Interest, entering into a Non-Disclosure Agreement
2. Collection of binding offers, negotiation and closing of the Transaction.
At the first stage, on the basis of the Expressions of Interest received (EOI), the Seller will be asked to sign a non-disclosure agreement (hereinafter referred to as NDA) by 3 July 2021, for admission to Stage 2 of the Transaction. At the same time, the Seller will accept and consider expressions of interest received until 6:00 p.m. on July 3, 2021, Tashkent time.
At the second stage, following the signing of the NDA, potential investors will receive access to additional information, simultaneously for all, on 6 July 2021.
Potential investors will be asked to review additional information and confirm their willingness to complete the Transaction by submitting a binding offer (BO) and providing comments to the draft sale and purchase agreement (SPA) no later than August 30, 2021.
Prospective investors will be required to provide information necessary and sufficient to qualify under the qualification requirements in accordance with Appendix 1, along with their binding proposals.
On the basis of the binding bids and amendments to the SPA received, the Seller will, within three weeks’ time, approve the list of companies admitted to possible negotiations. The winner will be determined on the basis of, among other things, the best combination of the price offer and the agreed terms of the SPA.
Appendix 1. Requirements for Qualifications for Participants in the Process.
These requirements are intended to determine the winner (along with other conditions including the financial offer and the terms of the Project of the purchase agreement).
Demonstration of professional experience of the buyer and/or its founders and/or beneficiaries and/or affiliated groups of the buyer's companies in the production and sale of petroleum products;
Sufficient financial resources to acquire a 100% share in the authorized capital by financial means or equivalents;
Opportunity and commitment to invest in FNPZ “Fergana Oil Refinery” LLC as part of the modernization program of the plant to achieve long-term growth of the business and economy of the Republic of Uzbekistan as outlined in the information on implementation of the Development Program of LLC "Fergana Oil Refinery" in 2020-2030, with which potential buyers can get acquainted after signing a confidentiality agreement, in particular, to ensure the following conditions:
Launch of production of modern and environmentally friendly gasoline and diesel fuel complying with Euro-5 requirements;
Production of base and motor oils of groups II and III according to API, as well as Jet A-1 aviation fuel;
Production of liquefied natural gas from hydrocarbon gases increased;
Increasing the processing depth of oil refining to 92%;
Modernization of the oil block and setting up production of motor oils that meet international standards;
Ensuring an increase in production capacity to at least 2 million tons by 2030.
Opportunity and commitment of the seller to ensure the employment of the plant personnel according to the average headcount within 1 year from the date of closing; optimization of the average headcount by no more than 20% per year starting from the second year with compensation payments;
Compliance with the Law of the Republic of Uzbekistan No. 660-II (as amended on January 15, 2019) "On Counteraction of Legalization of Proceeds of Crime, Financing of Terrorism and Financing Weapons of Mass Destruction Proliferation";
This announcement, or any part of its contents, should not be construed as a form of commitment on the part of UzAssets, the Company, and KPMG with respect to the sale of the Company, which could be inferred from the publication of this announcement. UzAssets and KPMG (acting as the exclusive financial advisor to the Company in the Transaction) reserve the right, in their sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or several liabilities
(v) for additional information or clarification about the process, please email a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzSSandykbayeva@kpmg.kz  and lgavrilova@kpmg.ru