"Jamiyatni ijtimoiy-iqtisodiy transformatsiyalash sharoitida bozor va mulkiy munosabatlarni rivojlantirish" xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasida qatnashish uchun arizalar qabul qilinadi
2024-yil 3-may kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi huzuridagi Xususiylashtirish va davlat aktivlarini boshqarish muammolarini tadqiq etish markazida "Jamiyatni ijtimoiy-iqtisodiy transformatsiyalash sharoitida bozor va mulkiy munosabatlarni rivojlantirish" mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya oʻtkazilishi rejalashtirilmoqda. Mazkur konferensiya Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Tadqiqotlar markazi tashkil etilganligining 30 yilligiga bagʻishlangan.
Konferensiya boshlanishi vaqti: soat 10:00 (Toshkent vaqti bilan).
Konferensiya tili: oʻzbek, rus va ingliz
Konferensiyaning asosiy yoʻnalishlari:
1. Davlat mulkini xususiylashtirish – mulkiy munosabatlarni oʻzgartirish, xususiy mulkni rivojlantirish va iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish asosi.
2. Davlat mulkini samarali boshqarish va davlat aktivlarini transformatsiyalash institutlari va mexanizmlarini rivojlantirish.
3. Xoʻjalik jamiyatlarida, shu jumladan davlat ishtirokidagi korxonalarda korporativ boshqaruvning zamonaviy xalqaro standartlari va ilgʻor amaliyotini joriy etish.
4. Iqtisodiy nochor korxonalarni moliyaviy sogʻlomlashtirish metodologiyasi va mexanizmlarini, toʻlovga qobiliyatsizlik va bankrotlik tartib-taomillarini takomillashtirish.
5. Qimmatli qogʻozlar bozorining faoliyat koʻrsatish mexanizmlari orqali kapital bozorini, uning infratuzilmasini rivojlantirish va investorlarni jalb qilish.
6. Koʻchmas mulk bozorini rivojlantirish, baholash va rieltorlik faoliyatini davlat tomonidan tartibga solish hamda faoliyat koʻrsatishini takomillashtirish masalalari.
Mazkur konferensiyada ishtirok etish uchun 2024-yil 3-may sanasiga qadar konferensiya yoʻnalishlari boʻyicha maqola/tezisni (ilova qilingan shakldagi ariza bilan birgalikda) oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida taqdim etish lozim.
Maqola/tezislar elektron shaklda quyidagi elektron pochta manzili boʻyicha: research@davaktiv.uz yoki quyidagi Telegram akkaunt orqali: @Mirakhmad1 (Miraxmad Jalilov) qabul qilinadi.
Konferensiya ishida mahalliy va xorijiy oliy taʼlim muassasalarining oʻqituvchilari, doktorantlari, mustaqil tadqiqotchilari va talabalari, ilmiy-tadqiqot muassasalarining ilmiy xodimlari, shuningdek davlat organlari, korxonalar hamda nodavlat tashkilotlarning rahbar xodimlari va mutaxassislari ishtirok etishlari mumkin. Konferensiyada onlayn rejimida ishtirok etishni xohlovchi shaxslarga oldindan ulanish etish uchun havola yuboriladi.
Konferensiya materiallari toʻplamini nashr etish va tashkiliy ishlarni amalga oshirish uchun Oʻzbekistonlik ishtirokchilar har bir sahifa uchun 30 000 soʻm miqdorida tashkiliy badal toʻlashlari lozim. Xorijiy mamlakatlardan boʻlgan ishtirokchilar uchun konferensiyada ishtirok etish bepul.
Konferensiya maqola/tezislarini rasmiylashtirishga qoʻyiladigan talablar:
• maqola/tezis konferensiya ilmiy yoʻnalishlariga oid dolzarb mavzularda, ilmiy tahlil va tugallangan fikrlar asosida, ilmiy-amaliy tavsiyalarni oʻz ichiga qamrab olgan holda, imloviy xatolarsiz taqdim etilishi lozim;
• maqola/tezis matni 3-5 betdan oshmasligi lozim;
• matn muharriri – MS Word;
• varaq formati – A4 oʻlchovli, kitob shakli, matnning har bir tomonidan – 20 mm;
• shrift: garnitura – Times New Roman, 14 kegl kattaligida;
• xatboshi – 1,0 sm, qatorlar oraligʻi – bir interval, tekislash – matn kengligi boʻyicha;
• maqola/tezis nomi uning yuqori qismida BOSH HARFLARDA yoziladi, qalin shriftda, tekislash markazdan.
• bir qatordan keyin oʻng tomonda muallif maʼlumotlari koʻrsatiladi (F.I.Sh. (toʻliq), ish joyi, ilmiy darajasi va ilmiy unvoni, elektron pochta manzili va mobil telefon raqami). Bir qatordan keyin maqola/tezisning asosiy matni beriladi.
• jadval va grafiklar MS Excel formatida; rasm va sxemalar MS Word formatida; formulalar MS Equation muharririda;
• barcha jadval, grafik, rasm va sxemalarning manbasi va izohi keltirilishi shart;
• adabiyotlar roʻyxati maqola/tezis oxirida keltiriladi. Foydalanilgan manba va adabiyotlarga havolalar maqola/tezis asosiy matni ichida kvadrat qavslar ichida keltirilishi (masalan, [1]) hamda matnda zikr qilish tartibida joylashtirilishi kerak. Adabiyotlar roʻyxatining rasmiylashtirilishi GOST 7.0.100-2018 ga muvofiq boʻlishi kerak.
• maqola/tezis fayli nomlanishida konferensiyaning tegishli yoʻnalishi raqami va muallif familiyasi lotin harflarda koʻrsatilgan boʻlishi kerak (masalan: 1-Saidov.doc).
Maqola/tezis matni tahrir qilingan boʻlishi va rasmiylashtirishning texnik talablariga qatʼiy mos kelishi kerak. Ushbu talablarga javob bermaydigan va kechikib yuborilgan maqola/tezislar qabul qilinmaydi. Muallif maqola/tezisning mazmuni, matnda foydalanilgan misollar, iqtiboslar va maʼlumotlarning aniqligi va ishonchliligi uchun javobgardir.
Bitta muallifdan faqat bitta yakka tartibda maqola/tezis qabul qilinadi, qolganlari (2 tadan koʻp boʻlmagan) hammualliflikda boʻlishi mumkin. Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya yakunlari boʻyicha konferensiya materiallari toʻplami nashr etiladi. Ekspertlardan ijobiy tavsiyalar olgan mualliflarning maqola/tezislari konferensiya materiallari toʻplamida chop etiladi. Konferensiya materiallari toʻplami konferensiya oʻtkazilgandan keyin mualliflarga elektron tarzda yuboriladi.
Tashkiliy badalni oʻtkazish uchun bank karta raqami: 8600 1129 9647 7501 (Ashurov Zufar Abdulloyevich).
Konferensiya tashkiliy qoʻmitasi manzili: Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi huzuridagi Xususiylashtirish va davlat aktivlarini boshqarish muammolarini tadqiq etish markazi, Toshkent shahar, Mirobod tumani, Amir Temur koʻchasi 6-uy. Tel.: (99871) 259-21-06.
Muallif (mualliflar) arizasi
“JAMIYATNI IJTIMOIY-IQTISODIY TRANSFORMATSIYALASH SHAROITIDA BOZOR VA MULKIY MUNOSABATLARNI RIVOJLANTIRISH”
xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasida ishtirok etish uchun
Muallif familiyasi, ismi va sharifi (toʻliq)
Shahar, mamlakat
Ish yoki oʻqish joyi (tashkilotning toʻliq nomi)
Lavozimi
Ilmiy daraja va ilmiy unvon
E-mail
Telefon raqamlari
Ishtirok etish shakli (shaxsan/sirtdan)
Maqola/tezis nomi
Yoʻnalish raqami va nomi
Tashkiliy badal toʻlovi (toʻlov tasdigʻi ilova qilinishi kerak)
"Jamiyatni ijtimoiy-iqtisodiy transformatsiyalash sharoitida bozor va mulkiy munosabatlarni rivojlantirish" mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasida ishtirok etish uchun maqola/tezisni yuborib, men oʻz amqola/tezisimni konferensiya toʻplamida bepul (muallif haqi toʻlanmasdan) nashr etishga roziman.

Applications are accepted for participation in the international scientific and practical conference “Development of Market and Property Relations in Conditions of Social and Economic Transformation of Society”
On 3 May 2024, the Center for research of problems in privatization and state assets management under the State Assets Management Agency is planning to hold an international scientific and practical conference on the topic: “Development of Market and Property Relations in Conditions of Social and Economic Transformation of Society”, dedicated to the 30th anniversary of formation of the Research Center of the State Assets Management Agency.
Beginning of the conference: 10.00 Tashkent time.
Languages of the conference: Uzbek, Russian and English
The main areas of the conference:
1. Privatization of state property – a basis for transformation of property relations, development of private property and reduction of state participation in the economy.
2. Development of institutions and mechanisms for effective management of state property and transformation of state assets.
3. Introduction of modern international standards and best practices of corporate governance in business companies, including state-owned enterprises.
4. Improvement of methodology and mechanisms for implementing the financial rehabilitation of economically insolvent enterprises, insolvency and bankruptcy procedures.
5. Development of capital market, its infrastructure and attraction of investors through the mechanisms of functioning of the securities market.
6. Issues of development of real estate market, improvement of state regulation and functioning of appraisal and real estate activities.
To participate in the conference, it is needed to submit by May 3, 2024 a paper in the areas of the conference (with an application in the attached form) in Uzbek, Russian or English.
The conference can be attended by teachers, doctoral students, independent researchers and students of local and foreign universities, scientific personnel of research institutions, as well as managers and specialists of government agencies, enterprises and non-governmental organizations. Persons who wish to participate in the conference online will be sent a connection link in advance.
To publish the conference proceedings and carry out organizational work, participants from Uzbekistan must pay an organizational fee in the amount of 30,000 soums per page. Participation in the conference for participants from foreign countries is free.
Requirements for formatting the conference paper:
• paper must be presented without spelling errors on current topics related to the scientific areas of the conference, based on scientific analysis and complete opinions, including scientific and practical recommendations;
• text of paper should not exceed 3-5 pages;
• text editor – MS Word;
• sheet format – A4 format, book format, on each side of the text – 20 mm;
• font: Times New Roman, size 14;
• paragraph – 1.0 cm, line spacing – single, align to width;
• title of the paper – should be written at the top of the paper in CAPITAL LETTERS, bold, centered;
• in the right corner, through a line, the author’s data should be indicated (name and surname (full), place of work, academic degree and academic title, email address and mobile phone number). After one line, the main text of the paper should be written;
• tables and graphs should be in MS Excel format; pictures and diagrams should be in MS Word format; formulas should be done by MS Equation editor;
• sources and explanations for all tables, graphs, figures and diagrams must be provided;
• list of references should be given at the end of the paper. Links to the source and literature used should be given within the main text of the paper in square brackets (for example, [1]) and placed in the order of mention throughout the text. The design of the bibliographic list must be in accordance with GOST 7.0.100-2018.
• file name of the paper should indicate the number of the appropriate area of the conference and the author’s surname in Latin letters (for example: 1-Saidov.doc).
The text of the paper must be edited and strictly comply with the technical requirements for formatting. Papers that do not meet the requirements and are submitted late will not be accepted. The author is responsible for the content of the paper, the reliability and accuracy of examples, quotes and information used in the text.
Only one individual paper is accepted from one author, the rest (no more than 2) are possible in co-authorship. Upon the completion of the international scientific and practical conference, the conference proceedings will be published. Authors’ papers, which received positive recommendations from experts, will be published in the conference proceedings. The conference proceedings in electronic form will be sent to the authors after the conference.
Papers will be accepted electronically by email: research@davaktiv.uz or via Telegram account: @Mirakhmad1 (Mirahmad Jalilov).
Bank card number for transferring the amount of organizational fee: 8600 1129 9647 7501 (Ashurov Zufar Abdulloyevich).
The address of the conference organizing committee: Center for research of problems in privatization and state assets management under the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan, Tashkent city, Mirabad district, Amir Temur Street, 6. Tel.: (99871) 259-21-06.
Author’s (authors’) application
for participation in the international scientific and practical conference
"DEVELOPMENT OF MARKET AND PROPERTY RELATIONS IN CONDITIONS OF SOCIAL AND ECONOMIC TRANSFORMATION OF SOCIETY"
Author’s name and surname (full)
Place of work or study (full name of organization)
Academic degree and academic title
E-mail
Telephone numbers
Form of participation (in person/in absentia)
Title of the paper
Number and name of the main area of the conference
Payment of the organizational fee (confirmation of payment should be attached)
By submitting my paper for participation in the international scientific and practical conference Development of Market and Property Relations in Conditions of Social and Economic Transformation of SocietyI agree to the free (without payment of royalties) publication of my paper in the conference proceedings.