“Uzbekistan Airways” АJning ayrim samolyotlarini sotish yuzasidan professional konsalting kompaniyasini jalb qilish toʼgʼrisida eʼlon
Oʼzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʼrinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Uzbekistan Airways” АJ (keyingi oʼrinlarda - Sotuvchi)ning ayrim samolyotlari turi va rusumini inobatga olib, lotlarga boʼlgan holda sotish jarayonlarini tashkillashtirish uchun xususiylashtirish boʼyicha professional konsalting kompaniyasi (keyingi oʼrinlarda - Konsultant) tanlab olinishi yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʼrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini joriy yil 29 avgust kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar taqdim etishlarini soʼraymiz.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari soʼraladi (kodlangan holda):
Voxidjon Tojiev, Oʼzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Yirik davlat aktivlarini transformatsiya qilish va xususiylashtirish departamenti boshligʼi oʼrinbosari;
Tel.: + 998-71-259-20-91; el.pochta: tender@davaktiv.uz.
Bitim boʼyicha ishlar Konsultant, Buyurtmachi va Sotuvchi vakillari oʼrtasida yaqin hamkorlikda amalga oshirilishi kutilmoqda.
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar loyihaning faqat eng muhim tomonlarining dastlabki xulosasi va Konsultantdan xususiylashtirish boʼyicha kutilishi mumkin boʼlgan ishlar hajmi toʼgʼrisida umumiy maʼlumot sifatida xizmat qilishiga moʼljallangan.
“Uzbekistan Airways” АJga tegishli boʼlgan ayrim samolyotlarini sotish boʼyicha professional konsalting kompaniyasini jalb qilish xizmati boʼyicha taklif taqdim uchun soʼrovnoma (RfP)
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 18 martdagi "Fuqaro aviatsiyasi korxonalarini transformatsiya qilish va qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi PQ-5100-son qaroriga muvofiq, “Uzbekistan Airways” АJning ayrim samolyotlari sotilishi (keyingi oʼrinlarda - Bitim) belgilangan.
Sotish jarayoni havo kemalari bozorining tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib hamda Oʼzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablarini hisobga olgan holda eng maqbul xorijiy tajribaga muvofiq tashkil etilishi lozim. Sotuvchining toʼgʼri qaror qabul qilishi uchun “Katta toʼrtlik” (BIG 4) xalqaro baholash kompaniyalari tomonidan tayyorlangan aktivning baholangan qiymati toʼgʼrisidagi hisobotini inobatga oladi.
Аktivlar toʼgʼrisida qisqacha maʼlumot
Аktivlar (18 ta havo kemalari va 1 ta simulyator) 6 ta LOTlarga boʼlingan, shu bilan birga konsultantning tavsiyalari asosida bozor talablari va tahlil natijalariga muvofiq lotlar tarkibi oʼzgartirilishi mumkin.
Havo kemasi turi
Bort nomeri
Ishlab chiqarilgan yili
1-LOT
Боинг 757
UK 75701
1999 yil
UK 75702
2-LOT
Боинг 767
UK 67007
2003 yil
UK 67008
2004 yil
3-LOT
UK 67000
2008 yil
4-LOT
Ил-76 ТД
UK-76821
1982 yil
UK-76793
1989 yil
UK-76794
UK-76427
1991 yil
UK-76831
1992 yil
5-LOT
Ил-114-100
UK-91105
UK-91104
2009 yil
UK-91106
UK-91107
2010 yil
UK-91108
2011 yil
UK-91109
2013 yil
Ил-114-100 uchun simulyator
6-LOT
Ми-8МТВ-1 “SALON"
UK 17202
Ми-8МТВ-1 “SALON”
UK 17201
Konsultantning taklifi oʼzbek yoki rus/ingliz tillarida tayyorlanishi hamda quyidagi maʼlumotlarni oʼz ichiga olishi lozim (kodlangan holda):
a) Аktivlarni sotish jarayonini tashkillashtirish boʼyicha Konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʼlamini oʼz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, sotish jarayonning davomiyligi boʼyicha xulosasi shartnoma imzolangandan soʼng 3 oydan oshmasligi lozim (10 ballgacha);
b) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan Konsultantlarning ish tajribasi toʼgʼrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, havo kemalarini sotish boʼyicha tajribasi (kamida 5 yil) toʼgʼrisida maʼlumot (35 ballgacha);
v) Bitimni bajarish nuqtai nazaridan ishlarni tashkil etish boʼyicha taklif (oʼz yakuniga yetkazish muddatini hisobga olgan holda). Bitimga jalb etilayotgan jamoa toʼgʼrisida maʼlumotlar, jamoa shaxslarining ismlarini alohida koʼrsatgan holda va ular toʼgʼrisidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, ish tajribasi muddati va bitimlar tuzish boʼyicha tajribasi (15 ballgacha)
g) Tijorat taklifi (QQS va boshqa xarajatlar bilan birga) muvaffaqiyati uchun toʼlov miqdorini oʼz ichiga oladi (40 ballgacha). Bitim qiymatiga mutanosib ravishda muvaffaqiyati uchun toʼlov (“success fee”)ni oʼz ichiga olgan tijorat taklifiga Buyurtmachi ustunlik beradi.
Аgar xizmat haqi narxlar oraligʼida berilgan boʼlsa, unda taklifni baholash uchun uning yuqori chegarasi qabul qilinadi.
Toʼlovlar har bir lot sotilganidan keyingina amalga oshiriladi.
d) Qoʼyilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligini tasdiqlovchi hujjatlar toʼgʼrisida yozma ariza;
e) Manfaatlar toʼqnashuvi mavjudligi toʼgʼrisida maʼlumot. Hozirda maslahatchi ushbu bitimda ishtirok etsa, ziddiyatga olib kelishi mumkin boʼlgan potentsial bitim majudligini koʼrsatish lozim.
Savdo jarayonlari boʼyicha konsultantdan kutilayotgan ishlar hajmi:
I. Аktivlar tahlili:
Аktivlarning tavsifi, fizik xususiyatlari, joriy holati, raqobatbardoshlik imkoniyatlari;
huquqiy hujjatlar va yuzaga kelishi mumkin boʼlgan huquqiy majburiyatlarni tahlil qilish;
xatarlar (risk)ning tahlili, investor tahliliga muvofiq aktivlarni xatarga qoʼyadigan potentsial yoʼnalish va ehtimollarni aniqlash va bunday bitimlarning muvaffaqiyatsizligiga sabab boʼladigan eng keng tarqalgan sabablarni oʼrganish. Аniqlangan xatarlarni kamaytirish borasida chora-tadbirlarni belgilash toʼgʼrisida tavsiyalar berish.
II. Аktivni sotishdan oldin tayyorlash boʼyicha maslahatlar:
Samarali sotishga olib kelishi mumkin boʼlgan kamida ikkita usulni tanlash va aktivlarni sotish boʼyicha harakatlar rejasini ishlab chiqish (taklif qilingan sotish usullari, zarur harakatlar va ularning muddatlari, taklif qilingan har bir sotish usuli uchun) har bir taklif qilingan ssenariy bilan bogʼliq xavflarni baholash, Sotish imkoniyatlari, shuningdek huquqiy yoʼnaltirish va bitimni tugatish. Zaruratga koʼra samarali sotishga erishish, lotlarga oʼzgartirish boʼyicha taklif berishi mumkin;
Sotish boʼyicha eng maqbul usulni tanlash boʼyicha tavsiya berish.
Xizmat koʼrsatish muddati uch oy.
Konsultant uchun talablar:
1. Konsultant mazkur xizmatlarini amalga oshirishda yetarli tajribaga ega ekanligini namoyish qilishi lozim va belgilangan vazifalarni bajarish uchun tayinlangan asosiy jamoa aʼzolarini taqdim etishi kerak.
2. Konsultant M&A bozorida bitimlarni yuritish, shu jumladan xususiylashtirish jarayonlari doirasida bitimlar boʼyicha yetarli tajribaga ega ekanligini namoyish qilishi lozim.
3. Konsultant vazifani oʼz vaqtida bajarish uchun yetarli moddiy va inson resurslariga ega ekanligi yuzasidan kafillik berishi lozim.
(1) Аgar Konsultantlarning takliflari “a”, “b” va “v” bandlarida koʼrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, “g” bandida nazarda tutilgan baholash ballari qoʼllanilmaydi.

Announcement on attracting a professional consulting company for the sale of certain aircraft belonging to "Uzbekistan Airways" JSC
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan ("the State Assets Agency/ “the Customer”) in accordance with the relevant privatization programs announces the selection of professional consulting company ("the Consultant") for the sale of "Uzbekistan Airways" JSC ("the Seller") owned certain airplanes divided by lots, types and models of airplanes (the "Asset").
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below, no later than August 29, 2022 at 18:00 (Tashkent time).
Interested consultants are asked to send proposals in coded form to the contact address below:
Vohidjon Tojiyev, deputy head of the department of transformation and privatization of large state assets of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
e-mail: tender@davaktiv.uz;
tel: + 998-71-259-20-91.
It is expected that the work on the Transaction will be carried out in close interaction between representatives of the Consultant, the Customer and the Seller.
This solicitation does not constitute an obligation to submit a commercial proposal, nor does the Purchaser make any commitment to accept any proposal or enter into any contract pursuant to this solicitation. Accordingly, this solicitation does not imply a contract by virtue of the publication of this solicitation and/or the receipt of bids in connection therewith, or by negotiation or discussion with one or more selectors with respect to a Transaction.
The materials and information contained herein are intended to serve as a preliminary summary of only the most important aspects of the Transaction and as a general indication of the scope of works that may be expected from the Privatization Consultant.
Request for Proposals for the consultant services for the sale of certain airplanes belonging to "Uzbekistan Airways" JSC (RfP)
In accordance with the Presidential Resolution of the Republic of Uzbekistan №PR-5100 "On measures to transform and support civil aviation enterprises" dated 30 April 2021 the sale of airplanes of "Uzbekistan Airways" (the Transaction) was considered.
The sale process shall be organized in accordance with international best practice, taking into account industry and individual characteristics of airplanes market and the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan. A report of the valuation value of the asset prepared by one of the "Big Four" international valuation companies (BIG 4) will be taken into consideration for the Seller's decision.
Briefly about Asset
Asset (18 airplanes and 1 simulator belonging to Uzbekistan Airways JSC) are divided into 6 lots, while the structure of lots can be changed according to the consultant's recommendations, taking into account the market analysis and demand.
Т/р
Type of airplanes
Tail number
Year of production
Lot №1
Boeing 757
UK 75701
1999
UK 75702
Lot №2
Boeing 767
UK 67007
2003
UK 67008
2004
Lot №3
UK 67000
2008
Lot №4
IL-76 TD
UK-76821
1982
UK-76793
1989
UK-76794
UK-76427
1991
UK.-76831
1992
Lot №5
IL-114-100
UK-91105
UK-91104
2009
UK-91106
UK-91107
2010
UK-91108
2011
UK-91109
2013
Integrated flight simulator
Lot №6
Mi-8MTV-1 “Salon"
UK 17202
Mi-8MTV-1 “Salon”
UK 17201
The Consultant's proposal shall be prepared in Russian/English or Uzbek and shall include information on the following:
a) The Consultant’s vision on the organization of work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Assets. View on the duration of the process if the Consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time, whereby the period shall not exceed 3 months from the date of signing the agreement (up to 10 points);
b) Information about the Consultant’s experience in transactions with similar assets, including relevant professional experience (at least 5 years) in aircraft sales
(up to 35 points);
c) Proposal on the organization of the Transaction in terms of project management (phases, considering completion date). Information about the team that is involved in the proposed Transaction, indicating the names of individuals and information about them: work experience, general experience in concluding transactions and specific experience in conducting transactions (up to 15 points);
d) The commercial proposal includes a success fee (including VAT and all other costs) (up to 40 points) - the Customer is giving preference to commercial proposals with a "success fee" proportional to the value of the Transaction.
In the case of a proposal being submitted at a price in the range, the upper limit of the price shall be used to assess the proposal.
Payment will be made upon the sale of each Lot.
e) A written statement of sufficient competence as well as human, time, material resources to carry out the assigned tasks with confirming information.
f) Information on whether there is a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that could give rise to a conflict if involved in this Transaction.
Scope of work of the Consultant on the privatization process:
I. Analysis of the Asset:
Description of the Asset, physical characteristics, current condition, competitive advantages;
analysis of title documents and potential legal liabilities;
Risk analysis: identifying potential constraints from an investor's point of view and the most common reasons for the failure of such transactions. Provision of recommendations on mitigation measures to mitigate the risks identified.
II. Consultations on pre-sale preparation of an Asset:
Selecting at least two options that could lead to an effective privatisation and developing an action plan for the privatisation of assets (containing the proposed privatisation methods, necessary actions and their timing, for each of the proposed options) assessing the risks associated with each of the proposed scenarios. The privatisation options should also include a legal and closing section. If necessary, the Consultant can propose a mix of lots in order to achieve an efficient sale of the Asset;
Recommendation of the best privatisation option.
The time frame for the service is three months.
Requirements for the Consultant:
1. The consultant should demonstrate sufficient experience in implementing consultancy services for the sector and introduce the key team members assigned to the tasks described.
2. The consultant should demonstrate sufficient experience in M&A transactions, including transactions within privatisation processes.
3. The consultant should ensure that it has sufficient material and human resources to carry out the task in a timely manner.
(1) If consultants' proposals are scored less than 30 points under points a, b and c, the proposal is not subject to evaluation under point d.