"ANGREN PIPE PLANT" MChJni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini jalb qilish to‘g‘risida eʼlon
O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, "ANGREN PIPE PLANT" MChJ ustav kapitalidagi 100,0% ulushi (keyingi o‘rinlarda - Аktiv)ni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda - Konsultant) tanlab olinishi yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun so‘rovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini joriy yil 6 sentyabr kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar taqdim etishlarini so‘raymiz.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari so‘raladi (kodlangan holda):
Vohidjon Tojiyev, O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Yirik davlat aktivlarini transfarmatsiya qilish va xususiylashritirish departamenti boshlig‘i o'rinbosari;
el.pochta: tender@davaktiv.uz;
tel.: + 998-71-259-20-91.
Mazkur so‘rovnoma tijorat taklifini taqdim etish majburiyati hisoblanmaydi va Buyurtmachiga taklifni qabul qilish yoki shartnoma tuzish majburiyatini yuklamaydi. Shunga ko‘ra, takliflar uchun ushbu so‘rovnomani eʼlon qilish va/yoki u bilan bog‘liq arizalarni olish, bir yoki bir nechta ishtirokchilar bilan muzokaralar va muhokamalar orqali shartnoma tuzishni nazarda tutmaydi.
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar loyihaning faqat eng muhim tomonlarining dastlabki xulosasi va Konsultantdan xususiylashtirish bo‘yicha kutilishi mumkin bo‘lgan ishlar hajmi to‘gʼrisida umumiy maʼlumot sifatida xizmat qilishiga mo‘ljallangan.
"ANGREN PIPE PLANT" MChJni xususiylashtirish bo‘yicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun so‘rovnoma (RfP)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 18 martdagi PQ-168-son qaroriga muvofiq, "ANGREN PIPE PLANT" MChJni ustav kapitalidagi 100% davlat ulushini xususiylashtirish (keyingi o‘rinlarda - Bitim) belgilangan.
Sotish jarayonlari mis quvurlar ishlab chiqarish va individual xususiyatlaridan kelib chiqib hamda O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida, eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Qonun hujjatlari hamda Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari (MHXS)ga asosan tayyorlangan moliyaviy hisobotga muvofiq, Buyurtmachi to‘g‘ri qaror qabul qilishi uchun Аktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Bitim jarayoniga hamrohlik qilish doirasida xususiylashtirish bo‘yicha konsultantdan talab qilinadigan Ish hajmi ushbu So‘rovnomaning ilovasida ko‘rsatib o‘tilgan.
"ANGREN PIPE PLANT" MChJ – O‘zbekistonda turli diametrli mis quvurlar ishlab chiqaruvchi korxona bo‘lib, loyiha quvvati yiliga 8000 tonnani tashkil etadi. Asosiy xomashyo Markaziy Osiyo mintaqasidagi eng yirik togʻ-kon va qayta ishlash korxonalaridan biri boʻlgan “Olmaliq KMK” AJ tomonidan asosiy metall tarkibi 99,99% (GOST 546) boʻlgan katodli mis yetkazib beriladi.
korxonaning Markaziy ofisi Toshkent viloyati, Angren shahar, Ohangaron ko‘chasida joylashgan. Korxona 2013-yildan tijorat faoliyatini boshlagan.
Mis quvurlari sanoati sohasida tegishli bilim va tajribaga ega bo‘lgan maslahatchiga ustunlik beriladi.
Konsultantning taklifi (individual ariza beruvchi yoki konsorsium) o‘zbek yoki rus/ingliz tillarida tayyorlanishi hamda quyidagi maʼlumotlarni o‘z ichiga olishi lozim:
a) Аktivni xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʼyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʼlamini oʼz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi boʼyicha xulosasi (10 ballgacha);
b) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʼgʼrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017 yil 1 yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʼgʼrisida maʼlumot (35 ballgacha);
v) Loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, Bitimni amalga oshirish yuzasidan ishlarni tashkil etish boʼyicha taklif. Taklif etilgan bitimga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish boʼyicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish boʼyicha malakasi. Jamoa aʼzolarining oʼzbek tilini bilishi inobatga olinadi (15 ballgacha);
Shu bilan birga, taklif etilgan haq miqdori ishlab chiqilgan savdo strategiyasiga bog‘liq va Buyurtmachi taklifning muvaffaqiyati uchun (“success fee”) mutanosib haq to‘lashni taʼminlaydigan takliflarga ustunlik beradi;
d) Qo‘yilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi to‘g‘risida yozma ariza;
e) Manfaatlar to‘qnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin bo‘lgan hollarda potensial bitim bo‘yicha salohiyatga ega ekanligini ko‘rsatish.
Xususiylashtirish bo‘yicha konsultantdan kutilayotgan ishlar hajmi:
I. Mis quvurlar ishlab chiqarish bozorini tahlil qilish:
boshqa (jumladan, qo‘shni) davlatlarda mazkur sohada amalga oshirilgan xususiylashtirish tajribasi tahlili, ushbu turdagi aktivning xususiylashtirishdagi muvaffaqiyatsizliklarining asosiy sabablari, kelgusida sohani rivojlantirish va muvaffaqiyatli xususiylashtirishni taʼminlovchi omillar.
II. Аktiv tahlili
xatarlar (risk)ning tahlili: investor tahliliga muvofiq aktivni xatarga qo‘yadigan potensial yo‘nalish va ehtimollarni aniqlash va bunday bitimlarning muvoffaqiyatsizligiga sabab bo‘ladigan eng keng tarqalgan sabablarni o‘rganish. Аniqlangan xatarlarni kamaytirish borasida chora-tadbirlarni belgilash to‘g‘risida tavsiyalar berish;
intellektual faoliyatning obyektiv ifodalangan natijalariga va ularga tenglashtirilgan individuallashtirish vositalariga, shu jumladan tovar belgisiga, bozor brendlariga va intellektual mulkning boshqa jihatlariga egalik huquqini belgilash;
shuningdek, mol-mulkni ko‘paytirish, bitimlar asosida qo‘lga kiritish, meros qilib qoldirish, Аktiv foydasiga yoki uchinchi shaxs mulkiga egalik qilish huquqini vujudga keltirish muddati, uchinchi shaxslar foydasiga Аktivning mol-mulkiga boʼlgan mulkiy huquqlar bo‘yicha belgilangan cheklovlar;
mehnat va antimonopoliya qonunlariga, atrof-muhitni muhofaza qilish to‘g‘risidagi nizomlarga rioya qilish holati.
III. Aktivni sotishdan oldin tayyorlash bo‘yicha maslahatlar:
Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilg‘or amaliyotlar va o‘xshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish bo‘yicha takliflar;
Aktivning har tomonlama (soliq, huquqiy, moliyaviy va ekologik) chuqur tahlilini o‘tkazish (due diligence);
optimal marketing strategiyasi bo‘yicha tavsiyalar, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon holati bo‘yicha xat va boshqalar) va investorlar o‘rtasida axborot materiallarini tarqatish;
jamoatchilik bilan aloqalar o‘rnatish bo‘yicha tavsiyalar taqdimoti, ularning savollariga javoblar;
baholash uslubini to‘g‘ri tanlash va ularning investorlar uchun dolzarbligini belgilash, narx diapazoni bo‘yicha tavsiyalarni taqdim etish;
investor nuqtai nazaridan baholashga ta'sir etuvchi asosiy omillar, asosiy ko‘rsatkichlar va taxminlarni aniqlash;
loyiha doirasida boshqa malakali konsultantlarni jalb etish (zarur bo‘lgan hollarda) va ularning ishini muvofiqlashtirish.
Aktivni xususiylashtirishga qaratilgan barcha choralarni ko‘rish, virtual ma'lumotlar xonasi (VDR)ni tashkil etish;
barcha zarur hujjatlarni, jumladan, oldi-sotdi shartnoma loyihasini (o‘zbek tiliga tarjimasi bilan, kerak bo‘lsa rus va ingliz tillarida ham) tayyorlash bilan birga sotish jarayonida hamrohlik qilish;
(1) Agar ariza konsorsium tomonidan taqdim etilgan taqdirda, konsorsium boyicha kelishuvni taqdim etish, shuningdek, muvofiqlashtiruvchi asosiy maslahatchini (odatda konsorsium rahbari deb ataladi) ko‘rsatish lozim. Ushbu holatda, xizmatlarning umumiy qiymati ko'rsatilishi kerak.

Announcement on attracting a professional consulting company for the privatization of "ANGREN PIPE PLANT" LLC
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter - the "State Assets Agency"/"Seller"), in accordance with the relevant privatization programs, announces a tender for the selection of a professional consulting company (hereinafter - the "Consultant") for the privatization of "ANGREN PIPE PLANT" LLC  to privatize 100.0% of state shares in the authorized capital of LLC (hereinafter - the "Asset").
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below, no later than September 6, 2022 at 18:00 (Tashkent time).
If a joint commercial proposal is submitted, the key consultant who is responsible for coordinating the work of the consultant partner involved must be specified.
Interested consultants are asked to submit proposals to the contact addresses below (coded):
Vohidjon Tojiyev, deputy head of the department of transformation and privatisation of large state assets of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
el.pochta: tender@davaktiv.uz;
tel.: + 998-71-259-20-91.
It is expected that the work on the Transaction will be carried out in close interaction between representatives of the Consultant, the Client and the Asset, if necessary, with visits to the Asset and practical assistance to the Asset team in the collection of data.
This solicitation does not constitute an obligation to submit a commercial proposal, nor does the Purchaser make any commitment to accept any proposal or enter into any contract pursuant to this solicitation. Accordingly, this solicitation does not imply a contract by virtue of the publication of this solicitation and/or the receipt of bids in connection therewith, or by negotiation or discussion with one or more selectors with respect to a Transaction.
The materials and information contained herein are intended to serve as a preliminary summary of only the most important aspects of the Transaction and as a general indication of the scope of work that may be expected from the Privatization Consultant.
Request for Proposals for services of the consultant on privatization "ANGREN PIPE PLANT" LLC
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from March 18, 2022 №PD-168 provides for the privatization of "ANGREN PIPE PLANT" LLC  by selling 100.0% of state shares in the authorized capital of LLC  (hereinafter - the "Asset").
The sale process should be organized according to the best world practice, taking into account the industry and individual specifics of the oil and gas market and the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan. For the decision of the Seller, an independent valuation of the Asset in accordance with national legislation, on the basis of financial statements prepared in accordance with International Financial Reporting Standards (IFRS) is carried out.
The required scope of work of the Privatization Consultant to support the Transaction is described in the attachment to this Request.
Briefly about the Active
"ANGREN PIPE PLANT" LLC is an enterprise producing copper pipes of various diameters in Uzbekistan. The design capacity of the enterprise is 8000 tons per year. The main raw material - copper cathode with main metal content of 99.99% (GOST 546), is supplied by JSC "Almalyk MMC", one of the largest mining and processing enterprises in the Central Asian region.
The central office of the enterprise is located in Tashkent region, in the city of Angren, Akhangaranskaya street. The commercial launch of "ANGREN PIPE PLANT" LLC took place in 2013.
Expected structure of and requirements for Consultant proposals
Preference shall be given to a consultant with relevant knowledge and experience in the field of copper pipe production.
The proposal of the consultant (individual applicant or consortium) must be prepared in Russian/English or Uzbek and must contain information on the following:
a) The Consultant’s vision on the organization of work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Asset. View on the duration of the process if the Consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time (up to 10 points);
b) Information about the Consultant’s experience in transactions with similar assets, including information about the Consultant’s mandates in the CIS region from January 1, 2017 – present (up to 35 points);
c) Proposal on the organization of the Transaction in terms of project management (phases, considering completion date). Information about the team that is involved in the proposed Transaction, indicating the names of individuals and information about them: work experience, work experience, general experience in concluding transactions and specific experience in conducting transactions. The knowledge of the Uzbek language by the team members is welcomed (up to 15 points);
d) Two-part Commercial Proposal (up to 40 points):
e) A written statement of sufficient competence as well as human, time, material resources to perform the tasks assigned;
f) Information on the presence of a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that could give rise to a conflict should he be involved in this Transaction.
I. Analysis of the oil and gas market:
analysis of the copper pipe production market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan;
and in the region, the necessary conditions for the development of enterprises of the industry;
Analysis of the experience of privatization of the industry enterprises in other;
(including neighboring) countries, the main reasons for the failure of privatization of this type of asset, the factors that ensure the success of privatization;
and further development of the industry.
II. Analysis of the Asset:
description of the Asset, its market and competitive positioning;
Risk analysis: identifying potential areas of concern about the Asset from an investor's perspective and the most common reasons for failures of such transactions. Providing recommendations for measures to mitigate the identified risks;
Conducting due diligence, including, but not limited to examining the issues of:
Determining ownership of the right to objectively expressed results of intellectual activity and equivalent means of individualization, including trademarks, market brands and other aspects of intellectual property;
determining the grounds and providing opinions, including the substantiation of rights aspects of the results of entrepreneurial and other economic activities related to;
with the use of property, as well as the creation, acquisition of property in transactions, inheritance, acquisitive rights in favor of the Asset or on the property of third parties, limited property rights established on the property Assets in favor of third parties;
encumbrances, including taking into account the measures taken for debt collection and enforcement;
the situation with compliance with labor and antitrust laws, provisions on environmental protection.
III. Consultations on pre-sale preparation of an Asset:
proposals to increase the investment attractiveness of an Asset, improve the corporate structure and corporate governance based on best practices and a review of comparable analog companies during the pre-sale preparation period;
conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) of an Asset;
recommendations on the optimal marketing strategy, preparation of marketing materials (teaser, information memorandum, procedural letter, etc.);
presentation of recommendations on building public relations, answers to their questions;
review of suitable valuation methodologies and their relevance to investors, providing recommendations on the cost range;
identification of key factors, key indicators and assumptions affecting the assessment, including from the investor's point of view;
involvement of other Consultants within the Project (if necessary) and coordination of their work.
IV. Transaction support:
taking all measures aimed at privatizing the Asset, organizing a virtual data room (VDR) (as needed);
coordination of communication with potential applicants, including answers to questions from potential buyers;
support of the sale process with the preparation of all necessary documentation, including the draft contract of sale (with translation into Uzbek, if needed into Russian and English);
(2) If consultants' proposals are scored less than 30 points under points a, b and c, the proposal is not subject to evaluation under point d.