Davlat aktivlarini boshqarish va xususiylashtirish sohasida xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlik jadallashtirilmoqda
Joriy yil 9-10 mart kunlari Davaktiv agentligi xodimlari uchun Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) hamda “Nestor Advisors” konsalting kompaniyasi (Buyuk Britaniya) ekspertlari ishtirokida seminar o‘tkazildi.
Семинарда Давактив агентлиги раҳбари ҳамда ЕТТБнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Алкис Дракинос ва етакчи иқтисодчиси  Рика Ишии иштирок этдилар.
Семинарда улар томонидан хусусийлаштириш жараёнларини илғор хорижий тажрибага таянган ҳолда амалга оширишда Давактив агентлиги билан ЕТТБ ўртасидаги ҳамкорлик муҳим экани билдирилиб, халқаро экспертлар иштирокидаги бу каби тадбирлар ходимлар малакасини ошириш ва халқаро тажрибани ўрганишда ижобий самара бериши таъкидланди.
Бугунги кунда Давактив агентлиги томонидан Европа тикланиш ва тараққиёт банки ва бошқа халқаро ҳамда маҳаллий экспертлар билан биргаликда қуйидаги норматив ҳужжатлар лойиҳалари ишлаб чиқилмоқда:
“Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни лойиҳаси;
“Хусусийлаштириш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни лойиҳаси;
2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш Стратегияси лойиҳаси.
Семинарда Давактив агентлиги ва ЕТТБ ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ҳамда режалаштирилган ислоҳотларни амалга ошириш учун тегишли меъёрий-ҳуқуқий базани яратишда ҳамкорликни кенгайтиришга келишиб олдилар.

Расширяется сотрудничество с международными финансовыми институтами в сфере управления государственными активами и приватизации
9-10 марта текущего года состоялся семинар для сотрудников Агентства по управлению государственными активами с участием экспертов Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) и консалтинговой компании “Nestor Advisors” (Великобритания).
На семинаре приняли участие руководитель Агентства по управлению государственными активами, глава представительства ЕБРР в Узбекистане Алкис Дракинос и ведущий экономист ЕБРР Рика Ишии.
В ходе семинара была подчеркнута важность сотрудничества Агентства и ЕББР по организации подобных мероприятий с участием международных экспертов, который способствует повышению навыков и знаний сотрудников, а также позволяет изучить международный опыт.
Агентством совместно с Европейским банком реконструкции и развития, другими международными и местными экспертами на сегодняшний день разрабатываются проекты следующих нормативных документов:
Закон Республики Узбекистан "Об управлении государственным имуществом";
Закон Республики Узбекистан "О приватизации";
Стратегия управления и реформирования предприятий с участием государства на 2021-2025 годы.
На семинаре также была достигнута договорённость по расширению сотрудничества Агентства и ЕБРР по созданию соответствующей нормативно-правовой базы для реализации намеченных реформ.