Bunda, O‘zbekistonning yirik korxonalariga korporativ boshqaruvning zamonaviy mexanizmlarini joriy, xususiylashtirish doirasidagi loyihalarni amalga oshirish yuzasidan hamkorlikning muhim jihatlari va istiqbollari, xususan, Milliy investitsiya jamg‘armasini tashkil etish masalasi ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida, Davaktiv agentligi Direktori Akmalxon Ortikov tomonidan 2023-yil 17-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Singapurga amalga oshirgan davlat tashrifidan so‘ng O‘zbekiston-Singapur munosabatlari yangi bosqichga ko‘tarilib, hamkorlik aloqalari ancha faollashgani ta’kidlandi.
Shu bilan birga, joriy yilning 24-mart kuni davlatimiz rahbarining qarori bilan yangi xususiylashtirish dasturi tasdiqlanganligi, unga ko‘ra, mamlakatimizda ilk bor 1001 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari va 1046 ta ko‘chmas mulk obyektlari xususiylashtirilishi, qolaversa, 40 ta yirik korxona va banklarning o‘rtacha 2 foiz aksiyalari “xalqchil IPO” tamoyili ostida savdoga chiqarilishi ma’lum qilindi.
O‘z navbatida, “Templeton Asset Management Ltd” kompaniyasi direktori Manraj Sekhon mamlakatimiz iqtisodiyotida davlat ishtirokini qisqartirish, xususiylashtirish va korporativ boshqaruv sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar rivojlangan davlatlarning ijobiy tajribasi misolida mamlakatning o‘z brendini shakllanishiga, bu esa, nufuzli xalqaro investorlarning O‘zbekistonga ishonchini yanada ortishiga sabab bo‘lishini ta’kidlab o‘tdi.
Shuningdek, uchrashuv davomida Davaktiv agentligi vakillari “Templeton Asset Management Ltd” kompaniyasining uzoq yillik tajribasiga alohida to’xtalib, xususiylashtirish dasturiga asosan yirik davlat kompaniyalarini kapital bozoriga olib chiqish va “xalqchil IPO” loyihasini samarali amalga oshirishda ularning ko‘magi muhim ahamiyatga ega ekanligini bildirdilar.
Shu o‘rinda, tomonlar keyingi hamkorlik yo‘nalishlarini belgilab, ularni amalga oshirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni kelishib oldilar.

Рассмотрены важные аспекты сотрудничества по применению опыта сингапурской компании «Templeton Asset Management Ltd» в реформировании системы управления государственными предприятиями
29 марта текущего года руководство Агентства по управлению государственными активами (далее - Агентство госактивов) приняло делегацию во главе Директора сингапурской компании «Templeton Asset Management Ltd» Манраджа Сехона.
В этой связи, были рассмотрены важные аспекты и перспективы сотрудничества по внедрению современных механизмов корпоративного управления и реализации проектов на крупных предприятиях Узбекистана, в частности, вопрос создания Национального инвестиционного фонда.
В начале беседы директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков отметил, что после государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Сингапур 17 января 2023 года, узбекско-сингапурские отношения вышли на новый уровень, сотрудничество значительно активизировалось.
Вместе с тем известно, что 24 марта текущего года постановлением главы государства была утверждена новая программа приватизации, согласно которой, впервые в стране будут приватизированы государственные пакеты акций 1001 предприятий и 1046 объектов недвижимости, а также по принципу «народное IPO» будет выставлено на торги в среднем 2% акций 40 крупных предприятий и банков.
В свою очередь, директор компании «Templeton Asset Management Ltd» Манрадж Сехон отметил, что проводимые реформы в области сокращения государственного участия в экономике страны, новые программы приватизации и внедрения корпоративного управления, на примере положительного опыта развитых стран способствуют формированию собственного бренда страны, что еще больше повышает доверие к Узбекистану со стороны влиятельных международных инвесторов.
В то же время, в ходе встречи представители Агентства государственных активов отдельно остановились на многолетнем опыте "Templeton Asset Management Ltd.", заявив о важности их поддержки в эффективной реализации проекта «народного IPO» и выводе крупных публичных компаний на рынок капитала.
Соответственно, стороны определили дальнейшие направления сотрудничества и согласовали конкретные меры по их реализации.