"Jamiyatni ijtimoiy-iqtisodiy transformatsiyalash sharoitida bozor va mulkiy munosabatlarni rivojlantirish" xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasida qatnashish uchun arizalar qabul qilinadi
2024-yil 3-may kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi huzuridagi Xususiylashtirish va davlat aktivlarini boshqarish muammolarini tadqiq etish markazida "Jamiyatni ijtimoiy-iqtisodiy transformatsiyalash sharoitida bozor va mulkiy munosabatlarni rivojlantirish" mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya oʻtkazilishi rejalashtirilmoqda. Mazkur konferensiya Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Tadqiqotlar markazi tashkil etilganligining 30 yilligiga bagʻishlangan.
Konferensiya boshlanishi vaqti: soat 10:00 (Toshkent vaqti bilan).
Konferensiya tili: oʻzbek, rus va ingliz
Konferensiyaning asosiy yoʻnalishlari:
1. Davlat mulkini xususiylashtirish – mulkiy munosabatlarni oʻzgartirish, xususiy mulkni rivojlantirish va iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish asosi.
2. Davlat mulkini samarali boshqarish va davlat aktivlarini transformatsiyalash institutlari va mexanizmlarini rivojlantirish.
3. Xoʻjalik jamiyatlarida, shu jumladan davlat ishtirokidagi korxonalarda korporativ boshqaruvning zamonaviy xalqaro standartlari va ilgʻor amaliyotini joriy etish.
4. Iqtisodiy nochor korxonalarni moliyaviy sogʻlomlashtirish metodologiyasi va mexanizmlarini, toʻlovga qobiliyatsizlik va bankrotlik tartib-taomillarini takomillashtirish.
5. Qimmatli qogʻozlar bozorining faoliyat koʻrsatish mexanizmlari orqali kapital bozorini, uning infratuzilmasini rivojlantirish va investorlarni jalb qilish.
6. Koʻchmas mulk bozorini rivojlantirish, baholash va rieltorlik faoliyatini davlat tomonidan tartibga solish hamda faoliyat koʻrsatishini takomillashtirish masalalari.
Mazkur konferensiyada ishtirok etish uchun 2024-yil 3-may sanasiga qadar konferensiya yoʻnalishlari boʻyicha maqola/tezisni (ilova qilingan shakldagi ariza bilan birgalikda) oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida taqdim etish lozim.
Maqola/tezislar elektron shaklda quyidagi elektron pochta manzili boʻyicha: research@davaktiv.uz yoki quyidagi Telegram akkaunt orqali: @Mirakhmad1 (Miraxmad Jalilov) qabul qilinadi.
Konferensiya ishida mahalliy va xorijiy oliy taʼlim muassasalarining oʻqituvchilari, doktorantlari, mustaqil tadqiqotchilari va talabalari, ilmiy-tadqiqot muassasalarining ilmiy xodimlari, shuningdek davlat organlari, korxonalar hamda nodavlat tashkilotlarning rahbar xodimlari va mutaxassislari ishtirok etishlari mumkin. Konferensiyada onlayn rejimida ishtirok etishni xohlovchi shaxslarga oldindan ulanish etish uchun havola yuboriladi.
Konferensiya materiallari toʻplamini nashr etish va tashkiliy ishlarni amalga oshirish uchun Oʻzbekistonlik ishtirokchilar har bir sahifa uchun 30 000 soʻm miqdorida tashkiliy badal toʻlashlari lozim. Xorijiy mamlakatlardan boʻlgan ishtirokchilar uchun konferensiyada ishtirok etish bepul.
Konferensiya maqola/tezislarini rasmiylashtirishga qoʻyiladigan talablar:
• maqola/tezis konferensiya ilmiy yoʻnalishlariga oid dolzarb mavzularda, ilmiy tahlil va tugallangan fikrlar asosida, ilmiy-amaliy tavsiyalarni oʻz ichiga qamrab olgan holda, imloviy xatolarsiz taqdim etilishi lozim;
• maqola/tezis matni 3-5 betdan oshmasligi lozim;
• matn muharriri – MS Word;
• varaq formati – A4 oʻlchovli, kitob shakli, matnning har bir tomonidan – 20 mm;
• shrift: garnitura – Times New Roman, 14 kegl kattaligida;
• xatboshi – 1,0 sm, qatorlar oraligʻi – bir interval, tekislash – matn kengligi boʻyicha;
• maqola/tezis nomi uning yuqori qismida BOSH HARFLARDA yoziladi, qalin shriftda, tekislash markazdan.
• bir qatordan keyin oʻng tomonda muallif maʼlumotlari koʻrsatiladi (F.I.Sh. (toʻliq), ish joyi, ilmiy darajasi va ilmiy unvoni, elektron pochta manzili va mobil telefon raqami). Bir qatordan keyin maqola/tezisning asosiy matni beriladi.
• jadval va grafiklar MS Excel formatida; rasm va sxemalar MS Word formatida; formulalar MS Equation muharririda;
• barcha jadval, grafik, rasm va sxemalarning manbasi va izohi keltirilishi shart;
• adabiyotlar roʻyxati maqola/tezis oxirida keltiriladi. Foydalanilgan manba va adabiyotlarga havolalar maqola/tezis asosiy matni ichida kvadrat qavslar ichida keltirilishi (masalan, [1]) hamda matnda zikr qilish tartibida joylashtirilishi kerak. Adabiyotlar roʻyxatining rasmiylashtirilishi GOST 7.0.100-2018 ga muvofiq boʻlishi kerak.
• maqola/tezis fayli nomlanishida konferensiyaning tegishli yoʻnalishi raqami va muallif familiyasi lotin harflarda koʻrsatilgan boʻlishi kerak (masalan: 1-Saidov.doc).
Maqola/tezis matni tahrir qilingan boʻlishi va rasmiylashtirishning texnik talablariga qatʼiy mos kelishi kerak. Ushbu talablarga javob bermaydigan va kechikib yuborilgan maqola/tezislar qabul qilinmaydi. Muallif maqola/tezisning mazmuni, matnda foydalanilgan misollar, iqtiboslar va maʼlumotlarning aniqligi va ishonchliligi uchun javobgardir.
Bitta muallifdan faqat bitta yakka tartibda maqola/tezis qabul qilinadi, qolganlari (2 tadan koʻp boʻlmagan) hammualliflikda boʻlishi mumkin. Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya yakunlari boʻyicha konferensiya materiallari toʻplami nashr etiladi. Ekspertlardan ijobiy tavsiyalar olgan mualliflarning maqola/tezislari konferensiya materiallari toʻplamida chop etiladi. Konferensiya materiallari toʻplami konferensiya oʻtkazilgandan keyin mualliflarga elektron tarzda yuboriladi.
Tashkiliy badalni oʻtkazish uchun bank karta raqami: 8600 1129 9647 7501 (Ashurov Zufar Abdulloyevich).
Konferensiya tashkiliy qoʻmitasi manzili: Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi huzuridagi Xususiylashtirish va davlat aktivlarini boshqarish muammolarini tadqiq etish markazi, Toshkent shahar, Mirobod tumani, Amir Temur koʻchasi 6-uy. Tel.: (99871) 259-21-06.
Muallif (mualliflar) arizasi
“JAMIYATNI IJTIMOIY-IQTISODIY TRANSFORMATSIYALASH SHAROITIDA BOZOR VA MULKIY MUNOSABATLARNI RIVOJLANTIRISH”
xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasida ishtirok etish uchun
Muallif familiyasi, ismi va sharifi (toʻliq)
Shahar, mamlakat
Ish yoki oʻqish joyi (tashkilotning toʻliq nomi)
Lavozimi
Ilmiy daraja va ilmiy unvon
E-mail
Telefon raqamlari
Ishtirok etish shakli (shaxsan/sirtdan)
Maqola/tezis nomi
Yoʻnalish raqami va nomi
Tashkiliy badal toʻlovi (toʻlov tasdigʻi ilova qilinishi kerak)
"Jamiyatni ijtimoiy-iqtisodiy transformatsiyalash sharoitida bozor va mulkiy munosabatlarni rivojlantirish" mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasida ishtirok etish uchun maqola/tezisni yuborib, men oʻz amqola/tezisimni konferensiya toʻplamida bepul (muallif haqi toʻlanmasdan) nashr etishga roziman.

Принимаются заявки на участие в международной научно-практической конференции «Развитие рыночных и имущественных отношений в условиях социально-экономической трансформации общества»
3 мая 2024 года в Центре исследования проблем приватизации и управления государственными активами при Агентстве по управлению государственными активами планируется проведение международной научно-практической конференции на тему: «Развитие рыночных и имущественных отношений в условиях социально-экономической трансформации общества», посвященной 30-летию годовщины образования Центра исследований Агентства по управлению государственными активами.
Начало проведения конференции: 10:00 (по ташкентскому времени).
Язык конференции: узбекский, русский и английский.
Основные направления конференции:
1. Приватизация государственного имущества – основа преобразования имущественных отношений, развития частной собственности и сокращения государственного участия в экономике.
2. Развитие институтов и механизмов эффективного управления государственным имуществом и трансформации государственных активов.
3. Внедрение современных международных стандартов и наилучшей практики корпоративного управления в хозяйственных обществах, в том числе в предприятиях с государственным участием.
4. Совершенствование методологии и механизмов осуществления финансового оздоровления экономически несостоятельных предприятий, процедур неплатежеспособности и банкротства.
5. Развитие рынка капитала, его инфраструктуры и привлечение инвесторов через механизмы функционирования рынка ценных бумаг.
6. Вопросы развития рынка недвижимости, совершенствования государственного регулирования и функционирования оценочной и риэлторской деятельности.
Для участия в конференции необходимо в срок до 3 мая 2024 года предоставить статью/тезис по направлениям конференции (с заявкой по прилагаемой форме) на узбекском, русском или английском языках.
Статьи/тезисы принимаются в электронном виде по электронной почте: research@davaktiv.uz или через Telegram аккаунт: @Mirakhmad1 (Мирахмад Жалилов).
В конференции могут принять участие преподаватели, докторанты, независимые соискатели и студенты отечественных и зарубежных вузов, научные работники научно-исследовательских учреждений, а также руководители и специалисты государственных органов, предприятий и негосударственных организаций. Лицам, пожелавшим участвовать в конференции в режиме онлайн, заблаговременно будет выслана ссылка для подключения.
Для издания сборника материалов конференции и проведения организационной работы участникам из Узбекистана необходимо внести организационный взнос в размере 30 000 сумов за страницу. Участие в конференции участников из зарубежных стран бесплатное.
Требования к оформлению статей/тезисов конференции:
• статья/тезис должна быть представлен без орфографических ошибок по актуальным темам, относящимся к научным направлениям конференции, на основе научного анализа и законченных мнений, включая научно-практические рекомендации;
• текст статьи/тезиса не должен превышать 3-5 страниц;
• текстовый редактор – MS Word;
• формат листа – формат А4, книжная, с каждой стороны текста – 20 мм;
• шрифт: гарнитура – Times New Roman, размер шрифта – 14 пт;
• абзацный отступ – 1,0 см, междустрочный интервал – одинарный, выравнивание – по ширине;
• заглавие статьи/тезиса – в верхней части статьи/тезиса ПРОПИСНЫМИ буквами, полужирным шрифтом, выравнение по центру;
• в правом углу через строку указываются данные автора (Ф.И.О. (полностью), место работы, ученая степень и ученое звание, адрес электронной почты и номер мобильного телефона). Через одну строку приводится основной текст статьи/тезиса;
• таблицы и графики в формате MS Excel; картинки и схемы в формате MS Word; формулы в редакторе MS Equation;
• источники и пояснения ко всем таблицам, графикам, рисункам и диаграммам должны быть предоставлены;
• список литературы приводится в конце статьи/тезиса. Ссылки на источник и использованную литературу должны быть приведены внутри основного текста статьи/тезиса в квадратных скобках (например, [1]) и расставляются в порядке упоминания по тексту. Оформление библиографического списка должно быть в соответствии с ГОСТ 7.0.100-2018.
• в названии файла статьи/тезиса должен быть указан номер соответствующего направления конференции и фамилия автора латинскими буквами (например:
1-Saidov.doc).
Текст статьи/тезиса должен быть отредактирован и строго соответствовать техническим требованиям оформления. Статьи/тезисы, не соответствующие требованиям и направленные с опозданием, приниматься не будут. Автор несет ответственность за содержание статьи/тезиса, достоверность и точность примеров, цитат и информации, использованных в тексте.
От одного автора принимается только одна индивидуальная статья/тезис, остальные (не более 2-х) возможны в соавторстве. По итогам международной научно-практической конференции будет опубликован сборник материалов конференции. Статьи/тезисы авторов, получивших положительные рекомендации экспертов будут опубликованы в сборнике материалов конференции. Электронный сборник материалов конференции будет выслан авторам после проведения конференции.
Номер банковской карты для перевода организационного взноса: 8600 1129 9647 7501 (Ashurov Zufar Abdulloyevich).
Адрес оргкомитета конференции: Центр исследования проблем приватизации и управления государственными активами при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан, город Ташкент, Мирабадский район, улица Амира Темура, 6. Тел.: (99871) 259-21-06.
Заявка автора (авторов)
на участие в международной научно-практической конференции
«РАЗВИТИЕ РЫНОЧНЫХ И ИМУЩЕСТВЕННЫХ ОТНОШЕНИЙ В УСЛОВИЯХ СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКОЙ ТРАНСФОРМАЦИИ ОБЩЕСТВА»
Фамилия, имя, отчество автора (полностью)
Город, страна
Место работы или учебы (полное название организации)
Ученая степень и ученое звание
E-mail
Телефоны
Форма участия (очно/заочно)
Название статьи/тезиса
Номер и название секции
Оплата организационного взноса (нужно приложить подтверждение об оплате)
Направляя статью/тезис для участия в международной научно-практической конференции «Развитие рыночных и имущественных отношений в условиях социально-экономической трансформации общества», я даю согласие на безвозмездное (без выплаты авторского вознаграждения) опубликование моей статьи/тезиса в сборнике данной конференции.