Xivadagi mehmonxonalarni xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) Xiva Plaza” MChJ va “Xiva Lokomativ” MChJlardagi 100% ulushlarni (keyingi oʻrinlarda - Aktivlar) xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda - Konsultant) jalb qilish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Konsultant Aktivlarning sohaviy va individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sotish jarayonini ilgʻor xorijiy tajriba asosida amalga oshirishi, shuningdek jahon yetakchi biznes nashrlari orqali xalqaro marketing kompaniyalarini tashkillashtirib, mehmonxona va uni boshqarish biznesidagi salohiyatli investorlarni jalb etish choralarini koʻrishi lozim.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan 2024-yil 28-avgust kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar quyidagi Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi.
Konsultantlar tomonidan Aktivni xususiylashtirish uchun zarur boʻladigan barcha maslahatlar va konsultatsiya xizmatlarini taqdim etilishi kutiladi.
Konsultantlar talab etilgan ish hajmini toʻliq bajarish uchun konsorsiumga birikishlari yoki birgalikda qoʻshma takliflar taqdim etishlari mumkin.
Agar konsorsium tomonidan ariza taqdim etilsa, konsorsium bitimini taqdim etilishi soʻraladi. Agar, birgalikda qoʻshma tijorat taklifi taqdim etilsa, jalb qilingan sherik-konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun masʼul boʻlgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant koʻrsatilishi kerak.
Talʼat Yuldashevich Samandarov – Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻining oʻrinbosari;
Xivadagi mehmonxonalarni xususiylashtirish boʻyicha konsultantlarni jalb qilish boʻyicha taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Xiva Plaza” MChJ va “Xiva Lokomativ” MChJlardagi 100% ulushlar xususiylashtirilishi belgilangan (keyingi oʻrinlarda - Bitim).
Savdo jarayonlari Oʻzbekiston Respublikasi qonunchilik talablari doirasida hamda Aktivlarning sohaviy va individual xususiyatidan kelib chiqib, eng yaxshi xorijiy yoki mahalliy tajriba asosida tashkil etilishi lozim.
Aktivlar toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot:
“Xiva plaza” MChJ ("Farovon Khiva Hotel" mehmonxonasi):
• Manzili: Xorazm viloyati, Xiva shahri, Qiyot MFY, Buyuk yoʻl kuchasi, 1B-uy;
• Umumiy maydoni: 2,72 ga;
• Bino-inshootlar maydoni: 8 773 m;
• Mavjud xonalar soni 106 ta.
“Xiva lokomotiv” MChJ ("Khiva Lokomotiv Hotel" mehmonxonasi):
• Manzili: Xorazm viloyati, Xiva shahri, Yangi hayot mahallasi, A.Temur koʻchasi;
• Umumiy maydoni: 0,77 ga;
• Bino-inshootlar maydoni: 3 504 m;
• Mavjud xonalar soni 93 ta.
Konsultantning taklifi (individual ariza beruvchi yoki konsorsium) oʻzbek yoki rus/ingliz tillarida tayyorlanishi hamda quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi lozim:
a) Aktivni xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonining davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
• Agar xizmat haqi narxlar oraligʻida berilgan boʻlsa, unda taklifni baholash uchun uning yuqori chegarasi qabul qilinadi. Qoʻshimcha joriy xarajatlar (xizmat safari, tarjima va boshqalar uchun) belgilangan qatʼiy qismiga kiritilishi kerak;
v) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
ye) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
I. Aktivni boshqarish sohadasidagi bozor tahlili:
• Oʻzbekistonda va mintaqada sohani rivojlantirishdagi sharoitlarni va bozor tahlili, soha korxonalarini rivojlantirish uchun zarur sharoitlar; Oʻzbekistonda mexmonhona faoliyati bozorini tartibga soluvchi asosiy qoidalar tavsifi;
II. Aktiv tahlili:
• Aktivning tavsifi, uning bozor va raqobatdagi oʻrni;
• xatarlar (risk)ning tahlili: investor tahliliga muvofiq aktivni xatarga qoʻyadigan potensial yoʻnalish va ehtimollarni aniqlash va bunday bitimlarning muvoffaqiyatsizligiga sabab boʻladigan eng keng tarqalgan sabablarni oʻrganish. Aniqlangan risklarni kamaytirish borasida chora-tadbirlarni belgilash toʻgʻrisida tavsiyalar berish;
• yuridik ekspertizadan oʻtkazish, jumladan, quyidagi masalalarda:
• tovar belgisi, bozor brendlari va intelektual mulkning boshqa jihatlariga egalik qilishni aniqlash;
• aktivlarga egalik qilish huquqi, korxona foydasiga yoki uchinchi shaxslarning mol-mulkiga boʻlgan mulkiy huquqlar, uchinchi shaxslar foydasiga belgilangan cheklovlar;
• daʼvolar va qarzlar, talablarning holati, shuningdek qarzlarni undirish va majburiy ijro etish boʻyicha koʻrilgan choralar;
• mehnat va raqobat qonunchiligi, atrof-muhitni muhofaza qilish toʻgʻrisidagi nizolarga rioya qilish holati;
• Aktivni xususiylashtirish boʻyicha harakatlar ketma-ketligi tavsifi bilan xususiylashtirish mexanizmi boʻyicha takliflar va eʼlon matni boʻyicha tavsiyalar.
III. Aktivni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng yaxshi amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• optimal marketing strategiyasi boʻyicha tavsiyalar, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon holati boʻyicha xat va boshqalar);
• roadshow va “PR” strategiyasini ishlab chiqish, jamoatchilik bilan aloqalar oʻrnatish boʻyicha tavsiyalar taqdimoti, ularning savollariga javoblar;
• baholash uslubini toʻgʻri tanlash va ularning investorlar uchun dolzarbligini belgilash, har bir mehmonxonaboʻyicha diapazon narxi boʻyicha tavsiyalarni taqdim etish;
• Aktivni xususiylashtirishga qaratilgan barcha choralarni koʻrish, virtual maʼlumotlar xonasi (VDR) tashkil etish (zaruratga koʻra);
• barcha zarur hujjatlarni, jumladan oldi-sotdi shartnoma loyihasini (oʻzbek tiliga tarjimasi bilan) tayyorlash bilan birga sotish jarayonida hamrohlik qilish;
(2) Agar konsultantlarning takliflari Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qoʻyiladigan talablarning "a","v" va "g" bandlarida koʻrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, "b" bandida nazarda tutilgan baholash balli qoʻllanilmaydi.

A professional consulting company is attracted for privatisation of hotels located in Khiva
In accordance with the relevant privatisation programmes, the State Assets Management Agency (hereinafter - "UzSAMA/ Client") announces a tender for the attraction of professional consulting company (hereinafter - "Consultant") for the privatisation of 100% share in Khiva Plaza LLC and Khiva Lokomativ LLC
The Consultant is required to carry out the sales process taking into account the industry and individual specifics of the Assets based on best foreign practices, as well as organize international marketing campaigns through the world's leading business publications and attract potential investors in the hotel business and its management.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) provided below by 18:00 (Tashkent time) on 28 August 2024.
Consultants are expected to provide all necessary advice and consultancy services for privatisation of assets.
Consultants may join a consortium or jointly submit bids for the required scope of work.
If the application is submitted by a consortium, a consortium agreement will be required. If a joint proposal is submitted, a lead consultant should be identified who will be responsible for coordinating the work of the consultant partner involved.
Samandarov Talat Yuldashevich Samandarov - Deputy head of the Department of preparation and privatisation of state assets;
Request for Proposals to provide privatisation consultant services for hotels located in Khiva (RfP)
In accordance with the privatisation programmes, it is planned to privatise 100% shares of Khiva Plaza LLC and Khiva Lokomativ LLC (hereinafter - the Transaction).
Trading processes should be organised within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan and based on the sectoral and individual nature of the Assets, based on the best foreign or local experience.
Briefly about the Assets:
Khiva Plaza LLC ("Farovon Khiva" Hotel):
• Address: Khorezm region, Khiva city, Kiyot MSG, Buyuk Yul street, 1B;
• Total area: 2.72 hectares;
• Area of buildings and constructions: 8,773 sq.m.;
• Number of available rooms - 106.
Khiva Lokomativ LLC ("Khiva Lokomotiv" Hotel):
• Address: Khorezm region, Khiva city, Yangi khayot microdistrict, A. Temur street;
• Total area: 0.77 hectares;
• Area of buildings and constructions: 3,504 sq.m.;
• Number of available rooms - 93.
Expected structure and requirements for Consultants' proposals
The Consultant's (individual applicant or Consortium) proposal should be prepared in Uzbek/Russian/English language, contain information on the following:
a) The Consultant's vision for the organization of the work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Asset. Opinion on the duration of the process, in case the Consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time; (up to10 points);
b) The commercial proposal consists of two parts (up to 50 points):
• fixed remuneration - in the form of a single figure (including VAT, overhead and other expenses) and at the same time free from the subjective assumptions of the consultant himself;
• reward for success (success fee) - The Customer gives preference to offers that provide a reward for success proportional to the cost (success fee) of the Transaction.
If an offer is presented at a price within a range, its upper limit is accepted to evaluate the offer. Possible additional operating expenses (for business trips, transfers, etc.) and tax (VAT) must be included in the fixed part of the cost
c) Information about the Consultant’s experience in transactions with similar assets, including information about the Consultant’s mandates in the CIS region in the period from January 1, 2017 to the present (20 points);
d) Proposal for organizing work to implement the Transaction from the point of view of project management. Details of the team involved in the proposed Transaction, indicating the names of individuals and information about them: experience, length of service, general transaction experience and specific transaction experience (20 points);
e) A written statement about the availability of sufficient competence, as well as human, time, and material resources to complete the assigned tasks;
f) Information about the presence of a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that may pose a conflict to it if it were to be involved in the Transaction.
Scope of work of the consultant on the privatisation process
I. Market analysis in the field of asset management:
• Analysis of conditions and market analysis of the industry development in Uzbekistan and the region, necessary conditions for the development of enterprises of the industry; description of the main rules of regulation of the hotel activity market in Uzbekistan;
• analysis of the experience of privatisation of the industry enterprises in other (including neighbouring) countries, the main reasons for failures in privatisation of this type of Asset, factors ensuring the success of privatisation and further development of the industry;
II. Asset Analysis:
• A description of the asset, its market position and competition;
• Risk analysis: identifying the potential directions and probabilities that expose the asset to risk according to the investor's analysis and examining the most frequent reasons for the failure of such transactions. Making recommendations to identify measures to mitigate the identified risks;
• Conducting legal due diligence, including on the following issues:
• Determining ownership of trademarks, market brands and other aspects of intellectual property;
• ownership of assets, property rights in favour of the business or third party estates, restrictions imposed for the benefit of third parties;
• claims and debts, status of claims, and measures taken to recover debts;
• status of compliance with labour and competition laws, environmental disputes;
• Proposals on the privatisation mechanism with a description of the sequence of actions to privatise the asset and recommendations on the text of the announcement.
II. Tips for preparing the asset before its sale:
• providing proposals to improve the investment attractiveness of the Asset, improve the corporate structure and corporate governance based on best practices and review of comparable peers;
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) due diligence analysis of the Asset;
• preparation of recommendations on the optimal marketing strategy, marketing materials (teaser, information memorandum, procedural letter, etc.) and distribution of information materials to investors;
• preparation of marketing materials, including an investment video, handouts, etc..;
• providing advice on how to liaise with the public and answer their questions;
• reviewing suitable valuation methodologies and their relevance to investors, providing a recommendation on the range of values;
• engaging other consultants within the project (where appropriate) and co-ordinating their work.
(2) If the consultants' proposals are scored below 30 points based on the structure of the consultants' expected proposals and the requirements specified in items "a", "c" and "d", the evaluation score provided in item "b" cannot be used.