“Farg`ona neftni qayta ishlash zavodi” MChJ ustav kapitalidagi ulushni sotish to`g`risida e’longa qo`shimcha
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 11-fevraldagi “Davlat aktivlarini xususiylashtirish jarayonlarini yanada jadallashtirish to`g`risida”gi PF–6167-son Farmoniga muvofiq, “Farg`ona neftni qayta ishlash zavodi” MChJ (keyingi o`rinlarda – “Zavod” yoki “FNQZ”) ustav kapitalidagi 100 foiz ulushni sotishni tashkil etish ishlari davom etmoqda.
"UzAssets investitsiya kompaniyasi" AJ (keyingi o'rinlarda – “UzAssets” yoki “Sotuvchi”) veb-saytida FNQZni sotuv jarayonining boshlanishi va barcha manfaatdor tomonlarni unda ishtirok etishga taklif qilish to'g'risida 2021-yilning 30-aprel sanasida e'lon chop etildi.
Xususiylashtirish bo'yicha maslahatchi - KPMG kompaniyasi tomonidan mazkur turdagi bitimlarni amalga oshirishning xalqaro amaliyotiga muvofiq bildirilgan tavsiyalar va Zavodni rivojlantirishning ustuvor yo'nalishlarini inobatga olgan holda, FNQZni sotishning ikki bosqichli jarayoni e'lon qilinadi (keyingi o`rinlarda – “Bitim” yoki “Sotuv”).
Qabul qilingan yondashuvga muvofiq, FNQZni sotish jarayoni quyidagi bosqichlardan iborat bo'ladi:
1. Bitimda ishtirok etish istagini bildirish bo`yicha arizalar asosida Oshkor etmaslik to'g'risidagi bitim tuzish;
2. Majburiy takliflarni qabul qilish, muzokaralar va Bitim tuzish.
Birinchi bosqichda Bitimda ishtirok etish istagi bildirilgan arizalar asosida Sotuvchi tomonidan 2021-yil 3-iyulgacha muddatda Bitimning 2-bosqichiga o`tishga ruxsat beruvchi Oshkor etmaslik to'g'risidagi bitimni imzolash taklif etiladi. Bunda, Bitimda ishtirok etish istagini bildirish bo`yicha 2021-yil 3-iyul kuni Toshkent vaqti bilan soat 18:00 ga qadar kelib tushgan arizalar Sotuvchi tomonidan qabul qilinadi va ko'rib chiqiladi.
Oshkor etmaslik to'g'risidagi bitim imzolanganidan so'ng, ikkinchi bosqichda potensial investorlar bir vaqtning o'zida 2021-yil 6-iyulda qo'shimcha ma'lumotlarni olish imkoniyatiga ega bo`lishadi.
Potensial investorlardan qo'shimcha ma'lumotni tahlil qilish va oldi-sotdi shartnomasi loyihasiga tuzatishlarni hamda majburiy takliflarni 2021-yil 30-avgustdan kechiktirmasdan taqdim etish orqali Bitimni amalga oshirishga tayyorligini tasdiqlash so'raladi.
Potensial investorlar o'zlarining majburiy takliflari bilan birgalikda 1-ilovada keltirib o’tilgan mezonlar bo`yicha malakaviy saralashdan o`tish uchun zarur va yetarli ma'lumotlarni taqdim etishlari lozim.
Qabul qilingan majburiy takliflar va oldi-sotdi shartnomasiga tuzatishlar asosida, Sotuvchi uch hafta ichida keyingi bosqichda o’tkazilishi mumkin bo’lgan muzokaralar bosqichiga ruxsat berilgan kompaniyalar ro'yxatini tasdiqlaydi. G'olib, boshqa omillar qatorida, narx taklifi va kelishilgan oldi-sotdi shartlarining eng yaxshi kombinatsiyasini hisobga olgan holda aniqlanadi.
1-Ilova. Jarayon Ishtirokchilariga qo'yiladigan malaka talablari
Xaridor va / yoki uning tasischilari, benefitsiarlari, xaridorning affillangan kompaniyalar guruhlarida neft mahsulotlarini ishlab chiqarish va sotish sohasida malakaviy tajribaning mavjudligi;
FNQZ ustav kapitalidagi 100 foiz ulushni sotib olish uchun pul mablag`lari yoki uning ekvivalentida yetarli moliyaviy resurslarga ega bo’lishlik;
potensial xaridorlar Oshkor etmaslik to'g'risidagi bitim imzolaganidan keyin tanishishi mumkin bo`lgan 2020-2030-yillarda "Farg'ona neftni qayta ishlash zavodi" MChJni rivojlantirish bo'yicha chora-tadbirlar dasturida ko'zda tutilgan, O'zbekiston Respublikasi iqtisodiyotining va biznesning uzoq muddatli o'sishiga erishishini ko’zlagan Zavodni modernizatsiya qilish dasturi doirasida FNQZga investitsiya kiritish imkoniyatiga ega bo’lishlik va tayyor bo’lishlik, xususan, quyidagi shartlarning bajarilishini ta'minlash:
Evro-5 talablariga javob beradigan zamonaviy va ekologik toza benzin va dizel yoqilg'isi ishlab chiqarishni tashkil etish;
API (Amerika neft instituti) bo'yicha II va III guruh bazaviy va dvigatel moylarini, shuningdek A-1 reaktiv yoqilg'isini ishlab chiqarishni tashkil etish;
Uglevodorod gazlaridan suyultirilgan tabiiy gaz ishlab chiqarishni ko'paytirish;
Xomashyoni qayta ishlash darajasini 92% gacha oshirish;
Moy-blokini modernizatsiya qilish va xalqaro standartlarga javob beradigan motor moylarini ishlab chiqarishni yo'lga qo'yish;
2030-yilgacha ishlab chiqarish quvvatini kamida 2 million tonnaga yetkazishni ta'minlash;
Bitim tuzilgan sanadan 12 oy davomida Kompaniya xodimlar sonini Bitimni amalga oshirish sanasidagi Kompaniya xodimlari o`rtacha sonidan kelib chiqqan holda bandlik darajasini saqlab turishga imkoniyat mavjudligi va tayyor bo’lishlik, ikkinchi yildan boshlab, ishchilar sonini yiliga 20% dan ko'p bo'lmagan miqdorda optimallashtirishga tegishli kompensatsiyalar to'langan holda ruxsat etiladi;
“Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining 660-II-sonli Qonuniga (2019-yil 15-yanvardagi tahririda) rioya qilish.
Ushbu e'lon yoki uning mazmunining biron bir qismi mazkur e’lon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin bo`lgan UzAssets, Kompaniya va KPMGning Kompaniyani sotish bilan bo`g`liq biror bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. UzAssets va KPMG (Bitim doirasida UzAssetsning eksklyuziv moliyaviy maslahatchisi vazifasini bajaruvchi) o'z xohishiga ko'ra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni o'z zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar bo‘yicha ish tutish va/yoki UzAssets, FNQZ va KPMG tomonidan ko‘zda tutilgan reja jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;
(iv) istalgan vaqtda va sabablarni tushuntirmasdan Bitimga taalluqli bo‘lgan har qanday potensial xaridor (xaridorlar) bilan har qanday muhokama va muzokaralarni tugatish huquqlarini o‘zida saqlab qoladi.
(v) jarayon haqida qo‘shimcha maʼlumot yoki tushuntirishlar olish uchun a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzSSandykbayeva@kpmg.kz va annakireeva@kpmg.ru elektron pochta manzillariga murojaat qilish mumkin.

Дополнение к Объявлению о продаже доли в уставном фонде ООО «Ферганский нефтеперерабатывающий завод»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 г. №УП-6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов» проводится работа по организации продажи 100 процентов доли в уставном капитале ООО «Ферганский нефтеперерабатывающий завод» (далее — «Завод» или «ФНПЗ»).
На сайте Инвестиционной компании АО «UzAssets» (далее — «UzAssets») 30 апреля 2021 г. было опубликовано Объявление о запуске процесса продажи и о приглашении к участию всех заинтересованных сторон.
С учетом рекомендации Консультанта по приватизации – компании «KPMG» по наилучшей мировой практике подобных транзакций и приоритетов развития Завода, объявляется о двухэтапном процессе продажи ФНПЗ (далее – Сделка или Продажа).
В соответствии с принятым подходом, процесс продажи ФНПЗ состоит из следующих этапов:
1. На основании Выражения заинтересованности, заключение Соглашения о конфиденциальности
2. Сбор обязывающих предложений, переговоры и закрытия Сделки.
На первом этапе на основе полученных Выражений о заинтересованности Продавцом будет предложено подписать до 3 июля 2021 г. Соглашение о конфиденциальности (СОК), для допуска к Этапу 2 Сделки. При этом, Продавцом будут приниматься и рассматриваться поступившие Выражения заинтересованности до 18-00 часов 3 июля 2021 г. по ташкентскому времени.
По итогам подписания СОК, на втором этапе потенциальные инвесторы, одновременно 6 июля 2021 года получат доступ к дополнительной информации.
Потенциальным инвесторам будет предложено провести анализ дополнительной информации и подтвердить готовность совершить Сделку, предоставив обязывающее предложение и правки к проекту договору купли-продажи (ДКП) в срок не позднее 30 августа 2021 года.
Потенциальные инвесторы должны будут предоставить информацию, необходимую и достаточную для прохождения ими квалификационного отбора по критериям в соответствии с Приложением 1, вместе со своими обязывающими предложениями.
На основе полученных обязывающих предложений и правок к ДКП Продавец в трехнедельный срок утвердит список компаний, допущенных к возможным переговорам. Победитель будет определен с учетом, помимо прочего, наилучшего сочетания ценового предложения и согласованных условий ДКП.
Приложение 1. Квалификационные требования, предъявляемые к Участникам процесса.
Данные требования предназначены для определения победителя (наряду с другими условиями, включающими в себя ценовое предложение и условия ДКП).
Наличие профессионального опыта покупателя и/или его учредителей и/или бенефициаров и/или аффилированных групп компаний покупателя в области производства и продажи нефтепродуктов;
Достаточные финансовые ресурсы для приобретения 100% доли в уставном капитале за денежные средства или их эквиваленты;
Возможность и готовность инвестировать в ФНПЗ в рамках реализации программы модернизации Завода для достижения долгосрочного роста бизнеса и экономики Республики Узбекистан как это обозначено в Информации о выполнении Программы мероприятий по развитию ООО «Ферганский НПЗ» на 2020-2030 годы, с которой потенциальные покупатели могут ознакомиться после подписания соглашения о конфиденциальности, в частности, обеспечение выполнения следующих условий:
Налаживание производство современных и экологически чистых бензинов и дизельного топлива, соответствующих требованиям Евро-5;
Налаживание производства базовых и моторных масел II и III групп по API, а также производство авиакеросина Джет А-1;
Увеличение производства сжиженного природного газа из углеводородных газов;
Увеличение глубины обработки сырья до 92%;
Проведение модернизации маслоблока и налаживание производства моторных масел, соответствующих международным стандартам;
Обеспечение увеличение производственных мощностей не менее чем до 2 млн тонн к 2030 году.
Возможность и готовность покупателя обеспечить занятость персонала Завода согласно среднесписочной численности на дату закрытия сделки в течение 1 года с даты закрытия сделки; оптимизация среднесписочной численности возможна не более чем на 20% в год начиная со второго года с выплатой компенсаций;
Соблюдение Закона Республики Узбекистан № 660-II (в редакции 15 января 2019 года) «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения».
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны UzAssets, Компании и KPMG в отношении продажи Завода, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. UzAssets и KPMG оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно UzAssets, ФНПЗ и KPMG графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;