“Nukus vinozavodi”AJning 51,0 foiz aksiyalar paketini sotish to`g`risida E’LON
O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 11-fevraldagi “Davlat aktivlarini xususiylashtirish jarayonlarini yanada jadallashtirish to`g`risida”gi
PF–6167-son Farmoniga muvofiq, O`zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi huzuridagi “UzAssets investisiya kompaniyasi” AJ (keyingi o`rinlarda – UzAssets yoki Sotuvchi) “Nukus vinozavodi”AJ (keyingi o`rinlarda – Kompaniya yoki Nukus Vino) ustav kapitalidagi 51 foiz aksiyalar paketini raqobatga asoslangan sotuv jarayoni orqali sotish rejasini e’lon qiladi (keyingi o`rinlarda – Bitim yoki Sotuv). UzAssets, boshqa omillar bilan bir qatorda, Bitim qiymatini maksimal darajaga oshirishdan manfaatdor.
Mazkur Bitim doirasida, xalqaro miqyosda tan olingan konsalting kompaniyalaridan kelib tushgan eng yaxshi takliflarni tanlab olish orqali Nukus Vinoni xususiylashtirish bo'yicha maslahatchi sifatida KPMG kompaniyasi (keyingi o`rinlarda – Maslahatchi) tanlab olingan.
Kompaniya to`g`risida qisqacha ma'lumot:
• Kompaniya Qoraqalpog'iston poytaxti Nukus shahrida joylashgan;
• Nukus Vino O'zbekistonda alkogolli ichimliklar bozorida etakchi o'rinni egallash bilan birga Nukus shahri byudjetining salmoqli qismini ta'minlovchi strategik korxona hisoblanadi;
• Kompaniya “Qarataw” savdo belgisi ostida aroq mahsuloti ishlab chiqaradi. Ushbu aroq markasi O'zbekistonda eng taniqli brendlardan bo'lib, uning hissasiga Nukus Vino aroq mahsulotlari ishlab chiqarish hajmining 95 foizdan ortig'i tog`ri keladi;
• Joriy ishlab chiqarish quvvati - yiliga 1,1 million dekalitrdan ortiq alkogolli ichimliklarni, 2020 yilda quvvatlardan foydalanish darajasi 85 foizni tashkil etdi;
• Mahsulotlarning aksariyati ichki bozorda, xususan 90 foizga yaqini Qoraqalpog'istonda sotiladi. Tushumlarning kichik hissasi Qozog'istonga eksport hisobiga to`g`ri keladi;
• Kompaniya xodimlarining umumiy soni 170 kishidan ortiq;
• 2020 yilda mahsulot sotishdan tushum 13,9 million AQSh dollarini, yalpi foyda - 3 million AQSh dollarini, sof foyda - 1,3 million AQSh dollarini tashkil etdi;
• Korxona gaz, suv, elektr energiyasi kabi muhandislik kommunikatsiyalari ulangan.
Quyidagi havola orqali Kompaniya to`g`risida qo`shimcha ma’lumot olish mumkin: https://nukus-vinozavod.uz/
Bitimni amalga oshirish jarayoni
Sotish jarayoni barcha manfaatdor tomonlar (keyingi o`rinlarda – Ishtirokchilar) uchun ochiq bo'lgan takliflarni taqdim etishning raqobatga asoslangan jarayoni sifatida tashkil etilgan. Qabul qilingan yondashuvga muvofiq, Kompaniyani sotish mexanizmi va jarayoni quyidagi bosqichlardan iborat bo'ladi:
1. Xat shaklida ariza (keyingi o'rinlarda – Ariza) yuborish orqali Bitimda ishtirok etish istagini bildirish va ishtirokchilarni malakaviy saralash;
2. Tijorat va moliyaviy takliflarni ko`rib chiqish va Bitimni tuzish.
Birinchi bosqichda Ishtirokchilarga ingliz, rus yoki o‘zbek tillarida (arizachining ixtiyoriga ko‘ra, ammo rus yoki o‘zbek tillarida tayyorlangan xat ingliz tilidagi xat bilan yuborilishi lozim) tayyorlangan xat shaklidagi Arizalarni Bitimni amalga oshirish uchun yetarli moliyaviy va boshqaruv resurslari mavjudligini nazarda tutuvchi malaka talablariga muvofiqligi to’g’risidagi hujjatlar yoki shu malaka talablariga mos kelishi to’g’risidagi tasdiq xati bilan birga taqdim etish taklif qilinadi. Malaka talablarining to'liq ro'yxati 1-ilovada ko’rsatib o’tilgan. Tasdiq xati bilan Ariza berilgan holda, tasdiqlovchi hujjatlar Majburiy taklifni taqdim etish muddatidan kechiktirmasdan taqdim etilishi mumkin. Arizalarni 2021-yil 19-iyul kuni Toshkent vaqti bilan soat 18:00 dan kechiktirmasdan quyidagi elektron manzillarga yuborish lozim: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz.
Arizalar berish jarayoni barcha Ishtirokchilar uchun ochiq.
UzAssets jalb qilingan Maslahatchi bilan birgalikda Kompaniyani sotish jarayonini shaffof, professional va muvaffaqiyatli tashkil etish uchun barcha zarur choralarni ko'radi.
Kelib tushgan Arizalarni o'rganish natijalariga ko'ra, Sotuvchi, 2021-yil
23-iyuldan kechiktirmay, ikkinchi bosqichga – tijorat va moliyaviy takliflarni ko`rib chiqish bosqichiga o`tkazishga ruxsat berilgan ishtirokchilar ro'yxatini (Short-List) shakllantiradi va ular tanlov natijalari to'g'risida shaxsan xabardor qilinadi.
Ikkinchi bosqich ishtirokchilariga Oshkor etmaslik to'g'risidagi bitimni (keyingi o'rinlarda - OEB) 2021-yil 25-iyuldan kechiktirmasdan imzolash taklif qilinadi. OEB imzolanganidan so`ng ikkinchi bosqich ishtirokchilari Sotuv jarayoni bilan bog'liq qo'shimcha tushuntirishlar va Kompaniyaning operatsion faoliyati tavsifini, shuningdek moliyaviy ma'lumotlar va Kompaniyaning moliyaviy ko`rsatkichlari prognozlarini o'z ichiga olgan axborot memorandumi shaklidagi Kompaniyaga oid axborot materiallarini olishadi. Bundan tashqari, ishtirokchilarga Kompaniyani qo’shimcha o`rganish, shu jumladan Kompaniyaning batafsil moliyaviy, huquqiy, soliq va boshqa ma'lumotlarini, shuningdek, Maslahatchi tomonidan tayyorlangan sotishdan oldingi o`rganish natijalarini o'z ichiga olgan virtual ma'lumotlar xonasiga kirish imkoniyati beriladi. Shuningdek, ishtirokchilarga Kompaniyaga tashrif buyurish huquqi beriladi. Bundan tashqari, ikkinchi bosqich ishtirokchilariga Oldi-sotdi shartnomasi loyihasi (keyingi o'rinlarda – Shartnoma) unga tuzatishlar va izohlarni Majburiy takliflar bilan birgalikda taqdim etish uchun beriladi.
Kompaniya to'g'risidagi ma'lumotlarni o`rganib chiqqandan so'ng, ikkinchi bosqich ishtirokchilariga Bitimni amalga oshirish uchun Majburiy taklifni 2021-yil 6-sentyabrdan kechiktirmasdan taqdim etish so’raladi. Muzokaralar davomida narx taklifi va sotib olish-sotish shartnomasining kelishilgan shartlarini eng yaxshi kombinatsiyasini taklif qilgan ishtirokchi g'olib deb e'lon qilinadi. Sotuvchi g'olibni "Toshkent" Respublika fond birjasi qoidalariga va O'zbekiston Respublikasi qonunchiligiga binoan Bitim tuzishga taklif qiladi.
1-Ilova. Jarayon Ishtirokchilariga (yuridik va jismoniy shaxslarga) qo'yiladigan malaka talablari
• Xaridor tomonidan Kompaniya faoliyatining asosiy yo'nalishlarini (vino va aroq mahsulotlarini ishlab chiqarish) saqlab qolish istagi va zavodning ishlashi, shu jumladan sanoat xavfsizligi, mehnatni va atrof-muhit muhofaza qilish talablarini bajarish uchun imkoniyati mavjudligini tasdiqlash;
• Bitimni, shuningdek Kompaniyaning operatsion faoliyatini o'z va/yoki qarz mablag'lari hisobidan moliyalashtirish imkoniyati mavjudligini tasdiqlash;
• Xaridorning ta'sischilari, benefitsiarlari va mansabdor shaxslari:
• ularga nisbatan jinoiy ishlar va tergovlarning mavjud emasligini tasdiqlashi;
• soxta tadbirkorlar va bankrotlarning xalqaro ro'yxatlariga, shuningdek, O'zbekiston Respublikasining shu kabi ro'yxatlariga kiritilmagan bo`lishi lozim.
• “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi O'zbekiston Respublikasining 660-II-sonli Qonuniga (2019 yil 15 yanvardagi tahririda) rioya qilish;
• Nukus Vino xodimlari oldidagi ijtimoiy shart-sharoitlarni amaldagi jamoaviy shartnomada ko'rsatilganidan kam bo`lmagan darajada bajarishga imkoniyati mavjudligi va tayyor bo’lishlik;
• 12 oy davomida Kompaniya xodimlar sonini Bitim yopilgan kundagi Kompaniyaning xodimlari sonidan kam bo'lmagan darajada saqlab turishga imkoniyat mavjudligi va tayyor bo’lishlik;
• “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi O'zbekiston Respublikasining 370-sonli Qonunining (2014 yil
5 maydagi tahririda) qolgan aksiyalar egalariga aksiyalarni bozor qiymatida sotib borasidagi taklifini eʼlon qilish bo`yicha talabiga rioya qilish.
• .
Ushbu e'lon yoki uning mazmunining biron bir qismi mazkur e’lon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin bo`lgan UzAssets, Kompaniya va KPMGning Kompaniyani sotish bilan bo`g`liq biror bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. UzAssets va KPMG o'z xohishiga ko'ra har qanday vaqtda va har qanday holatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni o'z zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor shaxslar uchun turli xil tartib-qoidalar bo‘yicha ish tutish va/yoki UzAssets, Kompaniya va KPMG tomonidan ko‘zda tutilgan reja jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;
(iv) istalgan vaqtda va sabablarni tushuntirmasdan Bitimga taalluqli bo‘lgan har qanday potensial xaridor (xaridorlar) bilan har qanday muhokama va muzokaralarni tugatish huquqlarini o‘zida saqlab qoladi;
(v) Kompaniyaning minimal sotish narxini ma’lum qilish;
(vi) jarayon haqida qo‘shimcha maʼlumot yoki tushuntirishlar olish uchun a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzSSandykbayeva@kpmg.kz va annakireeva@kpmg.ru elektron pochta manzillariga murojaat qilish mumkin.

Объявление о продаже 51,0% пакета акций АО «Nukus vinozavodi»
от 11 февраля 2021 г. №УП–6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», Инвестиционная компания АО «UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее — UzAssets или Продавец) объявляет о намерении продать долю в акционерном капитале АО «No'kis vinozavodi» (далее – Компания или Нукус Вино) в размере 51%, путем конкурентного процесса продажи (далее – Сделка или Продажа). UzAssets заинтересована, помимо прочего, в максимизации стоимости Сделки.
В рамках данной Сделки, по итогам отбора наилучших предложений, полученных от международно-признанных консалтинговых компаний, в качестве консультанта по приватизации Нукус Вино была выбрана компания KPMG (далее – Консультант).
• Компания располагается в столице Каракалпакстана - г. Нукус;
• Нукус Вино занимает лидирующие позиции на рынке ликероводочной продукции в Узбекистане и является стратегическим предприятием, обеспечивающим значительную долю бюджета г. Нукус;
• Компания выпускает водку под торговой маркой «Каратау». Данный бренд водки является самым узнаваемым в Узбекистане и на его долю приходится более 95% от общего объема производства водочной продукции Нукус Вино;
• Текущие производственные мощности – более 1,1 млн дал алкогольной продукции в год, загрузка мощностей в 2020 г. – 85%;
• Большая часть продукции реализуется на внутреннем рынке, при этом до 90% продукции – в Каракалпакстане. Малую долю в структуре выручки занимает экспорт в Казахстан;
• Общая численность сотрудников Компании превышает 170 человек;
• Выручка за 2020 г. составила 13,9 млн долл. США, валовая прибыль –
3 млн долл. США, чистая прибыль – 1,3 млн долл. США;
• На предприятии проведены инженерные коммуникации: газ, вода, электричество.
Дополнительную информацию о Компании и можно получить по ссылке: https://nukus-vinozavod.uz/
Продажа организована как конкурентный процесс подачи заявок, открытый для всех заинтересованных сторон (далее – Участники). В соответствии с принятым подходом, механизм и процесс продажи Компании будет состоять из следующих этапов:
1. Выражение заинтересованности посредством направления заявки в форме письма (далее — Заявка) и квалификационный отбор участников;
2. Рассмотрение коммерческих и финансовых предложений и заключение Сделки.
На первом этапе Участникам будет предложено подать Заявку в форме письма, подготовленного на английском, русском или узбекском языках (на усмотрение заявителя, при этом письмо на русском или узбекском языке должно сопровождаться письмом на английском языке) вместе с подтверждающими документами или письмом-заверением о соответствии квалификационным требованиям, включающим в себя наличие достаточных финансовых и управленческих ресурсов для осуществления Сделки. Полный перечень квалификационных требований приведен в Приложении 1. При предоставлении письма-заверения, подтверждающие документы могут быть предоставлены не позднее срока подачи Обязывающего предложения. Заявку необходимо отправить на электронные адреса: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz не позднее 18:00 по Ташкентскому времени 19 июля 2021 года.
По итогам изучения поданных Заявок, Продавец не позднее 23 июля 2021 года составит список Участников (Short-List), допущенных ко второму этапу – рассмотрение коммерческих и финансовых предложений, которые будут уведомлены о результатах отбора персонально.
Участникам второго этапа будет предложено подписать соглашение о конфиденциальности (далее – СОК) в срок не позднее 25 июля 2021 года. После подписания СОК участники второго этапа получат дальнейшие инструкции относительно процесса Продажи и информационные материалы о Компании в виде информационного меморандума, содержащего описание операционной деятельности Компании, а также финансовую информацию и прогнозы финансовых показателей Компании. Помимо этого, участникам будет предоставлена возможность проведения дальнейшего изучения (проведения должных проверок) в отношении Компании, включая доступ в виртуальную комнату данных, содержащую детальную финансовую, юридическую, налоговую и иную информацию Компании, а также результаты предпродажных должных проверок, подготовленных Консультантом. Также участникам будет предоставлено право посещения объектов Компании. Помимо этого, участникам второго этапа будет предоставлен Проект договора купли-продажи (далее – ДКП) для предоставления правок и комментариев к нему вместе с Обязывающими предложениями.
После рассмотрения информации о Компании участникам второго этапа будет предложено представить в срок не позднее 6 сентября 2021 года Обязывающее предложение на заключение Сделки. Участник, предложивший в ходе переговоров наилучшее сочетание ценового предложения и согласованных условий договора купли-продажи, будет объявлен победителем. Продавец пригласит победителя к заключению Сделки в соответствии с правилами Республиканской фондовой биржи «Тошкент» и законодательством Республики Узбекистан.
Приложение 1. Квалификационные требования, предъявляемые к Участникам процесса (как юридическим, так и физическим лицам)
Данные требования предназначены для определения победителя (наряду с другими условиями, включающими в себя ценовое предложение и прочие коммерческие условия).
• Подтверждение намерений покупателя сохранить основные виды деятельности Компании (производство вино-водочной продукции) и возможностей покупателя обеспечить функционирование завода, включая выполнение требований промышленной безопасности, охраны труда и окружающей среды;
• Подтверждение возможностей профинансировать Сделку, а также операционную деятельность, за счет собственных и/или заемных средств;
• Учредители и бенефициары, а также должностные лица покупателя должны:
• подтвердить отсутствие уголовных разбирательств и расследований в их отношении;
• не состоять в международных списках лже-предпринимателей и банкротов, а также в аналогичных списках Республики Узбекистан.
• Соблюдение Закона РУз № 660-II (в редакции 15 января 2019 года) "О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
• Возможность и готовность выполнения социальных условий перед коллективом Винзавода Нукус не хуже описанных в действующем коллективном договоре;
• Возможность и готовность сохранения штатной численности Компании в течение 12 месяцев на уровне не менее штатной численности Компании на дату закрытия Сделки;
• Соблюдение требования Закона РУз № 370 (в редакции 4 мая 2014 года) «Об акционерных обществах и защите прав акционеров» по объявлению предложение владельцам остальных акций купить их акции по рыночной стоимости.